Domowa DAKownia

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Domowa DAKownia

Post »

Bardzo mi się podobała Twoja historia o omdlałej Calathei ;) coś faktycznie jest w tych kwiatach.. moja teściowa traktowała swoją (i podobnie jak inne swoje kwiatki) jak kaktusa, a nawet gorzej, bo miała wiecznie sucho i stała w ciemnym kącie. Od kiedy jest pod moją opieką i jest regularnie podlewana, raz po raz wypuszcza nowe listki i mam nadzieję, że za jakiś czas będzie tak gęsta jak Twoja ;:167
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowa DAKownia

Post »

mirror pisze:mam pytanko :D jak sie nazywa ta twoja roslinka ?
Witaj Łukaszu, to Zamioculcas, pop. Zamia - roślinka wdzięczna w każdym domu, bo to z tych, co nadaje się nawet dla takich, co zamordują wszystko co zielone. Nie lubi słońca i obfitego częstego podlewania. Można na miesiąc wyjechać nie martwiąc się o stan zielonego, jeszcze będzie za ten odpoczynek wdzięczna.
A na punkcie doniczek, to mam większego hopla niż na punkcie samych roślin - uważam, że nawet największą zieloną piękność można spieprzyć fatalnym stanem donicy - a przecież zielone ma cieszyć nasze oczy.

Kolorowe osłonki i donice są teraz tak piękne, że gdy widzę (w znośnej cenie), to kupuję jako "przydaś".
Dobrze, że Kalatheom kupiłam o 2 donice więcej, bo teraz do kompletu doszła im jeszcze jedna psiapsiółka:
Obrazek Obrazek

Duża Kalathea też czuje się dobrze i wypuszcza sporo nowych liści:
Obrazek

Fiołkowi jednak znalazłam trochę osłoniętego miejsca na parapecie i teraz odżywa powiększając cały czas pogłowie nowych zdrowych listków. To tak mnie uradowało, że dokupiłam jeszcze trzy (bo nie wiedziałam który kolor wybrać :wink: ) , no i oczywiście one też w dobranych kolorystycznie osłonkach. :;230 - jak na świra doniczkowego przystało.
Obrazek

A mój kompletny świr doniczkowy to w wątku storczykowym widać na całego. :;230
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Domowa DAKownia

Post »

DAK pisze:
Mala_MI pisze:przecież kot może wypaść z balkonu
To nie balkon, to zaokienny parapet.
:lol: :lol: :lol:
Obrazek

Jak nie balkon? Toć to Portosowy balkonik ;:108

Zielone masz bardzo ładne i wcale nie wyglądają na zabidzone :D
Awatar użytkownika
Dorotak
1000p
1000p
Posty: 1648
Od: 4 maja 2012, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: gdańsk

Re: Domowa DAKownia

Post »

Kociak cudny ciekawe co tak wypatruje
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowa DAKownia

Post »

Jak to co? Tam są cud urody koteczki - na balkonach u sąsiadów dwie, a na podwórku cały harem ;) - tyle jego co się napatrzy :)
Pierwszy fiołek wypuszcza już nie tylko całe pogłowie nowych listków, ale i pączków:

Obrazek
Bardzo wdzięczne te roślinki, więc oczywiście doszedł jeszcze jeden biało-niebieski

Obrazek
Jestem ciekawa jak uda mi się zimowanie tych cudnych stworzeń.

Jeszcze bardziej martwię się o zimowanie Kalathei, które teraz tak cudnie rosną. Tak mnie ich wzrost zauroczył, że gdy widzę taką jakiej jeszcze nie mam, to nie mogę się oprzeć by jej nie kupić. Doszły więc ostatnio jeszcze trzy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aż boję się wejść do kwiaciarni, bo przecież Kalathee to ogromna rodzina i na pewno miejsca na ponad 200 sztuk to nie znajdę. ;:oj
Ale myślę, że skupisko dziewięciu sztuk dobrze im zrobi, bo będą sobie nawzajem sprawiać mikroklimat:
Obrazek
Na podłogę kupiłam ochraniacz (taki jaki kupuje się pod fotel na kółkach) , mogę więc bez problemu zapewnić im zamgławianie, a poza tym między doniczkami postawiłam pojemniki z keramzytem. Z wodą nie mogłabym, bo Portos na pewno traktowałby jako poidełka. I tak po zamgławianiu najlepszym źródłem wody są wilgotne liście. Nie znalazłam w necie przeciwwskazań ( z tego powodu nie mogłabym np. mieć w domu skrzydłokwiatu, który pokrywa się na liściach trucizną). A Portos lubi tę swoistą oranżerię z Kalathei - wyleguje się pod nimi jak pod krzakami w ogrodzie
Obrazek

Kalathee urzekły mnie swoją niezwykła różnorodnością dosłownie wszystkiego: barw, wzorów ornamentów, a przede wszystkim pokroju kształtów. Te ich stawy u nasady liścia powodują, że liście na dzień wyszukują dla siebie najlepszej pozycji do światła, a na noc stają na baczność. To na prawdę niesamowita frajda, bo również wtedy zmienia się ich barwa - pod spodem zazwyczaj są ciemno bordowe - gdy zapada mrok i one ciemnieją. ;:215 ;:215

Mały ogródek z krotonem dostał jeszcze jednego, którego liście wydały mi się bardzo ciekawe.
Obrazek
Wiem, że ogródek niebawem trzeba będzie rozsadzić lub może tylko powiększyć, ale na razie niech sobie rosną w kupie, bo ładnie się te kolory komponują razem.
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Domowa DAKownia

Post »

Te dwie wyglądają jak sztuczne ;:oj
DAK pisze:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowa DAKownia

Post »

Paula15 pisze:Te dwie wyglądają jak sztuczne ;:oj
Dokładnie tak - w sklepie dotykałam wiele razy by się upewnić, czy to przypadkiem nie z jedwabiu.
Oprócz tej wysokiej to one wszystkie (szczególnie te o szerokich liściach) mogą być podejrzewane na pierwszy rzut oka o konszachty z tkaniną. Raz, że (odpukać) nie noszą do tej pory żadnych znamion - aż nieprawdopodobnie nieskazitelnie czyste, bez uszkodzeń. A po drugie to przypominam sobie, że wśród sztuczności wiele Kalathei było wzorcami do naśladowania - sporo takich sztuczności sprowadzono z rynków wschodnich. Ale właśnie ich żywotność i ruchy w ciągu dnia i nocy przeczą dobitnie temu pierwszemu wrażeniu.
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Domowa DAKownia

Post »

Awatar użytkownika
mirror
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 lip 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Domowa DAKownia

Post »

Piekne sa te Kalathea :roll: szczegolnie podobaja mi sie te nakrapiane, wyjatkowe sa.. ;:173 nie widzialem nigdy takich w kwiaciarni :( i jak zwykle wyglad twoich fioletowych doniczek mnie powalil, jakze on upieksza calosc :D mam pytanko.. czy fiolki afrykanskie to roslinki wieloletnie? kwitna bez problemowo? czy musza stac na poludniowym oknie? :roll: chcialbym sobie tez zakupic kilka sztuk
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Domowa DAKownia

Post »

mirror pisze: mam pytanko.. czy fiolki afrykanskie to roslinki wieloletnie? kwitna bez problemowo? czy musza stac na poludniowym oknie? :roll: chcialbym sobie też zakupic kilka sztuk
Może ja odpowiem :D Fiołki są wieloletnie, kwitną bezproblemowo, a u mnie stoją na północnym-na południowym pewnie by się poparzyły :D Ważne żeby nie moczyć liści bo wtedy robią się plamy i mogą gnić :D
Awatar użytkownika
Ganesh
200p
200p
Posty: 217
Od: 25 kwie 2012, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Domowa DAKownia

Post »

Piękne te Twoje kalathee ( tak to się pisze?) :D :D Tylko się zachwycać:) Byle nie zachorować na kolejną chorobę forumową ;:124
Pozdrawiam serdecznie:)
Sylwia
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowa DAKownia

Post »

Pięknie,kolorowo,ciekawie.Kalathea ładnie zaprezentowana jak i pozostałe zdrowo wygladające roślinki.Pozrawiam :wit
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowa DAKownia

Post »

Cudny twój kącik z calatheami:).Ja je zimuję bez najmniejszych problemów, troszkę mniej je jedynie podlewam w okresie jesienno-zimowym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”