Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Agneska te pierwsze zdjęcia kwiat jeszcze nie w pełni kwitnienia

Obrazek

1. wczoraj światło dzienne,
2. dzisiaj światło sztuczne, ale nie lampa, kolory zwłaszcza czerwone aparat przekłamuje i trudno uchwycić te niuanse, rzeczywisty kolor jak opisywałem krwisto czerwony. (albo nie umiem posługiwać się aparatem - kombinuję z balansem bieli i zawsze coś nie tak, a po wtóre nie mam ambicji być fotografem artystą) ;:122
A tak wyglądał mój 'Red Peacock' w ubiegłym roku

Obrazek

ivonar nigdy nie obierać do białego (pisałem już o tym ) usuwać tylko łuski które prawie same odchodzą, względnie z objawami gnicia. Zauważ na Twoim 1 i 2 zdjęciu jak cebula się zaczyna bronić gdy jest 'goła', te czerwone przebarwienia to oznaka budowania osłony, przed bezpośrednim naświetleniem i z czasem łuska zbrązowieje. Poza tym cebula zdrowa - do ziemi i czekać na kwiatka ;:333
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

O rany... dzięki wielkie. Nie zdzierałam na siłę. Ta cebula jest bardziej sucha niż poprzednie. Pójdzie dzisiaj do ziemi, tylko ją zaprawię ;:196
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Andrzej, zaczynają mu się wywijać płatki na zewnątrz i widać teraz te biale smugi. Może to rzeczywiście jednak Double Delicious...
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

No i co? u nikogo nie kwitną pachnące? ;:88
A już miałem cichą nadzieję, że wyłowię je bez szukania po forach ;:124
Sięgnę więc po niedozwolone chwyty jak szantaż, wymuszanie itp, itd. Chciałem po 'dobroci' ;:306
Mam w zanadrzu bardzo istotną uwagę, o której przypomniałem sobie przedwczoraj umieszczając obok 'Hipków' odruchowo... no właśnie.
Bo nawet jeśli ktoś coś na ten temat wiedział nie przywiązywał do tego wagi, a to wielki błąd. Potrzymam Was trochę w niepewności.

Dla umilenia czasu przypomnę moje wszystkie kwitnące w tym sezonie:

Obrazek
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Ej, bo ja jutro wyjeżdżam, będę offline i przez Ciebie będę miała nerwowy weekend 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Tak , tak pokazuj swoje piękności a ja nerwowa chodzę ;:131 W moim starym ,,?" nie wiadomo kiedy, kiedyś tam kwitnącemu pokazał się pąk kwiatowy i stoi w miejscu ok 2 tyg. No i jak tu się chwalić :D
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

No dobra, nie będę taki (jak mojego ojca dzieci), mam miękkie serce. ;:306

Otóż , przeglądając parę lat wstecz anglojęzyczne blogi, natknąłem się na wzmiankę, że etylen ma niepożądany wpływ na 'Hippeastra'. Facet dalej nie wyjaśniał o co chodzi, ale u mnie zapaliła się 'żarówka pod sufitem, i zacząłem drążyć temat i wyszło na to, że etylen ? hormon roślinny, wydzielany przez dojrzewające owoce przyspiesza dojrzewanie tychże (niestety w konsekwencji również starzenie się roślin) Jeśli znajdą się w bezpośredni sąsiedztwie 'Hipków'powoduje to hmm... powiem wprost wykastrowanie zwartnic. Jeśli w pobliżu rosnących cebul 'Hippeastrum' znajdują się jabłka nadmiar etylenu wpływa na utratę chlorofilu przez co zachamowuje rozwój pąka kwiatowego i hamuje wzrost liści. Jest to też jedna z przyczyn zasychania pędów. Oprócz wspomnianych wyżej jabłek gaz ten wytwarzają i wydzielają również banany, awokado, morele i brzoskwinie. Jeśli po tygodniu usuniemy źródło etylenu i cebula wykwitnie, nie zapylimy jej, bo kwiaty będą bezpłodne.
Etylen może przyspieszyć proces dojrzewania nawet 10 krotnie i jest stosowany z powodzeniem. np. w dojrzewalniach bananów
Ja np. zielone pomidory (pomidor, banan bardzo podatne na działanie etylenu) stawiam w towarzystwie jabłek i dojrzewają one w przyspieszonym tempie.
Od trzech sezonów unikam stawiania owoców przy hipkach i cebule wykwitają bez zaburzeń, i skończyło się zamieranie pędów nawet krótko przed wykwitnięciem z niewiadomych przyczyn.
I to się potwierdza już teraz na bieżąco, unikajcie stawianie owoców w pobliżu 'Hipków', a zwłaszcza tych wymienionych. ;:172
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Dodam od siebie, że prawdopodobnie dotyczy to wszystkich kwiatów, bo takie same rzeczy dzieją się ze storczykami ;:223
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Dzięki Marta za sugestię co do innych kwiatów, a zwłaszcza storczyków. Ja dalej własnego nosa (to znaczy 'Hipków') nie widzę, ale słuszna uwaga, bo ogólnie etylen wpływa na szybsze starzenie się roślin - czy wszystkich nie dociekałem z wiadomych przyczyn.
Kto jeszcze wiedział o tym - ręka w górę!!! :;230
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Ja widziałam kiedyś, że znajomy zerwaną z krzaczka z parapetu cytrynę zawija w woreczku razem z jabłkiem, żeby dojrzała, ale dlaczego, to już nie wiedział, a ja nie dociekałam. Wiem też, że kaktusów nie trzyma się w jednej piwnicy z jabłkami, ale spodziewałam się, że tak jak przy ziemniakach chodzi o jakiegoś grzyba. Teraz już nie wiem ;:131

A tak sobie teraz myślę, że etylen to blisko C2H5OH, więc jak kto wypije, to może lepiej, żeby do kwiatków nie chodził i na nie nie chuchał ;:306
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

No nie wiem, mam zwykłego falka w kuchni, gdzie zawsze parę jabłek leży jakieś pół metra od niego. Rośnie lepiej niż na innych parapetach, zakwitł dwoma pędami kwiatowymi. Podobnie zakwitła ludisia, często zakwita hibiskus. Zwartnic nie uprawiam.
Właściwości etylenu i jego przydatność w uprawie np. ananasów w domu były znane co najmniej w latach 70-tych, bo wtedy o tym czytałam w "Kwiatach".

B.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Ja z książki o storczykach wiedziałam że, nie powinno się tych owoców ustawiać w pobliżu niektórych storczyków. Aż sobie pogrzebałam w książce i napisano - ,, szczególnie czułe są niektóre gatunki z rodzajów;Phalaenopsis i Dendrobium. ..... Storczyki są mniej czułe na obecność etylenu , gdy są silnie oświetlone".
O działaniu etylenu na Hipki nic nie wiedziałam ;:131
Natomiast wspomniano że , ,, rośliny z rodzaju liliowatych i storczyki są bardzo bliskimi krewnymi" .
Przedstawiono zdjęcie Hippeastrum i chyba Cattleya w podobieństwie budowy kwiatu acz różniące się słupkiem i precikami.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Przyznaję, iż ten mój dość radykalny wywód mógł wywrzeć trochę apokaliptyczne odczucie problemu, ale chciałem tylko zwrócić uwagę, że takie zależności istnieją i mogą mieć ujemne skutki. Nie popadam też w paranoję i nie eliminuję owoców z menu, zwłaszcza zimą.(opycham się jabłkami na okrągło i nie tylko nimi) Ujemnych przyczyn wpływających na złe samopoczucie naszych podopiecznych jest wiele. Ja naświetliłem jedną z nich, moim zdaniem dość istotną.
I kilogram jabłek czy nawet 3 sztuki leżące przy kaloryferze, mogą prowokować złe skutki.Wymuszona cyrkulacja ciepłego powietrza przez kaloryfer, może nawiewać tego niewidzialnego wroga na rośliny.
Szczypta zdrowego rozsądku w tym przypadku (jak i w wielu innych) też nie zaszkodzi. ;:215
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”