Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Dojrzałam do założenia osobnego tematu pelargoniowego. W ubiegłym roku zachwyciły mnie koleusy, na pewno wrócę do ich uprawy, ale już czwarty rok niezmiennie zachwycają pelargonie, których każdego sezonu przybywa. Czas, by je uwiecznić i opisać, a przy okazji podpytać Was o odmiany, których nie jestem pewna, w szczególności, że większość zakupiłam jako nn, a część nie jest zgodna ze zdjęciami i opisami, jakie znalazłam w Internecie.

Przygoda zaczęła się dokładnie 4 sezony temu wraz z nabyciem domu - pelargonią o zwartej budowie i niezwykłej fuksjowej barwie. Śmieję się, że to pelargonia oczobijna, nie radzą z nią sobie aparaty ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugiego roku dołączyła do niej pelargonia biała. Ta odmiana wymaga nieco więcej troski niż fuksjowa, ale również zimuje bez problemu i wystarczy ją raz w tygodniu nawozić, by cieszyła oko swymi półpełnymi kwiatami. Zastanawia mnie odmiana - podobnie pierwszoroczna, kupiona w ogrodnictwie, czyli bez nazwy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeci rok przyniósł znaczne poszerzenie kolekcji. Przybyły trzy splashe - też z tego samego ogrodnictwa - pierwszy o przewadze bieli, drugi o przewadze różu i trzeci o przewadze czerwieni.

Oto pierwsza - o przewadze bieli - chyba White splash:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Druga, o przewadze różu - chyba Allure Light Pink:

Obrazek

I trzecia, o przewadze czerwieni:

Obrazek
Obrazek

Nie mogło w ubiegłym roku zabraknąć pelargonii od naszych Forumków - w tym przypadku od Clem3

Kupiona jako Avenide mozaic - zachwycająca w pokroju i barwie, a także kształcie płatków, choć muszę przyznać, że nie wygląda jak avenidy moizaic, które pokazują zdjęcia internetowe

Obrazek

Obrazek

Calliope dark red - o dużych kwiatach, ciemnoczerwonych, przepięknych

Obrazek

Obrazek

Blue wander - o niezwykłym bladym fiolecie i pięknych ciemnozielonych liściach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Appleblossom - oprócz tego, że jest delikatnej zachwycającej urody, ma jeszcze jedną wielką zaletę - nie gubi płatków, więc nie śmieci na tarasie :)

Obrazek

Obrazek

Ostatnia - angielska różowa w ubiegłym roku miała same liście i szła w wysoki liściasty badyl, dopiero ciachnięta, ukorzeniona na nowo z wierzchołków i mocno dokarmiana postanowiła wypuścić pąki - czekam na kwitnienie lada dzień :)

Obrazek

Obrazek

I ostatnia odmiana - czerwona nn - od znajomej - nazywam ją pelargonią od Ani - pozostaje w rodzinie darczyńczyńców od 25 lat :) Planuję nią obsadzić w przyszłym roku wszystkie tarasowe główne donice, jako że wspaniale komponuje się z czernią barierek, mebli oraz szarością pergoli:

Obrazek

Obrazek
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16007
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

No proszę, a ja właśnie u siebie kilka chwil temu namawiałam Cię do założenia wątku, no i oczom nie wierzę. Brawo!
Pelargonie to na razie nie jest moja bajka, ale jak mówię: na razie. Bo kto tam wie? Może się zachęcę, oglądając Twoje skarby?
Pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

No widzisz, to się wstrzeliłam ;:196

Teraz biegam wokół donicy ze szczepkami pelargonii od Łatki z drugiego forum - wyglądają źle, ale liczę, że odżyją. Nie polecam poczty polskiej - półtora tygodnia siedziały pelargonie w kopercie zanim w końcu listonosz mi je wydał. Ale zobaczymy, trzeba mieć nadzieję, że to twardziele i za rok pięknie zakwitną. Bardzo bym chciała, bo to różyczkowe odmiany. Nie mogę się też doczekać kilku szczepek z wymiany facebookowej i tych, które zaklepałam na OLX od pani mającej 5 odmian angielskiej.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Ładnie się zaczyna ;:306 :wink:
Pelargonioza dopada każdego, wcześniej lub później.
Ratuj te ugotowane sadzoneczki ,moż e się uda. Miałam podobną przygodę kilka lat temu gdy zaczynałam tę przygodę ,przyjechały do mnie prawie uduszone w kopercie,odratowałam kilka więc i u Ciebie będzie ok.
Czekam na kwiatki u p.angielskiej :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Przyjechały wymianowe. Wzruszające piękne maniuństwa ;:108

Umocowałam je w perlicie z aktywnym węglem. Za 3 tygodnie będą mieć korzonki. Muszę poczekać na kwitnienie, żeby wbić do nich etykiety odmianowe.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec ku przestrodze - dla porównania duże i zdrowe szczepki wysłane pocztą polską - zobaczcie, jaki ugotowała im los ;:14
Obrazek
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Hej :wit
Ale masz dużo różnych odmian, i widzę, że kolekcja się powiększa. Ja mam od lat trzy odmiany, tzn. 3 kolory, bo nazw odmian nie znam.
Miałam też kiedyś angielską, ale po kilku sezonach padła :cry:
A ta ostatnia pewnie była źle zapakowana skoro tak ucierpiała w podróży ;:7
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Nieee, ta ostatnia przesiedziała w cudownych oddziałach sroczty srolskiej półtora tygodnia :/ Jaki przewoźnik taki stan przesyłki ;:219

Słałam w upały pudełkomatem wyciągane świeżo z donic wielkie rozrośnięte sadzonki i jakoś nie miały problemu z kondycją. Także ten... unikajcie... to raczej ostatnia posługa niż radosna nowina...
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Jestem w raju - kolekcja pochodząca z darów z 3 ostatnich dni. Dojechały. Na razie dostały numerki - imiona później :)
Obrazek

Karo, zabraniam Ci używać tej emotki turlającej się ze śmiechu ;:306 ;:124 ;:301
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Jesteś w raju ;:306 a ja gdzieś blisko Ciebie :;230
Nie posłucham, bo ma mi się na zdrowie ;:167
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Przyjechały zieleńce Pawła - małe, ale zdrowe i równo zapakowane. W przyszłym roku będzie bogactwo odmian w ogrodzie, a przez zimę na parapecie. To drugie mnie troszeczkę martwi, ale nie życzcie mi, żeby jakaś odmiana nie doczekała wiosny ;:19

Obrazek
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4013
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

:wit Łał, ale paczka, ;:333 oj będzie co podziwiać.
Mam nadzieję, że pochwalisz się co to za nowości przyszły.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Odmiany od Pawła są takie:

Bobberstone
Bornholm
Caroline Schmidt
Cy’s Sunburst - pelargonium crispum - pelargonia o miniaturowych liściach
Dolly Warden
Jackie Totlis
Jeanne
Paton's Unique -( liście mają zapach owoców)
Plum Rambler
Red Black Vesuvius - pelargonia miniaturowa
Rococo
Vit Rosen
Viva Madeleine
White to Rose
Winston Churchill

Właśnie się powolutku hartują na tarasie w lekko zacienionym miejscu - jutro dostaną troszeńkę nawozu na wzrost.

Chciałam jeszcze kilka odmian, ale już nie było. Zachorowałam na Ivory Snow i będę na nią polować aż dopadnę, o tak :)

A moje staruchy rosną sobie i niektóre rozjeżdżają do nowych domków. Za kilka lat połowa moich znajomych będzie miała dzieci moich pelargonii :)

Obrazek

Przyjechały też zamówione w necie nowe odmiany - przecenione, bo się firmie upiekły. Zrobiliśmy uczciwy interes i dostałam je za połowę ceny :) Zdjęcia jak się zaklimatyzują i troszkę odżyją.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4013
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pelargonioza FikuMiku cz. 1

Post »

Łał, ale super zakupy, idziesz z rozmachem. ;:215 Już się nie mogę doczekać fotek,
szczególnie Rococo, chciałam porównać, bo bardzo podobna do mojej Millfield Rose.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”