Araceae i inne - NINa

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Rhaphidophora tetrasperma z reguły kupujemy/otrzymujemy jako sadzonki cięte z korzonkami. Ja natomiast pokusiłam się o zakup nasionek tej rośliny i niedługo posieję dwie z 5-ciu, a resztę w marcu. Wysyłka z Indii za darmo, szło poczta lotniczą tylko 8 dni (!!), a same nasiona kosztowały mnie niecałe 14 zł. Taki eksperyment; sprzedawca miał pozytywne opinie, a co z tego wyjdzie, to się zobaczy :)

Obrazek

Obrazek

i znaczki :)

http://i.imgur.com/MJJUZww.jpg

Dla niezorientowanych, ma wyrosnąć taka roślina:

Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Bardzo ciekawy eksperyment!
Kibicuję Ci zawzięcie. :D
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dzięki! Jak myślisz, lepiej będzie je posadzić w krążkach torfowych, czy w ciasno upakowanym mchu?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

NINa!
Nie mam żadnego doświadczenia w wysiewie jakichkolwiek nasion Araceae.
Myślę, że na pewno nie do ziemi, a najlepiej do takiego podłoża, w którym będziesz je mogła obserwować, czy kiełkują oczywiście.
Zwykle nasiona, na których mi zależy kładę na mokry płatek kosmetyczny, przykrywam drugim i taki pakiecik daję na podstawkę.
A one są twarde? Nie trzeba nacinać?

Jestem pewna, że od strony technicznej doskonale sobie poradzisz. Natomiast wiele zależy od żywotności nasiona.
Jakby coś, już Ci mówiłam, że Raphidophora tetrasperma mam i na wiosnę, jak tylko będzie żyła to utnę dla Ciebie. Na razie ma same kikuty i zupełnie nie wiem, dlaczego nie chce rosnąć. Ale jednak co wysiew, to wysiew, dlatego trzymam kciuki.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

No właśnie czytam o wysiewie nasion filodendronów, w sumie powinno być tak samo u Rhaphi - nie uprawiać w podłożu z zawartością ziemi (bo łatwo o patogeny) i nie przykrywać nasion. Myślę, że je wcisnę lekko w jakiś mokry mech w małej 4x4 cm plastikowej doniczce (po 1 szt. na doniczkę) i zepnę dwa plastikowe pudełka razem, taka pseudo-szklarenka, bo akwarium byłoby za zimne. Podobno nawet w początkowej fazie nie trzeba robić dziurek w pudełku na napływ powietrza, tylko dopiero jak wyjdzie pierwsza para liści. I postawię koło kaloryfera, bo mają mieć ciepło. Do kiełkowania powinny mieć półcień, a nawet cień, jak w dżungli. Zraszać nie wolno, więc wchodzi w grę tylko podlewanie podsiąkowe. Nasiona są twarde, ale nie tak jak np. jabłek. Raczej coś jak okrywa nasion dyni, więc nie będę ich nacinać, ani moczyć.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Kasiu!
Zerknij proszę na tego filodendrona po prawej stronie.
Obrazek

Ktoś go kiedyś rozpoznał jako pH. bipinnatifidum. Tylko, że mój ma liście cienkie, jakby papierowe, delikatne, a pH. bipinnatifidum ma grubsze i takie bardziej skórzaste, podobne do pH. Xanadu (po lewej stronie zdjęcia), tylko większe i podzielone.
Jak sądzisz, co to może być? Był kupiony bez nazwy gatunkowej. Kiedyś kolega pokazał pH. fendleri i bardzo podobny na zdjęciu. Niestety mam zbyt małą wiedzę i w necie też nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

To na pewno jest pH. bipinnatifidum. Mój też ma cienkie, wiotkie liście. Każdy, którego dotykałam w ogrodach botanicznych też nie miały jakichś super grubych, z tym, że te szklarniowe oczywiście były z reguły starsze, po 30-50 lat, więc ich dorosłe liście były już nieco twardsze, jednak nie takie, jak u np. Monstera deliciosa. To jest kwestia wilgotności powietrza. Im wyższa, tym tkanka się jakoś lepiej wzmacnia, i liście grubsze.

Liście pH. xanadu są twardsze (i sztywniejsze) od pH. bipinnatifidum, ale myślę, że jednak cieńsze niż u Monstera deliciosa.

Co do pH. fendleri, tu masz zdjęcia do porównania, łodyżka liściowa, pęd, liść. O wiele mniejsze wcięcia. Myślę, że wygląd pędu rozwiewa wątpliwości raz na zawsze ;) http://tropicos.org/Image/41279

Jeden z liści mojego pH. bipinnatifidum:

Obrazek

On był najładniejszy, kiedy miał rozmiar tak 1,2 x 1,2 m.

W 2012 r., po bodajże pół roku spędzonym w tunelu foliowym (widać co mu dała wilgoć w powietrzu i całościowe oświetlenie) (cztery lata po zakupie):
Obrazek

W 2013 r. bez trzymania w tunelu (w doniczce razem z pH. xanadu):
Obrazek

Poza tym, z praktyki widzę, że pH. bipinnatifidum lubi sporo nawozu (humus) i stałą wilgotność podłoża.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Tak, przekonałaś mnie całkowicie. Widzę, ze Twój ma też delikatne liście. Obserwowałam pH. bipinnatifidum w ciepłych krajach, liście były grube i wydawało mi się, ze mój też takie powinien mieć.

Mam drugiego malucha pH. bipinnatifidum z zupełnie innego źródła i będę je obserwować i porównywać, jeśli ten drugi przeżyje.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Philodendron 'King of Spades', jestem z niego bardzo zadowolona, nie dość, że piękny kolor, kształt liści, ozdobne katafile, to jeszcze grube korzenie, podziwiam każdą część z osobna.

Obrazek
Obrazek

Katafile i korzenie powietrzne:

Obrazek

Miodowa rosa, słodka w smaku:

Obrazek

I nowy liść:

Obrazek

A tak wyglądał w 2015 r. po zakupie:

Obrazek

pH. 'Emerald Duke'

Obrazek

pH. 'Emerald Queen'

Obrazek

pH. 'Pincushion'

Obrazek

pH. 'Brazil'

Obrazek

Rhaphidophora tetrasperma, po zaliczeniu wciornastka w lutym, ale wyleczona.

Obrazek

pH. erubescens

Obrazek

I nowości z 2019 r.:

Calathea picturata 'Argentea', 'Triostar', C. rufibarba dam im szansę, bo były tanie. Mam jeszcze C. zebrina, mała w szklarence, a większe na Olx.

Obrazek

Krotoniki uratowane z OBI, idealne do południowego pokoju i moje ulubione kolory ognia.

Obrazek

Ficus elastica 'Tineke' (albo 'Tricolor', miał różowe zabarwienie, ale go traci, okno południowe) i 'Abidjan'.

Obrazek

Aglaonema 'King of Siam' (= 'Crete') i 'Maria', jestem zadowolona z obu:

Obrazek

i bananowiec 'Dwarf Cavendish' idealny dla niecierpliwych, 1 liść na 2-3 tygodnie, podlewanie co 2 dni, w ciągu 7 msc. potroił gabaryty, ale pewnie w zimie opadną dolne liście, bo nie mam go już jak nawilżać od dołu, brak miejsca.

Obrazek

hoja carnosa, jeszcze nie kwitła, ale idzie jak burza, uprawiana z małej sadzonki.

Obrazek

Peperomia argyreia pomogło jej lato w ogrodzie, bo w domu nie chciała rosnąć.

Obrazek

hoja 'Krinkle 8'

Obrazek

Nolina, uwielbiam czesać.

Obrazek

Asplenium 'Crispy Wave'

Obrazek

Dionaea muscipula 'Bimbo', bo ma czerwone usteczka.

Obrazek

I Radermachera sinica, jeszcze młody szczyl, ale ma być drzewkiem.

Obrazek

Koniec zakupów na ten rok :)
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Zwróciłam szczególną uwagę na Rh.tetrasperma, bo chodzi za mną ta roślina (inne filodendrony podziwiam, ale z daleka, nie bardzo miałabym dla nich warunki - a szkoda, kuszą!). Czym się pozbyłaś wciornastków? To bardzo uparte stworzonka.

B.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Pierwszy lepszy i najtańszy Agrecol Spray Karate. Tylko nie wolno pryskać w mieszkaniu, oprysk na zewnątrz, albo w garażu, piwnicy, nie pod wiatr ;). U mnie już był stan zaawansowany, bo w tamtym czasie nie mieszkałam tam, gdzie zostały rośliny, wiec nie doglądałam codziennie. Teraz oglądam każdy liść od spodu i sąsiednie rośliny tez, żeby od razu wyłapać, jakby się coś przyssało, ale nie było powtórki. Wciornastki najchętniej siedzą na filo 'Brazil' i R.tetra. Ostatnio kupiłam małą Calathea w OBI i tam już były wciornastki, ale po szkodzie już umiem rozpoznać, tez dostała oprysk.

Rhaphidophore polecam, szybko rośnie, i jest wiele bardziej dekoracyjna niż M. deliciosa, do której ją porównują, ale to całkiem inny gatunek. Nie rozrasta się wszerz, tylko w górę, więc wymaga coraz wyższego palika podobnie jak. M. obliqua i M. adansonii. Miejsce jasne, mordką do okna, systematyczne podlewanie, zraszanie (lub woda na tacce pod doniczką), podłoże przepuszczalne, nawożenie biohumus albo pałeczki w sezonie. Im wyższa, tym większe liście, ale tak do 15-28 cm dł. Dolne liście opadają z wiekiem, robi się łyso. Można ją ciąć i zagęszczać przez podsadzanie, szybko ukorzenia się w wodzie. Nie ma dużej tolerancji na częste cięcie i po 2-3 razach pęd nie wypuszcza już nowych odrostów. Przynajmniej w mieszkaniu.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Szczególnie cenne dla mnie uwagi o Rhaphidophora - kolega obiecał mi sadzonkę wiosną :)

B.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Proszę bardzo :) Jak dają sadzonki, to brać!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”