Moje Amarylkowate

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moje Amarylkowate

Post »

Obecnie kwitnie Krasnokwiat Katarzyny (syn. Krasnokwiat wielokwiatowy) Scadoxus multiflorus ssp. multiflorus

Obrazek

Roślina bardzo łatwa w uprawie. Po kwitnieniu będzie sobie rósł na parapecie okna zachodniego do jesieni przyszłego roku. We wrześniu 2019 zaprzestanę podlewania, aby roślina weszła w stan spoczynku na kilka miesięcy.
To jest ten cebulowy krasnokwiat, który przechodzi spoczynek w stanie bezlistnym.
Jako że roślinę starałem się zapylić, więc oczekuję zawiązania nasion. Z tego powodu roślina dostała dziś pierwszą dawkę nawozu granulowanego dla roślin cebulowych. Nawozi się go oszczędnie, jednakże chcąc uzyskać nasiona nie osłabiając przy tym cebuli należało będzie go nawozić więcej niż zwykle.
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Moje Amarylkowate

Post »

Witaj, lubię amarylkowate, będziemy mieli co podziwiać. ;:138
Piękna kulka na początek. Ile ma średnicy, tak orientacyjnie? Pytam, bo nigdy jej nie miałam...
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje Amarylkowate

Post »

Dzięki za odwiedziny :wit
Kula ma 14 cm, licząc od znamienia słupka do znamienia słupka przeciwległych kwiatków.
Cebule tego krasnokwiatu są dostępne w sklepach internetowych wiosną i są tanie. Tak jak wspominałem łatwo się je uprawia, nie są wymagające. Mogę śmiało polecić.
Wymagający, humorzasty ale za to piękniejszy jest Krasnokwiat Katarzyny Scadoxus multiflorus ssp. katharinae, a zwłaszcza jego krzyżówka 'König 's Albert'. Nie tworzy cebul a coś w rodzaju kopyta, zgrubiałej podstawy. W przeciwieństwie do poprzedniego powinien zimować zachowując liście. Jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Mam go już 15 lat i kwitnął tylko raz, w 2014 roku. A kwitnienie było takie:

To właśnie odmiana 'König 's Albert' - ma kwiaty bardziej czerwone niż czysty gatunek.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moje Amarylkowate

Post »

Witaj Tomku.
Patrząc na zdjęcie w pierwszym poście widzę, że swoją cebule posadziłam za głęboko, zaraz posadze jak u Ciebie.
Kupiona chyba w maju, w zasadzie w bezruchu siedzi do tej pory.
Mam również kupionego wiosną Scadoxus multiflorus, do tej pory siedzi w doniczce bez oznak życia. Czy podlewać więcej?
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje Amarylkowate

Post »

Witaj Grażyna :wit
Cebulę najlepiej posadzić tak, aby połowa była pod ziemią a połowa nad. Jest prawie płaska, zatem będzie widać jej górną powierzchnię i tak będzie dobrze. Najważniejsze, aby cała jej piętka (która jest dość wysoka) była pod ziemią.
Mój również długo spał. Sadziłem przed świętami wielkanocnymi. Po około miesiącu od posadzenia pojawił się malutki kiełek. I tak było przez wiele tygodni, kiełek stał w miejscu i nic nie rósł. Na początku lipca zaczął powoli wychodzić coraz więcej z cebuli, aż do momentu gdy pojawił się pąk. Wtedy to zaczął rosnąć w oczach :D po kilku dniach już kwitł.
Cierpliwości :wink: za miesiąc będziesz mieć kwiatek ;:138
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moje Amarylkowate

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. ;:108
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje Amarylkowate

Post »

Trafiłem na Twój wątek szukając czegoś o pankracjum :wink: Uwielbiam rodzinę amarylkowatych więc z chęcią będę zaglądał tu :wink: Krasnokwiatów nie mam z prostej przyczyny - brak miejsca - ale na pewno pojawi się u mnie w przyszłości :wink:
Zefiranty uprawiasz tylko w gruncie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”