Araceae i inne - NINa

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Kasiu!
Zerknij proszę na tego filodendrona po prawej stronie.
Obrazek

Ktoś go kiedyś rozpoznał jako pH. bipinnatifidum. Tylko, że mój ma liście cienkie, jakby papierowe, delikatne, a pH. bipinnatifidum ma grubsze i takie bardziej skórzaste, podobne do pH. Xanadu (po lewej stronie zdjęcia), tylko większe i podzielone.
Jak sądzisz, co to może być? Był kupiony bez nazwy gatunkowej. Kiedyś kolega pokazał pH. fendleri i bardzo podobny na zdjęciu. Niestety mam zbyt małą wiedzę i w necie też nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

To na pewno jest pH. bipinnatifidum. Mój też ma cienkie, wiotkie liście. Każdy, którego dotykałam w ogrodach botanicznych też nie miały jakichś super grubych, z tym, że te szklarniowe oczywiście były z reguły starsze, po 30-50 lat, więc ich dorosłe liście były już nieco twardsze, jednak nie takie, jak u np. Monstera deliciosa. To jest kwestia wilgotności powietrza. Im wyższa, tym tkanka się jakoś lepiej wzmacnia, i liście grubsze.

Liście pH. xanadu są twardsze (i sztywniejsze) od pH. bipinnatifidum, ale myślę, że jednak cieńsze niż u Monstera deliciosa.

Co do pH. fendleri, tu masz zdjęcia do porównania, łodyżka liściowa, pęd, liść. O wiele mniejsze wcięcia. Myślę, że wygląd pędu rozwiewa wątpliwości raz na zawsze ;) http://tropicos.org/Image/41279

Jeden z liści mojego pH. bipinnatifidum:

Obrazek

On był najładniejszy, kiedy miał rozmiar tak 1,2 x 1,2 m.

W 2012 r., po bodajże pół roku spędzonym w tunelu foliowym (widać co mu dała wilgoć w powietrzu i całościowe oświetlenie) (cztery lata po zakupie):
Obrazek

W 2013 r. bez trzymania w tunelu (w doniczce razem z pH. xanadu):
Obrazek

Poza tym, z praktyki widzę, że pH. bipinnatifidum lubi sporo nawozu (humus) i stałą wilgotność podłoża.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Tak, przekonałaś mnie całkowicie. Widzę, ze Twój ma też delikatne liście. Obserwowałam pH. bipinnatifidum w ciepłych krajach, liście były grube i wydawało mi się, ze mój też takie powinien mieć.

Mam drugiego malucha pH. bipinnatifidum z zupełnie innego źródła i będę je obserwować i porównywać, jeśli ten drugi przeżyje.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Philodendron 'King of Spades', jestem z niego bardzo zadowolona, nie dość, że piękny kolor, kształt liści, ozdobne katafile, to jeszcze grube korzenie, podziwiam każdą część z osobna.

Obrazek
Obrazek

Katafile i korzenie powietrzne:

Obrazek

Miodowa rosa, słodka w smaku:

Obrazek

I nowy liść:

Obrazek

A tak wyglądał w 2015 r. po zakupie:

Obrazek

pH. 'Emerald Duke'

Obrazek

pH. 'Emerald Queen'

Obrazek

pH. 'Pincushion'

Obrazek

pH. 'Brazil'

Obrazek

Rhaphidophora tetrasperma, po zaliczeniu wciornastka w lutym, ale wyleczona.

Obrazek

pH. erubescens

Obrazek

I nowości z 2019 r.:

Calathea picturata 'Argentea', 'Triostar', C. rufibarba dam im szansę, bo były tanie. Mam jeszcze C. zebrina, mała w szklarence, a większe na Olx.

Obrazek

Krotoniki uratowane z OBI, idealne do południowego pokoju i moje ulubione kolory ognia.

Obrazek

Ficus elastica 'Tineke' (albo 'Tricolor', miał różowe zabarwienie, ale go traci, okno południowe) i 'Abidjan'.

Obrazek

Aglaonema 'King of Siam' (= 'Crete') i 'Maria', jestem zadowolona z obu:

Obrazek

i bananowiec 'Dwarf Cavendish' idealny dla niecierpliwych, 1 liść na 2-3 tygodnie, podlewanie co 2 dni, w ciągu 7 msc. potroił gabaryty, ale pewnie w zimie opadną dolne liście, bo nie mam go już jak nawilżać od dołu, brak miejsca.

Obrazek

hoja carnosa, jeszcze nie kwitła, ale idzie jak burza, uprawiana z małej sadzonki.

Obrazek

Peperomia argyreia pomogło jej lato w ogrodzie, bo w domu nie chciała rosnąć.

Obrazek

hoja 'Krinkle 8'

Obrazek

Nolina, uwielbiam czesać.

Obrazek

Asplenium 'Crispy Wave'

Obrazek

Dionaea muscipula 'Bimbo', bo ma czerwone usteczka.

Obrazek

I Radermachera sinica, jeszcze młody szczyl, ale ma być drzewkiem.

Obrazek

Koniec zakupów na ten rok :)
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Zwróciłam szczególną uwagę na Rh.tetrasperma, bo chodzi za mną ta roślina (inne filodendrony podziwiam, ale z daleka, nie bardzo miałabym dla nich warunki - a szkoda, kuszą!). Czym się pozbyłaś wciornastków? To bardzo uparte stworzonka.

B.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Pierwszy lepszy i najtańszy Agrecol Spray Karate. Tylko nie wolno pryskać w mieszkaniu, oprysk na zewnątrz, albo w garażu, piwnicy, nie pod wiatr ;). U mnie już był stan zaawansowany, bo w tamtym czasie nie mieszkałam tam, gdzie zostały rośliny, wiec nie doglądałam codziennie. Teraz oglądam każdy liść od spodu i sąsiednie rośliny tez, żeby od razu wyłapać, jakby się coś przyssało, ale nie było powtórki. Wciornastki najchętniej siedzą na filo 'Brazil' i R.tetra. Ostatnio kupiłam małą Calathea w OBI i tam już były wciornastki, ale po szkodzie już umiem rozpoznać, tez dostała oprysk.

Rhaphidophore polecam, szybko rośnie, i jest wiele bardziej dekoracyjna niż M. deliciosa, do której ją porównują, ale to całkiem inny gatunek. Nie rozrasta się wszerz, tylko w górę, więc wymaga coraz wyższego palika podobnie jak. M. obliqua i M. adansonii. Miejsce jasne, mordką do okna, systematyczne podlewanie, zraszanie (lub woda na tacce pod doniczką), podłoże przepuszczalne, nawożenie biohumus albo pałeczki w sezonie. Im wyższa, tym większe liście, ale tak do 15-28 cm dł. Dolne liście opadają z wiekiem, robi się łyso. Można ją ciąć i zagęszczać przez podsadzanie, szybko ukorzenia się w wodzie. Nie ma dużej tolerancji na częste cięcie i po 2-3 razach pęd nie wypuszcza już nowych odrostów. Przynajmniej w mieszkaniu.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Szczególnie cenne dla mnie uwagi o Rhaphidophora - kolega obiecał mi sadzonkę wiosną :)

B.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Proszę bardzo :) Jak dają sadzonki, to brać!
babcia52
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 wrz 2014, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Wszystkie kwiaty masz piękne ale Dionaea muscipula 'Bimbo' jest wyjątkowa :)





------------------
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dziękuję :) Z holenderskiej dystrybucji, ktoś zamówił do OBI, przyciągnęła mnie, to wzięłam, bo mam już jedną, ale zieloną i ona jest dosyć rozlazła, a ta kompaktowa i ładne mordki. Nie było etykiety odmianowej, szukałam w Internecie po zdjęciach, wyszło na 'Bombo', bardzo charakterystyczna z tymi 'ustami'. W USA kosztuje ponad $29. Podoba mi się jeszcze hybrydka 'Red Dragon', 'Purple Haze' obie bordowe i 'Alien' z szerokim pyskiem. Gorzej, bo nie mam ich czym karmić w zimie, pająków za bardzo nie papu, much brak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”