Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Zapewne wybaczysz mi moje "niedoczytanie i roztargnienie", proszę:

Obrazek

- najważniejsze, że przyjemnie toczy się nam rozmowa. Pająków nie lubię, może dlatego nie zwróciłem na niego zbytniej uwagi i nie skojarzyłem z Twoim wpisem.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Na karcie w aparacie znalazłam jeszcze fotki z maja i lipca ...

Jako pierwsze daję loczki T. streptophylla - w maju jeszcze troszkę się kręciła, potem już niestety nie, za mokro było.
Obrazek

I T. caput-medusae - i tegoroczne kwitnienie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i kolejny "obcy" czyli jakiś pluskwiak (odorek jednobarwek lub o. zieleniak)...
Obrazek
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Mnie prze ostatnie 2 lata, to może zakwitły ze 2 oplątwy, ale ważne, że żyją. Policzyłam: mam ich 12 sztuk. Za jakiś czas ( na razie jeszcze nie mam natchnienia, żeby je sobie przypominać) pokażę je. Niektóre nieźle urosły. Xerographica też przeżyła :roll: i jest spora. Zaczęła kwitnąć i się zatrzymała. Nie pamiętam, co mogło taki stan spowodować. Może przy Tobie, bardziej o nie zadbam ;:168 .
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Xerographica zaczęła kwitnąć! o łał! ;:167 moja oberwała pod koniec lata, tzn żyje, ale porobiły jej się takie przebarwienia na listkach (od wody zapewne) i podejrzewam, że moje kocie szkodniki trochę się do listków dobierały... Czekam aż pokażesz swoje... ;:167 ;:167 ;:167
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

T. teunifolia otworzyła pierwsze kwiatuszki ;:167 na razie kwitnie jeden pęd, drugi dopiero szykuje paczki :)

Obrazek

Obrazek

No i kolejne zakupy oplątwowych panienek... To owoc przebywania w domu na L4 :heja :

Jako, że loki streptophylli urzekają mnie chyba najbardziej to postanowiłam do towarzystwa zakupić jej koleżankę. Ale zdziwienie moje nie ma granic, bo ta co przyjechała loczków nie ma ani śladu, a na dodatek wielkość jej liści wcale nie daje możliwości poskręcania. Ma ładną dużą 'bulwę', i tak ją 'czuć' w dłoni, listki ma srebrzyste i szersze od tej co mam dotychczas. Fajna jest, bo uwielbiam oplątwy o takim kolorze ale gdyby nie opis to w życiu bym ją nie nazwała streptophyllą.. :shock:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

T. fuchsii var fuchsii - srebrzysta kuleczka. Od odmiany f. var Mexico różni się tym, że ma delikatniejsze listki, i jakby ciut mniej 'włochate'. Na jednym zdjęciu jest obok koleżki Mexico, widać że póki co jest mniejsza, delikatniejsza, ale równie srebrzysta i kulista :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I dwie 'trawkowate'. Pierwsza mniejsza to T. junicifolia, druga to T. festucoides. Obie zielone, bez wyraźniego srebrnego nalotu, i obie tak na prawdę bardzo do siebie podobne. Może T. festucoides w bulwie bardziej brązowa, ale tylko "może" - bo zależy jak światło padnie... ;)

Obrazek

Obrazek

A na koniec ostatnia z nowej piątki: T. pohliana. Srebrzyste, długie i dość miękkie listki. ;:3
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Madzia - dokładnie tak, nie ma to jak L4, zawsze można nadrobić 'zielone zaległości' :D
A Ty tych zaległości masz sporo, oj sporo ...
Ale jak najbardziej zrehabilitowałaś się paroma ślicznymi fotkami ;:215
Nowości piękne ;:167
I faktycznie - T. streptophylla jak nie ona ;:oj
Ale na drugiej fotce, jak się tak dokładnie przyjrzałam,
to widać u niej tą dość charakterystyczną 'podstawę' :lol:
Mnie też znowu nosi zakupowo ;:170
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Dzisiejsze zaskoczenie: T. palacea wypuszcza pęd kwiatowy... Ten srebrny patyczak ostatni raz kwitł w maju 2015, nie urosła jakoś spektakularnie od tego czasu choć łodyga coś tam się wydłużyła. Więc teraz czekam na 'akcję kwiat"...

Obrazek

Obrazek

T. teunifolia rozkwita :) pomalutku i spokojnie, aktualnie jest chyba w swojej najładniejszej fazie :)

Obrazek

Obrazek

i jeszcze fotka oaxacany ;:167 jest cudna, wielka, srebrzysta, ciekawe czy kiedyś raczy zaszczycić swoim kwiatem...
Obrazek

W caput-medusae zimuje kolejny "obcy"...
Obrazek

a loczków streptophylli jak nie było tak nie ma...
Obrazek
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Lubię takie kwiatki ;:138.
Moja streptophylla się "skręca", jak ma sucho. Może spróbuj troszkę podsuszyć, co? ;:oj .
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
Milenaa
200p
200p
Posty: 222
Od: 9 lis 2013, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnysląsk

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Coraz ładniejsze te Twoje oplątwy a jak ślicznie kwitną pierwszy raz widzę takie cuda myślałam ,że każda rosnąca roślinka ma korzonki i jest w doniczce ale widzę ,że się myliłam ;:oj ;:oj
" Możesz być dziś nikim dla całego świata, pamiętaj dla niewielu jesteś całym światem "
Moje wątki :Rośliny doniczkowe
Winorośla-sadzonki
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Jakoś w tym roku opóźnione kwitnienia są. Dziś poczyniłam kolejne odkrycia:
T. stricta - kwitła w sierpniu 2014, od tego czasu pomału się rozkrzewiła na cztery pędy, z czego jeden zaczyna się różowić w środku - czyli będzie kwiat :)

Obrazek

i T. argentea - niedawno pisałam, że nie widać kwitu, a dziś patrzę a dwie panienki zaczynają ze środka wypuszczać pędy kwiatowe :) Poprzednio kwitły w lipcu 2015.

Obrazek

Obrazek

Ciekawe, czy tej zimy jesieni/zimy jeszcze jakaś się objawi kwieciem...
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Cudnie zadbane masz te swoje oplątwy ;:63 . Kwiatek stricty jest śliczny - sama radość będzie ;:108 .
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Oplątwowa wiosna, czyli kwiatów ciąg dalszy... ;:3


T. teunifolia przekwita sobie pomalutku..

Obrazek

Obrazek

T. stricta chyba wciąż bez zmian, pomalutku pewnie coś tam idzie do przodu :)

Obrazek


T. andreana wyjątkowo 'szybko' idzie w górę ;:3 tzn pęd kwiatowy zaczyna być już widoczny spomiędzy listków, kwitną dwie, trzecia myśli ale kto wie co tam w sercu rozetki jest...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

T. palacea też wydłuża swój kwiatowy kłosek, ale długa droga jeszcze przed nią... :)

Obrazek

I moje dzisiejsze odkrycie: zaczynają kwitnąć Ionanthy, i to te co rosną w swojej małej rodzinnej kolonii ;:3 Nie wybarwiły się na czerwono...? nie wiem dlaczego, może te tak mają (nie wiem co to za odmiana...), a może dlatego, że zima i słońca jednak jest mniej, a może jeszcze wszystko przed nimi... ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

W zeszłym roku kwitła mi T. ionantha v. scaposa i listki również nie były za bardzo wybarwione. Też mi się wydaje, że to z powodu mniejszej ilości światła zimą.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”