Rośliny ARHIZA

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Ja chcę ci tylko wyrazić słowa uznania i podziękować, że dzielisz się chętnie swoją wiedzą w tej stosunkowo nowej metodzie upraw. Jest mi ona kompletnie nieznana i z tym większą ciekawością czytam na ten temat u ciebie. Pozdrawiam sedecznie z sieci :D
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Piękny busz u Ciebie ;:333 . Miło było pooglądać i poczytać
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Anko, Wando - dzięki za odwiedziny :)
pawel1988
100p
100p
Posty: 141
Od: 1 wrz 2013, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Na razie jest tam nieco burdelu, wrzucę fotki jak wszystko zrobię jak chcę. Mieszkają tam gupiki endlera (czekam na małe rybki), samica bojownika (wdowa). Z bezkręgów ślimaki krajowe, oraz tropikalne tilomelanie yellow rabbit i ślimak zebra. Czwarte pokolenie ampularii niestety nie dało mi potomstwa - na razie nie planuję wrócić do ich hodowli.
I tak, jest grudnik - ale nie chce puszczać nowych pędów. Za to eszki fajnie kwitną.
Szkoda, że nie masz pokrywy, bo bym Ci polecił suma krzaczastego, w dzisiejszych czasach to chyba nazywa się clarias. Raczej dobrze by się czuł w takim buszu. Sądzę, że giętkoząb też by się odnalazł w takich warunkach :D
Ja chyba podleję z nawozem już w ten weekend. nawozów specializtycznych nie kupuję z oszczędności - humus pasuje tak kaktusowm jak i paproci. Wszystko podlewam tym samym.
A podlewać wodą z akwarium próbowałeś? Ja jak kiedyś miałem akwarium to podlewałem (oczywiście tak jak to bym robił nawozem, czyli co jakiś czas) i całkiem dobry efekt dawało.

Widziałem, że masz w akwarium też bambus lub raczej lucky bamboo, ja też miałem podobną sadzonkę trzymaną w wodzie, ale posadziłem ją dziś do ziemi, bo w wodzie rosły głównie korzenie, pęd z jakiś względów rósł niezadowalająco.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Na wstępie - wszystkiego najlepszego z okazji Mahaśiwaratri!
pawel1988 pisze: Szkoda, że nie masz pokrywy, bo bym Ci polecił suma krzaczastego, w dzisiejszych czasach to chyba nazywa się clarias. Raczej dobrze by się czuł w takim buszu. Sądzę, że giętkoząb też by się odnalazł w takich warunkach :D
Pokrywa by mi przeszkadzała przy roślinach. A do podanych rybek mam za mały litraż.
A podlewać wodą z akwarium próbowałeś? Ja jak kiedyś miałem akwarium to podlewałem (oczywiście tak jak to bym robił nawozem, czyli co jakiś czas) i całkiem dobry efekt dawało.
Czasem fikusa podlewam. Do hydro raczej nie - bo wodę z akwa mam twardą. Dodatkowo twardość może "sumować się", a większość roślin woli jednak miękką. Ja specjalnie podlewam przegotowaną.
Widziałem, że masz w akwarium też bambus lub raczej lucky bamboo, ja też miałem podobną sadzonkę trzymaną w wodzie, ale posadziłem ją dziś do ziemi, bo w wodzie rosły głównie korzenie, pęd z jakiś względów rósł niezadowalająco.
U mnie dracena rosła na tyle, że musiałem obciąć. Obecnie rośnie już pęd boczny. Możliwe, że miałeś w wodzie za mało związków azotu - roślina "szuka" wtedy tego pierwiastka rozbudowując potężnie korzenie.
Mam też drugi egzemplarz w ziemi, z ficusem.

Ps: A ja dostałem dziś fiołeczka od lubej ;:167
pawel1988
100p
100p
Posty: 141
Od: 1 wrz 2013, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Pokrywa by mi przeszkadzała przy roślinach. A do podanych rybek mam za mały litraż.
A ile masz litrów? Bo na oko powiedziałbym, że 60 l.
Czasem fikusa podlewam. Do hydro raczej nie - bo wodę z akwa mam twardą. Dodatkowo twardość może "sumować się", a większość roślin woli jednak miękką. Ja specjalnie podlewam przegotowaną.
W sumie racja. Zapomniałem zapytać czy wodę jakoś uzdatniasz.
U mnie dracena rosła na tyle, że musiałem obciąć. Obecnie rośnie już pęd boczny. Możliwe, że miałeś w wodzie za mało związków azotu - roślina "szuka" wtedy tego pierwiastka rozbudowując potężnie korzenie.
Mam też drugi egzemplarz w ziemi, z ficusem.
Tak mi coś się wydawało, że jakiegoś składnika w tej wodzie brakuje. Tak się składa, że u mnie w kranach leci woda źródlana o bardzo dobrej jakości, ale niekoniecznie dobra do uprawy roślin w wodzie. Póki co siedzi sobie posadzona obok drzewek, które może w przyszłości zostaną bonsai.
A ja dostałem dziś fiołeczka od lubej
A no to gratuluję. Jak będziesz dawać kolejną porcję fotek to koniecznie go nam tu pokaż.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

pawel1988 pisze:
A ile masz litrów? Bo na oko powiedziałbym, że 60 l.
Ano - tymczasem giętkozębowi dałbym co najmniej 150, z sumami podobnie.
A no to gratuluję. Jak będziesz dawać kolejną porcję fotek to koniecznie go nam tu pokaż.
Jutro wstawię :D
pawel1988
100p
100p
Posty: 141
Od: 1 wrz 2013, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Ano - tymczasem giętkozębowi dałbym co najmniej 150, z sumami podobnie.
Myślę, że zależy od kształtu akwarium. Miałem 80 i nie było problemów. Zwłaszcza przy ogólnie małym zagęszczeniu.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

To jest jednak duża ryba, więc minimum 100 l - oczywiście wiadomo, że w mniejszym też będzie pływać, ale przecież nie o to chodzi ;)

Tymczasem patrząc na te kalanchołki, chyba będę je musiał przyciąć po kwitnieniu - tak do ok. 10 cm. Są ogólne dysproporcje pomiędzy poszczególnymi roślinkami, w dodatku część silnie rozkrzewia się na górze, przez co przewraca się. W dodatku dwa najstarsze osobniki zdrowo pogubiły liście podczas dostosowywania się do nowych warunków.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Obrazek

Nowy fiołek (ten biało-purpurowy). Wsadziłem też sanswerię do żwiru, bo w ziemi kiepsko rosła.


Obrazek

Całość po lekkim przestawieniu.


Przestawiłem też dracenę i szeflerę w bardziej jasne miejsca.
pawel1988
100p
100p
Posty: 141
Od: 1 wrz 2013, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Nowy fiołek (ten biało-purpurowy). Wsadziłem też sanswerię do żwiru, bo w ziemi kiepsko rosła.
Już na pierwszy rzut oka widać, że ten fiołek to prezent od serca. Co do fioletowego fiołka to radzę trochę przerzedzić starsze liście, bo już się robi nieco za duża rozeta. Sansewerię parę chwil musiałem szukać, bo to to po lewej przypominało mi zielistkę :;230 więc chyba faktycznie jej coś nie odpowiadało, albo to jasnolistna odmiana :D
Tymczasem patrząc na te kalanchołki, chyba będę je musiał przyciąć po kwitnieniu - tak do ok. 10 cm. Są ogólne dysproporcje pomiędzy poszczególnymi roślinkami, w dodatku część silnie rozkrzewia się na górze, przez co przewraca się. W dodatku dwa najstarsze osobniki zdrowo pogubiły liście podczas dostosowywania się do nowych warunków.
Patrząc na nowe zdjęcia faktycznie przyda im się przycięcie. A poza tym widzę, że roślinki poszły jakby bliżej okna ;:333
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

pawel1988 pisze: Sansewerię parę chwil musiałem szukać, bo to to po lewej przypominało mi zielistkę :;230 więc chyba faktycznie jej coś nie odpowiadało, albo to jasnolistna odmiana :D
Pomysł był taki, by zakryła ziemię w donicy z fikusem - efekt jest taki, że wygląda jak etiolowana :/ Tymczasem to zwykła S. hahni - no ale na świetle odżyje (mam nadzieję).
Patrząc na nowe zdjęcia faktycznie przyda im się przycięcie. A poza tym widzę, że roślinki poszły jakby bliżej okna ;:333
Niestety bliżej okna technicznie się nie da. Planuję rozbudowę biurka :D

EDIT:
A rozeta fiołka właśnie jest taka jak lubię najbardziej - mam nadzieję, że mały też taką dostanie ;:172

Tymczasem myślę o dosadzeniu paproci do szeflery (stoi teraz na taborecie i światło dociera do donicy).
pawel1988
100p
100p
Posty: 141
Od: 1 wrz 2013, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rośliny ARHIZA

Post »

Pomysł był taki, by zakryła ziemię w donicy z fikusem - efekt jest taki, że wygląda jak etiolowana :/ Tymczasem to zwykła S. hahni - no ale na świetle odżyje (mam nadzieję).
Raczej z tym by było ciężko - za rozbudowany system korzeniowy. Do zakrycia doniczki z ficusem to może soleirolia?
Niestety bliżej okna technicznie się nie da. Planuję rozbudowę biurka
Nawet nie sądziłem, że to biurko. Wygląda ja jakiś dostawiony stolik, do części gdzie znajduje się akwarium.
A rozeta fiołka właśnie jest taka jak lubię najbardziej - mam nadzieję, że mały też taką dostanie
No chyba, że tak. Miałem na myśli kwitnienie, dlatego doradziłem zredukowanie rozety.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”