Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
brumbram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sty 2015, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ostatnio narzekałam na brak cebul przybyszowych. Ciotka doradziła mi żebym odkopała trochę cebule mateczne, żeby pietka była tylko w ziemi. Widzę że mój Jewel ma maluśką cebuleczke. Zbieg okoliczności, czy pomogło??
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Faairy - wyciąć zupełnie liście? nigdy w życiu, przenigdy :wink: To właśnie dzięki liściom możemy cieszyć się ich kwiatami za rok. Jeśli zetniesz liście to z czego cebula będzie żyła? To one asymilują i odżywiają cebulę - im więcej liści i dłuższa wegetacja tym pewniejsze kwitnienie i więcej kwiatów w przyszłym roku. Nigdy nie obcina się liści - chyba, że zeschły samoistnie.

brumbram - ciężko z całą pewnością stwierdzić ale według mnie to tylko zbieg okoliczności :wink: Hippeastrum w naturalnym środowisku ma cebulę dużo głębiej w ziemi i wypuszcza cebule przybyszowe. Wypuszczanie cebul przybyszowych jest raczej warunkowane odmianowo - część odmian bardzo rzadko wydaje cebule potomne a inne mają całe wianuszki cebul - bez względu na to jak głęboko są posadzone :wink:
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękne kwiaty, piękne kolory i kształty. ;:138
Zadbane, widać że znasz się na nich.
BOŻENA
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Nasiona neriny bardzo ciekawie zapowiadają się :shock: . Dawno temu miałam nerinę , ale nie zdążyła zakwitnąć przed mrozami i zaniedbałam ją . Nie pomyślałam wtedy ,żeby posadzić do doniczki .

Mam dla Ciebie arisaema amurensis , ale nie wiem jak będzie zachowywała się w doniczce , u mnie rośnie w gruncie i doskonale zimuje.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witajcie ;:7
Macie tu bardzo piękne Hippeastrum i chciałam się zapytać co robiłam nie tak jak miałam cebulki Hippków to łapały tzw czerwoną plamistość i mi padały :?: :?:
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

ktoś, masz wiadomość :wink:

aryia1985, nie musiałaś tak naprawdę nic robić źle - kupując cebulę nie mamy pewności, że nie jest ona chora. Mi osobiście chorowały chyba 4 cebule - chore były już od kupienia. Ale żeby zmniejszyć ryzyko chorowania można moczyć cebulę w preparatach na grzyby przed posadzeniem i uważać z podlewaniem - nie przelewać, nie moczyć cebuli, nie narażać na stres. Mam tu na myśli stres wodny (susza bądź przelanie), stres związany ze światłem (za mało światła, poparzenia), stres związany z niewłaściwą temperaturą, atakiem szkodników czy tez brakiem składników pokarmowych. I bardzo ważne jest unikanie mechanicznych uszkodzeń - otwartych złamań liści czy uszkodzenia cebuli - bo to są wrota dla patogenów.

A poniżej kolejne, kwitnące Hippeastrum - to jest to kupione za 5zł, które prezentowałem już na 1 stronie mojego wątku. Szkoda, ze 1 pęd został złamany bo byłoby zjawiskowe.
Obrazek
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękne :D , kolor jeden z moich ulubionych .
Awatar użytkownika
Faairy
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 cze 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

sauromatum Bardzo dziękuję za odpowiedź. A są w ogóle szansę, że zakwitną w tym roku?
Pozdrawiam Ania :)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Faairy szanse zawsze są - niektóre cebule kwitną 3-4 razy w roku więc to, że wypuściły teraz tylko liście nie oznacza, że już nie zakwitnie. Może też tak być, że pęd utknął w cebuli - ale trzeba wiedzieć gdzie pędu szukać i jak rozciąć łuski aby pomóc pędowi w wydostaniu się. Zaschnięte łuski są często tak mocne, że pęd nie potrafi ich rozerwać i nie wyrasta z cebuli (to może powodować gnicie cebuli jeśli pęd zacznie się w cebuli psuć) dlatego czasem nacina się szyjkę cebuli aby rozluźnić łuski.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

A teraz małe porównanie owoców 2 odmian Hippeastrum:
Obrazek
Po lewej jest 'Lemon Lime', po prawej o ciemno różowych kwiatach. Widać, że ich owoce różnią się - po prawej owoce są bardziej żebrowane. Czyli jak widać odmiany nie tylko różnią się kwiatami i liśćmi, ale także wyglądem owoców.
Na prawej roślinie widać też opaski zaciskowe na łodygach owoców - czarna oznacza krzyżówkę z 'Lemon Lime', biała krzyżówkę ze sobą :wink:
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Po jakim czasie od przekwitnięcia można spodziewać się zawiązania takich owoców? Chyba niezbyt szybko?
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1704
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

magda111123, te kwiaty zostały zapylone pod koniec stycznia, ogolnie dojrzewanie nasion trwa około 2 miesięcy więc nie jest to jakoś specjalnie długo :wink:
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Fajne porównanie owocników na zwartnicach ;:108
Ten, po prawej, jest bardziej dojrzały, czy mi się wydaje?
Ile Masz krzyżówek zapylonych?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”