Doniczkowe kompozycje na balkon i taras od 2008 -

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
goska28
200p
200p
Posty: 299
Od: 13 kwie 2008, o 18:55
Lokalizacja: Nisko woj. podkarpackie

Re: Doniczkowe kompozycje na balkon i taras

Post »

Mieszkam na parterze mój balkon jest od południa..Latem jet bardzo gorąco i mam zawsze pelargonie.
TO mój kawałek balkonu.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Witam, zamieszczałam już zdjęcia z mojego balkonu w różnych wątkach, więc nie będę się powtarzać, wklejam tylko takie za całokształtem, jednak mam pytanie w kwestii cienistych (północnych) balkonów, zwłaszcza do kffiatek, bo zorientowałam się po zdjęciach, że tam tez jest cień na balkonie.
Widziałam na zdjęciu u kffiatek jakieś fajne pnącze. Czy to clematis? Jak rośnie, a zwłaszcza kwitnie w takich warunkach? Z przyczyn czysto finansowych ( clematis do tanich nie należy :( )mam też jeszcze jedno pytanie.
Czy ktokolwiek próbował jakieś kwitnące pnącza najlepiej z nasion na północnym balkonie? Przyznam, że po lekturze forum zachorowałam dosłownie na coś takiego, ale wg wszelkich informacji w necie nie ma takich roślin, jednak może ktoś wypraktykował i się podzieli wiedzą w tym zakresie, z góry dziękuję.
Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Na zdjęciu u Kffiatek jest jednoroczny wilec purpurowy, ale to klasyczne 'dziecko słońca' więc wątpię że tam kwitł, ale może sama o tym napisze :wink:
Musisz wiedzieć, że jednoroczne pnącza z nasion muszą wyrosnąć i wydać kwiaty w ciągu jednego (dość krótkiego w naszym klimacie) sezonu, więc MUSI być to słoneczne miejsce.Wszystkie mają rodowód z cieplejszych krajów, wiec chyba rozumiesz.
Na północnym balkonie można posadzić tylko ozdobne z liści, a z kwitnących wieloletni klematis odm. Jackmanii, ale na zimę chować do chłodnego pomieszczenia, albo zabezpieczyć donicę.To jest bardzo stara i wytrzymała i tolerancyjna odmiana, zakwitnie w mniej odpowiednich warunkach, choć oczywiście w słońcu będzie się rozwijał bujniej i znacznie lepiej kwitł.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Oczywiście rozumiem niemożność uprawy czegoś typu groszek pachnący czy inna jednoroczna roślina w cieniu, ale i tak żal. No cóż pozostaje mi tylko oglądać z zazdrością zdjęcia balkonów bardziej nasłonecznionych :wink: Ewentualnie szarpnąć się na ten clematis.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczkowe kompozycje na balkon i taras

Post »

W tym roku również postawiłam na pelargonie. Specjalnie zakupiłam angielskie, niestety totalnie mnie rozczarowały... Trzeba było jednak zostać przy surfiniach... :?
A gdzie wasze kompozycje? Lato w pełni a tu żadnych fotek nie ma... ;)
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Oglądam teraz różne balkony i czerpię inspirację na kolejną wiosnę. Bardzo mi się Twój balkonik podoba, piękny zestaw kolorystyczny - taka spokojna elegancja. A rośliny pięknie rosnące, po prostu wypaśne.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Hiacynto, dziękuję bardzo. Kiedyś przeczytałam bardzo fajna radę, żeby na balkonie trzymać się jednej z dwóch opcji. Albo jedna roślina w najróżniejszych barwach albo wiele roślin ale w tej samej tonacji, wtedy panuje harmonia i ja się tego trzymam. :)
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Witam serdecznie wszystkich Balkoniarzy. Sama do nich należałam przez wiele wiele lat, bo dopiero od niedawna mogę cieszyć się ogrodem. Z ukwieconym balkonem nie rozstanę się jednak nigdy (co może przyzwyczajenie!) Mam dwa balkony (hurraaa) - i wcale nie zamierzam zostawić je bez opieki, wg niektórych opinii balkony w domkach to zbędne wydawanie pieniędzy. Może i tak jest, jednak tęsknota za kwiecistym, małym zakątkiem pozostała we mnie do dziś. Mam juz barierki, więc szaleństw nadchodzi czas. Zapraszam do obejrzenia archiwalnych już zdjęć mojego balkonu z przed lilku lat ... Nie miałam tam roślin wg gatunków czy kolorów - kupowałam to co mi się podobało. I wcale nie było brzydko. Teraz oczywiście część roślin z balkonu rośnie w ogrodzie :)
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

rapunzel @ Zasada jest świetna, ja mam jednak tak, że część roślin z kompozycji mizernieje, dostawiam potem jakieś zdechlaki. których mi szkoda wyrzucić, potem dokładam coś, co mi się bardzo spodobało.... i w środku lata robi się bardziej śmietnik, niż kompozycja ;:223 .
Ale w tym roku się poprawię, podglądam i wbijam sobie do głowy, że u mnie też może być elegancko :D Będę robić też fotki, bo one bezwzględnie ujawniają wszystko.

Lorrie @ bardzo dziękuję za zaproszenie, już idę ;:196
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12091
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Hmm... Ja tam swój balkon przemieniam w jedną wielką ukwieconą łąkę, która odgradza mnie od całego świata... Zresztą wystarczy kuknąć do mojego wątku... Jeśli chodzi o zasady moich kompozycji balkonowych, to w zasadzie istnieje tylko jedna taka zasada: ma się mnie podobać. :;230 A tak poważnie: wybieram raczej rośliny jednoroczne (ewentualnie cebulowe) ? żeby nie czekać zbyt długo na kwitnienie, bo przecież ilość miejsca jest ograniczona ? rozliczne gatunki (kompozycję zmieniam co rok), a każdy w bogatej mieszance kolorów (no chyba że mieszanki są niedostępne). :-) Żeby zwiększyć różnorodność, ładuję po dwa gatunki do jednej skrzynki (dzieląc każdą skrzynkę na pół, a sąsiadów dobierając pod względem wysokości, coby się wzajemnie nie zagłuszali)...

Pozdrawiam!
LOKI
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

aage - Mam przekwinięte i wyrośnięte bratki w doniczkach czy mogę je przesadzić do ziemi w ogrodzie??

Ja po przekwitnięciu swoje bratki wsadzam do ogrodu i tam się rozsiewają.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kwiaty balkonowe.

Post »

Tej zimy Magdo :wink: panują najdoskonalsze warunki uprawy bratków ... bezpośrednio w ogrodzie.
Jest im wyjątkowo dobrze własnie teraz.
Moje rosną tam od lata i jeśli nie będzie mrozu, będą wyglądać równie ciekawie do późnej wiosny.

Obrazek

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Re: Doniczkowe kompozycje na balkon i taras

Post »

Nowy sezon się zbliża wielkimi krokami może czas reaktywować wątek ;:138
Nowe pomysły, nowości roślinkowe, plany !?
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”