Maziamowe doniczkowe :D

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
maziama
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 kwie 2014, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Zapraszam do oglądania mojej kolekcji kwiatów doniczkowych. Zamierzam powiększać ją głównie o te roślinki, z którymi nie mam jeszcze doświadczenia, lub które do tej pory mi się nie udawały. Jest jednak kilka gatunków, które z sentymentem kupuję, choć dobrze je znam.
Tytułem krótkiego wstępu:
Ukochane i wymarzone (choć do tej pory nieudane): frezje
Ulubione gatunki: cyklameny, kalie, storczyki, palmy, skrzydłokwiat
Największe porażki (których nie mogę odżałować :( ) : nolina, kroton

Zapraszam, kto ma chęć komentowania i poprawiania :D

Zacznę od cyklamenów, jako że zwykle od nich rozpoczynam zwiedzanie "kwiatowych stoisk" ;)
Kupiłam dwa, piękne duże kwiaty, niestety po przekwitnięciu wypuszczają już mniejsze ale i tak nadal jestem z nich dumna.
Jako, że w mieszkaniu mam tylko okna południowe i północne, a w południowym liski cyklamenów zrobiły się wiotkie i ogólnie jakieś takie niemrawe (co było do przewidzenia), docelowo trafiły na okno północne, niestety kosztem wyciągających się do światła kwiatów. Jednak liście są sztywne i zwarte, bo chłodek w sypialni im służy. W bezdeszczowe chłodniejsze dni "wyprowadzam" je na całodzienny spacer na balkon. Moje oczka w głowie ;)

Obrazek
Obrazek


Druga duma mojej kolekcji to storczyk - jak przypuszczam Miltoniopsis
Dostałam go na rocznicę ślubu :D
Wtedy wyglądał tak... (miesiąc temu)

Obrazek

Teraz już przekwita, ale wypuścił nowe kwiatuszki oraz młode boczne pędy, z czego bardzo się cieszę.

No i moja eksperymentalna Bugenwilla :D
Na razie malutka. Wiem, że to pnącze ale zamierzam poprowadzić ją jak drzewko. Będzie rosła cały czas w domu (nie mam ogrodu, a balkon jest od strony północnej, zero słońca). Czytałam, że jest to możliwe, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Obrazek

Dalsza część kolekcji pojawi się w najbliższych dniach.
W niej m.in anturium, strelicja, bluszcz, szlumbergera i inni ;)
passi
200p
200p
Posty: 200
Od: 19 mar 2014, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

:wit Cudna ta bugenwilla i kolejna roślina do upolowania nie miałam w ogóle pojęcia że taka jest ,czekam na kolejne zdjęcia :)
Pozdrawiam Ania.
zielone co nieco http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=75814" onclick="window.open(this.href);return false;
maziama
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 kwie 2014, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Dziękuję za miłe słowo passi :D Urzekła mnie w sklepie, a od zawsze o niej myślałam, więc kupno jej to był po prostu impuls. ;)


To może jeszcze parę moich okazów...

Anturium
Miało być 'Violet Heart', ale kwiaty bardziej czerwone niż fioletowe zdają się być ;)
Nie zmienia to faktu, że stanowi w tej chwili centralny punkt mojej kolekcji.
Obrazek


Kolejna upragniona w posiadaniu przeze mnie roślinka...
Strelicja
Wiem, że pewnie przyjdzie mi długo poczekać na kwiat strelicji, ale ja cierpliwa jestem :D
Obrazek


Już pokazywana tu na forum...
Kalia
Obrazek


Też z nieplanowanych nabytków...
Szlumbergera
Nowe jasnozielone listeczki nabyła już u mnie, co utwierdza mnie w przekonaniu, że dobrze jej tu :D
Liczę na kwiatuszki w grudniu.
Obrazek


Kolejna "niunia" ;)
Niestety zarejestrowałam się tu gdy jej najpiękniejszy okres kwitnienia minął, a zdjęcia z tego okresu nie posiadam, ale za to odwdzięczyła mi się 5 nowymi maleństwami, które jeszcze rosną z "mamusią"
Oplątwa
Obrazek
Obrazek


No i na koniec...
W widocznym na zdjęciu koszyczku była kompozycja miniaturowego cyklamena, narcyzów i stokrotki, ale nic już z nich nie zostało
(jedynie cyklamen wypuszcza nowe listki :) )
Pozostał jedynie Bluszcz w roli głównej
Obrazek

Zapraszam do komentowania i wszelakich sugestii :D
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Bardzo interesujący początek wątku!
Taki miły post napisałaś u mnie, że z ciekawością przybiegłam oglądać Twoje rośliny. Czekam na więcej, bo jak sądzę twoja kolekcja jest rozwojowa, a to co do tej pory pokazałaś - zachwyca różnorodnością. Czyli tak jak lubię. Też mam wszystkiego po trochu. :D
maziama
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 kwie 2014, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Miło mi powitać w moim wątku :D
Rzeczywiście to dopiero początek mojej kolekcji, choć w samej hodowli kwiatów doniczkowych początkująca nie jestem. Trochę się tego przez moje ręce przewinęło (z różnym skutkiem). Jednak wraz ze zmianą zamieszkania przed paroma miesiącami, wszystkie moje dotychczasowe nabytki znalazły nowych właścicieli. Czyli właściwie zaczynam od początku ;)

Planowane sztuki to m.in. juka, kaladium, kalatea, maranta, może dzbanecznik, na pewno jakieś miniaturowe storczyki i coś z palm. To na najbliższe plany. Ale pewnie w ogrodniczych sklepach niejednokrotnie się zaskoczę wychodząc z czymś czego nie planowałam :D
Czas pokaże ;)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

:wit
Bardzo kolorowy początek. A że uwielbiam kwitnęce, kolorowe rośliny - to będę tu zaglądać ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Piękny początek kolekcji;). :wit
x-Cz-a

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Roślinki masz różnorodne ale jakże piękne ;:138
passi
200p
200p
Posty: 200
Od: 19 mar 2014, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Upolowałaś coś ciekawego?
Pozdrawiam Ania.
zielone co nieco http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=75814" onclick="window.open(this.href);return false;
maziama
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 kwie 2014, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Oto mój nowy nabytek :D Calathea crocata
Zapoczątkowała ona planowaną kompozycję kilku gatunków roślin w jednej dużej donicy.
Na razie stanowi centralny punkt, dopełnienie to bluszcz, który wcześniej zaprezentowany był w białym koszyczku. Przy nich majaczy wymęczony mech - mam nadzieję, że w towarzystwie innych roślin się zregeneruje (większa wilgotność); nie miałam sumienia go wyrzucić :(

Obrazek


Kompozycja tworzona jest w dużej/wysokiej donicy, bo docelowo główną "aktorką" będzie palma daktylowa - pestki już się moczą od dwóch dni (pestek jest 25, ale pewnie nie wszystkie wykiełkują, z nich wybrane zostanie 7 najsilniejszych sadzonek i "zamieszkają" z pozostałymi roślinkami)
Planowane są jeszcze Chlorophytum comosum (zielistka Sternberga) - z lewej strony i jedna lub dwie paprocie (z tyłu)
Liczę, że takie połączenie kształtów i kolorów będzie fajnie się komponować, ale czas pokaże - ostatecznie zawsze można jakąś roślinkę zamienić na inną :D


I jeszcze jeden ambitny plan - Ananas :D

Obrazek

Posadzony 23.04, końcówki w tej chwili już nieco podsychają (na zdjęciu tego jeszcze nie widać), ale to normalne - wiadomo.
Na południowym oknie ma ciepełko, więc powinno mu być tu dobrze.

Na dziś tyle :wink:
Awatar użytkownika
Charlie30
200p
200p
Posty: 216
Od: 31 gru 2013, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Inverness

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Witaj.
Piękne okazy, szczególnie podoba mi się Bugenwilla, za każdym razem kiedy jestem w kraju gdzie rośnie przywożę kilka gałązek, niestety jeszcze nigdy żadna się nie ukorzeniła, ani w wodzie ani w ziemi.
Pozdrawiam
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 36&t=72351" onclick="window.open(this.href);return false;
maziama
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 kwie 2014, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Do dużej kompozycji dołączyła zielistka Chlorophytum Comosum 'Bonnie'

Obrazek


Zbliżenie...
Obrazek


Po czym kompozycja zyskała główną atrakcję :D Daktylowiec Phoenix roebelenii


Obrazek

Posadzone pestki daktyli zostały przebrane i wybrałam 5 sztuk, które miały najdłuższy i najzdrowszy korzonek. Na razie koczują w małej doniczce na południowym oknie i niecierpliwie czekam na pierwszy kiełek, który wystawi łepek nad ziemię :)

Posadziłam także bulwę/kłącze (?) Gloriosa rothschildiana
Na razie wypuściła długi na pół metra pęd i widać już zaczątki listków. Jak coś więcej mi okaże to wrzucę jej foto :wink:

Z darmowo otrzymanej kolekcji kaktusików i sukulentów wybrana została Haworsja wąskolistna Haworthia attenuata, reszta znalazła nowych właścicieli.

Obrazek

Bugenwilla zrzuciła już wszystkie przykwiatki, została przesadzona do nieco większej doniczki i wesoło wspina się w górę, jakby wiedziała, że drzewkiem ma zostać :wink:

Aaaa... Zapomniałabym o jeszcze jednej, nieplanowanej, palemce: Chrysalidocarpus lutescens :D

Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Maziamowe doniczkowe :D

Post »

Bardzo ładna kompozycja z zielistką Ci wyszła ;:215
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”