Zieleń, biel i więcej zieleni

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Bardzo ładna alokazja :) Słyszałam, że jest trudna w uprawie. Ale myślę, że Twojej będzie dobrze, w otoczeniu tak ładnych roślinek :D
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Anetta, dziękuję za odwiedziny i miłe słowa! :D staram się dokładać do kolekcji tylko to, co mi się naprawdę bardzo podoba, bo... nie mam za dużo miejsca :lol: ale i tak już mam kolejnego nieplanowanego malucha, na którego zwróciła uwagę Aileen. To cytrynka, którą dostałam od znajomej. Przez chwilę nie chciałam jej przyjąć, ale koniec końców została ze mną i zobaczymy, jak jej u mnie będzie. ;:204

Cytrynka z bliska prezentuje się następująco:
Obrazek

Calathea098, ja też słyszałam, że trudna. Ale pomyślałam, że nie zaszkodzi spróbować! I na razie jest ok, nowy listek zdążył się już rozwinąć i jest zdrowy.
Obrazek

Od jakiegoś czasu stoi u mnie jeszcze jedna roślinka:
Spathiphyllum 'Gemini'
Obrazek
Trochę powalczyliśmy z niechcianymi lokatorami, którzy przybyli do mnie w tej doniczce. Dalej stoi na kwarantannie, ale już - mam nadzieję - problem mamy z głowy. :)
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Mała aktualizacja, dziś spełniłam swoje ostatnie chciejstwo na epipremnum. Mam już w tym momencie całe interesujące mnie trio, czyli 'Marble Queen', 'N'Joy' i... 'Happy Leaf'. :D
Obrazek

A skoro chwalę się nowością, to przypomnę też o mojej pierwszej roślince z aktualnego składu, czyli wspomniana 'Marble Queen'.
Obrazek

Zwróćcie uwagę na różnice w odcieniu bieli na starszych i młodszych liściach. :D To nie wynika z oświetlenia ani zdjęcia. Już na początku dało się to obserwować, ale teraz widać to wyraźnie - biały z czasem robi się czysty, a zieleń ciemnieje. Jeszcze jedno zbliżenie:
Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Pięknieje ;:196
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Zima zimą, a moje zielono-białe stoją pod lampą i rosną. ;:138 Może nie wszystkie, może nie intensywnie, ale Syngonium Emerald Gem ma się czym pochwalić! Pojawił się nowy listek, pierwszy który roślinka wypuściła od czasu zakupienia. Rośnie zdrowo i pokazuje kolorki.

Tak wyglądał zaraz po rozwinięciu:
Obrazek

A tak już w pełnej krasie:
Obrazek

Oby utrzymał swoją tendencję do pokazywania białego! Na razie wygląda na to, że nie jest nieśmiały. :D
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Coraz bardziej mi się ta zieleń i biel podoba ;:168 Czy Syngonium Emerald Gem nadal wypuszcza liście ? ;:173
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Tak! Choć na razie nie tyle 'wypuszcza liście', co 'wypuściło liścia'. Aktualnie wygląda tak:
Obrazek

Nowy liść:
Obrazek

Syngonium 'arrow' też zdążyło się rozrosnąć. Podoba mi się, jak bardzo widać różnicę między starymi listkami a tymi wypuszczonymi już u mnie - zaczęło się ładniej wybarwiać :D
Obrazek

A skoro już zaczęłam robić zdjęcia, nie mogłam ominąć Alocasii 'Silver dragon':
Obrazek

Obrazek

I nowa roślinka - Epipremnum 'Pearls and jade'
Obrazek

Ostatnio przyszły mi nowe lampy z Chin, przyznam - jestem bardziej niż zadowolona z efektu. Schludnie, szybko, łatwe w montażu. :)
Obrazek

Półka z lampami:
Obrazek

I po zachodzie Słońca:
Obrazek

Na koniec moje dwie wątpliwości - philodendron, który miał być 'birkin', na razie nie pokazuje żadnego koloru. Dam mu jeszcze czas, choć obserwuję go uważnie - może będzie jakąś niespodzianką?
Obrazek

I moja Calathea Ornata 'Sanderiana' która wraz z wzrostem zaczyna wyglądać bardziej jak Calathea 'Beauty Star':
Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Naprawdę fajnie wygląda ta półka z lampami, szczególnie po zachodzie słońca :D
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Półeczka z kwiatami fajnie urządzona, roślinki wymuskane, naprawdę wyglądają na zadowolone ;:215 Alocasia 'Silver dragon' cudna ;:196
Nowa roślinka - Epipremnum 'Pearls and jade' ma ładny kształt liści, to jakaś nowa odmiana ?
Niespodzianki takie jak philodendron, który miał być 'birkin' dość często się zdarzają, zamawiasz jedno a dostajesz drugie, ale może Cię pozytywnie zaskoczy ta niespodzianka ? a jeśli nie, to będzie taki jeden rodzynek, caluśki zieloniutki , indywidualista ;:173

Nowy liść Syngonium Emerald Gem piękny, soczyście zielony, lekko muśnięty bielą ;:333
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Dziękuję odwiedzającym za wpisy! :D Annau, dziękuję za słowa uznania dla półki :) ten fioletowo-różowy poblask z kąta wpływa na klimat całego mieszkania (przy małym metrażu nie ma w tym chyba nic dziwnego :lol: ) i przyznam, że mi to bardzo odpowiada. Aż ciężko wyjaśnić z czym kojarzy mi się efekt. Jest w tym coś... Industrialnego, ale jednocześnie ciepłego.
Takie tam... Luźne przemyślenia na temat skutków ubocznych doświetlania. :) skutki właściwe zaraz pokażę na zdjęciach.

Aileen, przyglądałam się więcej mojemu zagadkowemu Birkinowi i zauważyłam coś ciekawego:
Obrazek

Obrazek

Wydaje mi się, że jeśli faktycznie zacznie pokazywać biel, to jest szansa, że jest to forma z wariegacją - chociaż nie wiem gdzie znaleźć pewne źródło jak poprawnie sklasyfikować taką roślinę. Wariegacją zawsze wydawało mi się wystąpienie odbarwienia liści, a przy birkinie nazywają tak... Rośliny w których na białych liściach występują plamy bez przebarwień.

Epipremnum 'Pearls and jade' trafiony - tak, to nowa odmiana, której początkowo nawet nie planowałam mieć. :) Ale kiedy już mam, to bardzo się z tego cieszę.
Niech nacieszy oko.
Obrazek

Syngonium, mój ulubieniec, też się nie leni:
Obrazek

A teraz zapowiedziane wcześniej skutki doświetlania. A przynajmniej tak myślę, bo na efekty mogło też wpłynąć lepsze, słoneczne stanowisko :) mimo, że jest zima.

Epipremnum 'Happy Leaf', a konkretnie - znów różnica w liściach wypuszczonych u mnie w porównaniu do tych, z którymi roślina do mnie dotarła:
Obrazek

Obrazek

I zbliżenia:
Obrazek

Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Kiedy byłam nastolatką we wszystkich niemal mieszkaniach ? u moich rodziców, sąsiadów i znajomych królowały wielkie filodendrony i fikusy, niektórzy mieli naprawdę imponujące okazy ;:108 w tamtym czasie nie spotkałam się z tak bajecznie wybarwionymi liśćmi u tych i wielu innych ozdobnych roślin. ;:196
Philodendron, 'Birkin' to intrygująca roślina, czekam na rozwój wypadków. ;:173
Świetne efekty doświetlania, przybywa bieli na liskach Epipremnum 'Happy Leaf'. ;:215
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

A jak Twój N'joy?
Jestem szczęśliwą posiadaczką od kilku dni i nie mogę się doczekać aż wypuści coś nowego. Długo się u Ciebie aklimatyzował?
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Aileen, ja za to pamiętam trzymane w domach głównie juki i paprocie. Fikusy też, czasem nawet z variegacją, ale filodendrony? Monsterę zobaczyłam pierwszy raz (czy też pierwszy raz zwróciła moją uwagę) dopiero rok czy dwa temu, kiedy przypadkiem znalazłam variegatę i nie wiedziałam co to za cudo :D potem już poszło z górki, a teraz już chyba nie ma dla mnie ratunku. Jestem w moich (nie)zieleninach zakochana.

Birkin potwierdził w końcu swoją tożsamość, ponownie też wypuścił liść odbarwiony tylko w połowie. Czyli to nie przypadek!
Obrazek

Nieco nieostre, ale widać białe kreski i wyraźnie inny kolor połowy blaszki.

Olcia609, N'joy nie był zbyt chętny do rośnięcia, ale muszę przyznać, że nie dostał ode mnie na start najlepszych warunków, a na dodatek pospieszyłam się trochę z robieniem z niego sadzonki na wymianę ;:224 (zdrowej i udanej! Na usprawiedliwienie powiem tylko, że i tak chciałm go trochę rozgałęzić). Szykuję się powoli na wczesno-wiosenne przesadzanie, zobaczymy czy dobra ziemia i lepsza doniczka przyspieszą mu przyrost. :D W tym momencie wygląda tak:

Obrazek

W porównaniu do początków i tak jest wyraźnie większy, i co najważniesze - silny i zdrowy. Mimo to na tle innych epipremnum wydaje się wymagać największej troski i wolniej się zmienia.


Na koniec jeszcze dodam - na półce stoi od niedawna upolowany marketowiec, to:
Ctenanthe burle-marxii 'amagris'
Obrazek

Calathea już nie zostawia wątpliwości, na pewno nie jest to ornata 'sanderiana'
Obrazek

Obrazek

A druga, White fusion, wypuściła pierwszy nowy liść :heja
Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”