Ku słońcu i cieple

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Co do oplątw to jeszcze bardziej podobają mi się z konarami, a właściwie na nich. Moim kolejnym zakupem na pewno będzie oplątwa :D taka na konarku.

Moja mama ma anturium, a właściwie kilka. Wielkie okazy, które kwitną cały czas. Musiała bym podejrzeć, bo one niestety nie chcą ze mną współpracować.

Piękne liście ma ta kawa...doświetlanie służy :lol:
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Konary wyglądają interesująco, ale wtedy naprawdę dżunglę bym już miała :lol:

Moja teściowa wyrzuca anturium po przekwitnięciu :roll: Takie marnotrawstwo! Dowiedziałam się o tym już po fakcie, bo przecież nie dałabym jej ich wyrzucić. No ale moje anturium, chociaż wypuściły całe masy liści i jest zupełnie zdrowe, nie chce mi zakwitnąć. Dziwne to dziwne...Nawet nawozu do storczyków im dałam, bo ponoć to pomaga. No zobaczymy, ja jestem cierpliwa :D

Oj tak, kawa rośnie jak na drożdżach. Te zdjęcia, które zrobiłam niecałe dwa tygodnie temu dobitnie pokazują, że warto roślinki doświetlać.
Tutaj inna kawa. U niej też listki rosną, a nie było nic, gdy zakładałam oświetlenie.


Obrazek
Pozdrawiam Emilia
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Emilia widzę że doświetlanie kawie służy. Co do anturium to ja mojemu dosypałam do ziemi fusów z kawy. Kwitnie cały czas praktycznie. Stanowisko ma dość słoneczne bo stoi na kwietniku w odległości ok. 1 m od południowego okna, lubi też sporo wody. Może coś Ci pomogą moje wskazówki co do uprawy.
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Emilio jak tam Twój senecio? Mam nadzieję, że trzyma się dobrze :wink:
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Kasiu, kawy moje oszalały dzięki doświetlaniu :D Kolejne egzemplarze mają dodatkowe gałązki. Natomiast zastanawiam się coraz bardziej nad podlaniem ich nawozem. W sierpniu dostały nawóz długodziałający w granulkach i chciałam dosypać nową porcję dopiero na wiosnę. Jednak widzę, że dolne liście wyraźnie się odbarwiają, jak gdyby brakowało im składników odżywczych. Sama nie wiem co tu zrobić :roll:
Anturium nic sobie z dodatkowego światła nie robi. Za Twoją radą podlewam go teraz trochę częściej, ale jakoś brak efektów. Owszem, nowe listki rosną, ale żadnego kwiatka nie ma ;:185 Tak naprawdę nawet nie wiem jakiego koloru jest to anturium, bo nawet w sklepie nie miało kwiatów....

Aniu, no niestety starzec zakończył swój żywot. Dziś jeszcze pomyślałam, że włożę te kikuciki do wody, ale tak naprawdę nie ma z czego puścić korzonków :cry:
Pozostaje mi cieszyć się nowymi liśćmi maranty i aglaonemy, które przyszły razem z tym starcem i mają się dobrze :)
Pozdrawiam Emilia
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Oj tak mi przykro :( całe szczęście masz jeszcze dużo innych, pięknych roślin. Odnośnie tego, co pisała Kasia o podlewaniu anturium. Przypomniało mi się, że anturium mojej mamy cały czas ma bardzo mokro, wręcz stoi w wodzie. I wiem, że niczym nie nawozi. Aż pytałam, czy nie boi się, że zgnije...tak samo robi ze storczykami. Ja raz przelałam i pozbyłam się diffenbachii :oops:
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Wcale nie tak mało tych roślin masz, jestem pod wrażeniem.
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Hej. Chciałam pochwalić piękne roślinki, calatee, epipremnum i nowości. ;:oj Super
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Łooo ale masz dżunglę w pokoju. Świetnie to wygląda i widzę że wątek rozpoczynasz z przytupem.
Masz piękne rośliny. Kawa strasznie mi się podoba, oglądam ją po tych wątkach i ciągle że sobą walczę żeby przypadkiem się nie ugiąć i nie dołożyć jeszcze jednej rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Witaj, przez przypadek trafiłem do Twojego wątku, Emilia. :D
Małą dżunglę już widać, ale to początek. Wierz mi, ja też zaczynałem od kilku roślinek, a dzisiaj mam... dużo, dużo więcej. :wink: ;:306

Przy okazji, piszesz że masz problem z kwitnieniem anturium. W tym temacie mogę Ci napisać, że oprócz jasnego stanowiska, rośliny te wymagają kwaśnego podłoża na poziomie około 4,5 - 5,5 pH. Nawożę mineralnym nawozem do roślin kwitnących, chociaż od jakiegoś czasu nawożę Petersem 20:20:20.
Dobrze też, jeśli anturium rośnie pojedynczo. Te rośliny mają tendencję do wypuszczania odrostów, co może wpływać też na brak kwitnienia. Miałem tak u siebie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Witam serdecznie wszystkich w moim skromnym wątku! Jestem zaskoczona, że ktoś tu odwiedza moje roślinki :)
Aniu, zgodnie z Twoją radą podlewam anturium częściej, staram się żeby cały czas miało wilgotno, choć zdecydowanie nie lubię podlewać za dużo. Mam nadzieję, że to pomoże choć troszkę.

daraxus dziękuję bardzo! ;:227 rzeczywiście na zdjęciach wygląda że jest ich sporo, ale w rzeczywistości w całym domu mam ich około 40. To jeszcze chyba nie aż tak dużo. Póki co :lol:

anetta dziękuję serdecznie! To zachęca do wrzucania zdjęć :)

Foxowa bardzo mi miło, że do mnie zajrzałaś :) pomyślałam, że te lampy to jednak spory wysiłek i warto zaprezentować tutaj, bo chyba użytkownicy forum najlepiej zrozumieją takie dziwactwa. Rodzina i znajomi zwykle są zdziwieni po co aż tyle zachodu. Kawy bardzo polecam każdemu, bo są to niezwykle wdzięczne roślinki i zachwycają błyszczącymi listkami.

Witaj Norbert, jaka miła niespodzianka :wit Nie będę ukrywać, że część z tych roślinek Tobie zawdzięcza, że może się tak pięknie prezentować na zdjęciach, a dokładniej dzięki Twoim radom na forum. Dla anturium kupiłam właśnie nawóz do roślin kwasnolubnych, ale te proporcje ma zupełnie inne, niż podałeś. Natomiast na moim opakowaniu Petersa nie ma w ogóle podane składu więc nie wiem co kupiłam :? Ale zamieszczę zdjęcie, to może mi doradzisz co tu lepiej podziała? No strasznie mnie denerwuje, że już tyle czasu mam je a nie wiem jakiego koloru ma kwiaty :roll:

A tu zdjęcia Nawozów i roślinek. Idzie im całkiem nieźle dzięki doświetlaniu, a najlepiej widać to faktycznie po kawie.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Tak prezentują się dwie z moich czterech kaw. Ciągle wypuszczają nowe listki.

Obrazek

To jest największa kawa, która już się rozgałęziła :tan Niestety opadają jej dolne listki. Teraz już nie stoi bezpośrednio pod lampami, tylko na parapecie i widzę, że jednak na dolne liście najlepiej służy jej światło naturalne.

Obrazek

Oplątwa, o którą pytała Ania ma teraz taki domek :lol: Jak widać można połączyć dwie pasje: rośliny i szydełko.

Obrazek

Aglaonema radzi sobie bardzo dobrze. Lubi dużo wody :wink:
Obrazek


Marantha fascinator: Nowa rurka na samym dole właśnie się otwiera. To już 3 odkąd ją kupiłam, a miała też śliczne fioletowe kwiatuszki. Żeby wszystkie marantowate były tak bezproblemowe i wdzięczne ;:167
Obrazek

Chamedorea elegans. Ktoś tu na nią narzekał ;:302 A mi pięknota wypuszcza właśnie kolejnego liścia i ma dwa kwiaty. Nie są one niestety zbyt piękne.

Obrazek

Phalenopsis, zabiera się do kwitnienia, ale woooolno mu to idzie :( Niestety kora zasłania korzenie i nie widzę dokładnie kiedy robią się srebrno-szare. Podlewam na czuja, czyli pewnie za rzadko :oops:

Obrazek

Za to fiołki kwitną w najlepsze i nic sobie z zimy nie robią ;:215

Obrazek

A na koniec, moje chciejstwo od zawsze, czyli poisencja. Cieszy mnie bardzo, że już ponad dwa tygodnie, a ona jeszcze ma tyle liści :) Chociaż te dolne opadają, ale większość się trzyma.

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Oplątwa w szydełkowym domku to mistrzostwo!
Jestem ciekawa jak to się sprawdzi w użytkowaniu.
Kawy cudowne.
A poinsencje to jestem ciekawa czy utrzynasz. Mnie zawsze padały po przekwitnieciu.

A co do lamp to wcale nie jest dziwactwo. Ja sama mam ich kilka i kupowałam swojego czasu wszystko co gdzie poduważylam. I doświetlenie ma jednak sens i to duży.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ku słońcu i cieple

Post »

Emilia
Na stronie gdzie kupiłaś ten nawóz, jest podany skład NPK 21:7:21, więc powinien być ok. :) Ten drugi nawóz też. Zawsze możesz porównać działanie obu nawozów i powiedzmy przez jeden miesiąc, dwa stosować jeden, a potem drugi. Oba w każdym razie powinny być dobre zarówno dla kawy, jak i anturium. :)

Widzisz, światło to najważniejszy element w uprawie roślin, a tak przez niektórych pomijany. Twoje Kawy dobrze rosną, bo mają światło i odpowiedni nawóz. ;:215 Przy odpowiedniej pielęgnacji, praktycznie każda roślina się odpowiednio odwdzięczy. :wink:

Aglaonema, patrz a u mnie odwrotnie, nawet mi swego czasu udało się jedną przelać. U swoich pozwalam przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża i ładnie rosną. Mała rada, zaczęły u mnie lepiej rosnąć jak zacząłem nawozić Petersem. :)


Maranta, zazdroszczę. ;:333 U mnie dobrze rosła tylko pierwsza, miała długie pędy i po odmłodzeniu już tak dobrze nie było. Potem miałem jeszcze jedną czy dwie, ale niestety nie utrzymały się długo. Do dzisiaj nie wiem dlaczego. ;:185 Widzi mi się maranta kerchoveana variegata, ale ze względu na poprzednie porażki nie wiem czy się na nią zdecydować. :wink:

Chamedora, powiem Ci tak, mam ch. metallica i ostatnio odcinam kwiaty, żeby odciążyć roślinę, poza tym pełno miałem po kwitnieniu kulek, które mi się rozsypywały dookoła. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”