Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Kelpie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1241
Od: 10 kwie 2013, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Piękne portrety Twoich podopiecznych... cieszą oko i jeszcze kwitną- cudności ;:196
Życie jest piękne:) pozdrawiam wszystkich zielono zakręconych- Karolina

mój wątek- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=67088" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Budząc się z ponad rocznego snu... Choć nie pisałam już tutaj parę lat świetlnych nie znaczy, że moje kochane oplątwy zniknęły ;:3 Przez ten czas trochę się jednak zmieniło.... jedne urosły i się roooozrossły (oczywiście w swoim oplątwowym tempie...), inne niestety nie poradziły sobie u mnie i odeszły ... Ale tak to jest, trudno. Dziś mam tylko kilka fotek, ale obiecuję, że na dniach porobię więcej i wrzucę trochę porównań.

Na początek T. pruinosa. Bardzo ją lubię za ten jej taki fiolecik pod łuseczkami. Mam ją od 2012r. Jedna sztuka gdzieś "odfruneła" z balkonu, i została tylko jedna. W tym roku, a może to było w zeszłym...., zaczęła wypuszczać dziecko. Dziecko rosło w siłę w tym roku, puściło pąk kwiatowy i aktualnie zaczyna kwitnąć przy okazji dając nowego potomka. Najstarsza zaczyna wyglądać coraz marniej.... Zdjęcie słabe, postaram się jutro o lepsze.. ;) A oto i ona, w lipcu i dzisiaj:

Obrazek

Obrazek

Ionaty rozrastają się pomalutku w kolonie....

Obrazek

Obrazek

T. teunifolia jest ze mną od 2014 i wtedy też zakwitła. Zakwitła i przekwitła i pomalutku wydała na świat potomka, A jesienią tego roku puściła już 2 pędy kwiatowe!! Fajnie wygląda w pąku, takie różowe szyszki :)





Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I. filifolia :) kolonia rośnie w siłę choć kwiatu w tym roku nie było...

Obrazek

I.juncea - (ze wstydem się przyznaję, że nie jestem pewna czy to na 100% ona...) Mam ją od 2014, w zeszłym roku zakwitła, a od zimy tego roku rosną dzieciaczki :) małe stadko :)

Obrazek

Na koniec magnusjana ;:167

Obrazek

Tegoroczne lato średnio służyło oplątwom. Dużo padało, sporo było dni zimnych i pochmurnych, i nie wszystkie jednak to lubią. Ale i tak porosły - może właśnie dlatego... ?
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Jeszcze popstrykałam dzisiaj, i oto nowe portrety i historie ....

T. bulbosa - to jedna z moich pierwszych oplątw, jest u mnie od 2012r. Tzn tej pierwszej już nie ma, ale są jej następne pokolenia w postaci trój-oplątwowej rodzinki. Ta środkowa kwitła w 2015, wydała na świat dwie młode bulboski, a sama pochodzi od tej z 2012 :D

Obrazek

I kolejna weteranka T. caput - medusae - również z 2012, dziś prezentuje się tak:

Obrazek

A to jej koleżanka z 2014:

Obrazek

I po raz kolejny dziś pruinosa. Zdjęcie z lipca b.r. i z dzisiaj, różnicę widać ....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

T. straminea. Przyjechała w 2014, nie zakwitła, ale rośnie! pęd zgrubiał, wykręcił się do góry (bo powieszona była głową w dół) i się rozkrzewił! Duża się robi, taka masywna i konkretna ... Pierwsze zdjęcie z 2014 drugie z dzisiaj.

Obrazek

Obrazek

A to puchata piękność, czyli T. tectorum :D Jest u mnie od 2014. Rośnie baardzo powoli, ale za to się rozkrzewiła, i wypuściła troje mluszków. Przez tegoroczne lato mam wrażenie że jej listki trochę jakby glonów dostały... ale może mi się tylko wydaje i tak wyglądają starzejąc się. Na jednej fotce razem z "obcym" co sobie zimowisko na werandzie chce znaleźć :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

T. argentea. Kwitły w 2015, w tym roku cisza, choć rozetki ładnie przyrosły. Mam nadzieję, że w przyszłym roku się poprawią... :wink:

Obrazek

T. fasciculata. Był moment, że myślałam że ją stracę. Po kwitnieniu chyba ją zalałam i była marna. Ale dała radę :) Mam ją od kwietnia 2014. W maju puściła pąk kwiatowy i w sierpniu 2014 zakwitła. W maju 2015 zaczęła puszczać jednego potomka, a ostatnia fotka pokazuje panienkę w dniu dzisiejszym :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

T. oaxacana - z małej niepozornej rozetki wyrosła na piękną srebrną gwiazdę. Mam je dwie (jedna z 2014, druga z 2015), i spokojnie oceniam, że przez te 3 lata podwoiła swoją wielkość, choć żadna nie kwitnie i żadna się nie rozkrzewia, niestety nie za bardzo je w tej chwili już rozróżniam.... Jedna jest sporo większa i w lepszej kondycji po tegorocznym lecie, i ta jest na fotce:

Obrazek

Po raz kolejny dziś magnusjana. Bardzo ją lubię. Na drugiej fotce widać jak od dołu 'narastają' stare liście, a młode wywijają się na nie.
Obrazek

Obrazek

T. recurvifolia var. subsicundifolia - mam ją od 2014. W zasadzie rozetka zbytnio nie urosła, ale w 2015 roku zaczęła się rozkrzewiać i dziś jest taką dość fajną cztero-oplątwową kolonią. Fotka z 2014 i z dziś:

Obrazek

Obrazek

T. palacea - to taki oplątwowy srebrny patyczak. W roku 2014 przyjechała jako jeden pęd o długości ok 11 cm, zakwitła w tym samym roku, a dziś ma już z 20 cm długości dwa pędy - klasyczne oplątwowe tempo...

Obrazek

T. streptophylla - kolejna z weteranek, jak ma bardziej sucho te ma cudne loczki, w tej chwili listki rozprostowane - całe to deszczowe lato takie były zresztą ... Może zimą się zakręcą jak na streptophylle przystało - w końcu na tym polega jej urok :). Mieszka u mnie od 2013 roku, i całkiem sporo urosła ;:167

Obrazek

Obrazek

T. plagiotrophica - jedna z pierwszych oplątw, mieszka u mnie od 2012r. Zmieniła się 'nieziemsko' - że tak powiem. Przyjechała jako taka zwinięta rozetka, w 2015 już jako pokaźnych rozmiarów oplątwowa gwiazda próbowała zakwitnąć - ale nie wyszło, tzn pęd kwiatowy urósł i zmarniał, myślę że go po prostu zalałam. Ale za to klasycznie się rozkrzewiła i teraz są 3 - mama (już b. marna) i dwie młode :). A tak to wygląda na fotkach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i oplątwowy jeżyk na koniec: T. fuchsii Mexico - od 2014 praktycznie się nie zmieniła, no, trochę urosła ale nawet jak na oplątwę to baardzo mało, tak może bardziej w masę poszła i więcej listków, bo sama średnica kulki niewiele się zmieniła...

Obrazek

A już na taki zupełny dzisiejszy koniec oplątwowa gigantka ;:3 - T. xerographica ;:3

Obrazek

Ale się dziś napisałam... ale jak się tyle czasu żadnych fotek nie robi to potem człek sam zdziwiony jak te oplątwy się pozmieniały, porosły, porozkrzewiały... ;:306
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Witam po długiej przerwie :) Oplątwy ładne, rozrośnięte, zadowolone z życia. Kolonia T. filifolia to coś niesamowitego ;:oj I wydaje mi się, że jak na oplątwy, to rosną u Ciebie bardzo szybko! Oby tak dalej ;:303
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
Milenaa
200p
200p
Posty: 222
Od: 9 lis 2013, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnysląsk

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Przepiękne roślinki nawet nie wiedziałam ,że takie są bez korzonek i ,że można je tak ślicznie ulokować np. w korze i będą wyglądać jak w naturalnym środowisku ;:167 ;:oj ;:oj
" Możesz być dziś nikim dla całego świata, pamiętaj dla niewielu jesteś całym światem "
Moje wątki :Rośliny doniczkowe
Winorośla-sadzonki
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Coś się dziś z Forum nie mogę rozstać ... he he, ale tak szperam po zdjęciach i się zadziwiłam jak T. xerographica urosła... Na pierwszym zdjęciu jest fotka zaraz 3 miesiące po przyjeździe z pięknymi loczkami ;:167 (07.2014) a na drugim z tegorocznego lata - bez loczków, bo wciąż padało (07.2017). Na obu zdjęciach jest w tym samym szklanym dzbanuszku i Teraz dopiero widzę różnicę....

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Magda - zachwycam się nadal Twoimi oplątwami. I gratuluję kolejnych piękinych kwitnień. ;:180
Fantastycznie jest im u Ciebie, wielkie brawa. ;:303
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie i cieszę się, że znowu co nieco tillandsiowego nam obfociłaś ;:215
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

;:oj Wyjątkowo dekoracyjne, ale również "powierzchniowo żerne" rośliny. Dla prawidłowego wyeksponowania i pokazania ich piękna, potrzebna jest spora luźna przestrzeń.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Piękne widoki ;:173
I nie dziwię się, że "obcy" tak gały wywalił ;:306

Czy T. fuchsii Mexico na stałe jest zainstalowana nad tym zbiorniczkiem?
I w ogóle ciekawa jestem, jak masz to wszystko zorganizowane 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Ten zbiorniczek to był tylko do zdjęcia. A na stałe to mniej więcej wyglądają tak jak latem, tylko trochę im szeregi przeorganizowałam aby więcej światła miały:

Obrazek
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Witaj Madziu,
Miałam cichą nadzieję, że kiedyś się odezwiesz, no i się doczekałam ;:196 .
Masz jak zwykle cudne oplątwy ;:63 .
Moich większość - (te małe) padło, ale kilkanaście zostało, bo od dawna nic nie dokupywałam. Traktuję je trochę po macoszemu i może dlatego, tylko terminatorki przeżyły :oops: .
Mam nadzieję, że teraz będziesz znów pokazywać swoje piękności ;:108 .
Może teraz zimą, przyjrzę im się bardziej, bo pozapominałam nawet nazwy ;:223 .
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

Witaj Aniu ;:168
też mam nadzieję, że wróciłam na forum i że będę coś tam się odzywać czasem... ;) Teraz siedząc na L4 w domu wzieło mnie na pisanie i odświeżyłam wątek oplatwowy (a nawet założyłam ogrodowy he he). Nie martw się, że niektóre oplątwy Ci odeszły, patrz na to tak: robią miejsce dla innych ;:3 - u mnie też jest mniej o kilka, i powiem Ci, że podobnie jak Ty również pozapominałam nazw niektórych.... :oops: Wczoraj siedziałam ze swoimi zapiskami i niektóre musiałam bardzo dopasowywać :wink: Ale co tam, tak to jest .... Ale dziś oglądałam sklep z oplątwami i nie wiem czy wytrzymam ... :heja
całuję Cię mocno ;:168 ;:167
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Oplątwy - bezkorzenne parapetowce

Post »

onectica pisze:I nie dziwię się, że "obcy" tak gały wywalił ;:306
- nie taki "obcy" ;:214, bardziej pasuje nie odzywający się w temacie na którym się całkowicie nie zna, ale lubiący docenić osiągnięcia Forumowiczów w opiece nad roślinami. W tematach o których nie mam zielonego pojęcia, nie odzywam się, żeby nie "palnąć gafy, chociaż oglądane rośliny nie powiem, bardzo, bardzo mi się podobają o czym świadczą moje ;:306 "wywalone gały" ;:11 . Bardzo dobrze, że na tym Forum, potrafimy z humorem "dogadywać" i dzielić się opiniami o naszych zielonych i nie tylko, podopiecznych ;:138 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”