Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

I już znowu jestem. Pojechałem sprawdzić czy "Śnieżka" stoi na swoim miejscu i jedynie co stwierdziłem, to to, że taka biała nie była przez całą zimę:

Obrazek

Nadgonię trochę zaległości, 'Alfresco' na drugim pędzie:

Obrazek

'Amigo nadal ma się dobrze:

Obrazek

Drugi pęd 'Red Lion' "Tyz Piknie'

Obrazek

II pęd 'Clown' :

Obrazek

i krzyżówki 'Emmanuelle':

Obrazek

Już prawie wysypują nasiona...
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Bardzo wdzięczne kwiaty, pięknie przedstawione.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Piękne zdjęcie Śnieżki. Zwartnice super ;:215
Pozdrawiam
Agneska
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Piękne kwiaty ;:138 Moje wszystkie już zakończyły pokaz ;:145 Ten "Alfresco" i "Clown" są piękne ;:oj
Pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

No i już zaczynają wysypywać się nasiona, pierwsze dojrzały pokazywane krzyżówki 'Emmanuelle' średnio po 65 szt z nasiennika, czyli w normie, już wysiane na wodę po 20 szt.:

Obrazek

Dzisiaj wysypała nasiona 'Grand Diva' x 'Arctic Withe' i x 'Mont Blanc' - dwa dni przesuszenia i sianie, (może być ciekawa krzyżówka, dwa bardzo przeciwstawne kolory:) A to dopiero początek...

I żeby nie było podręcznikowo II pęd niby 'Alfresco' (dlatego niby, bo zaczyna 'fisiować' i kwiat ma średnicę 18-20 cm.) Przez dwa poprzednie sezony wykwitał wzorcowo jak pierwszy pęd w tym roku (12-13 cm.) i zapach i wszystko inne pasowało. A II pęd zaczyna jak u Ciebie Agneska, zielonkawo, później bieleje, zapach mniej intensywny, ale jest i bądź tu mądry. Muszę poczekać do przyszłego sezonu i zweryfikować ostatecznie jaka to odmiana, bo być może ukorzenił się extra i dostał 'kopa', bo ma w nowej ziemi to co mu pasuje. No cóż można gdybać:

Obrazek

No i wreszcie wiosna z wszystkimi oznakami na niebie i ziemi. Pierwsze kwiatki już na balkonie cieszą oko

Obrazek

Pierwiosnki przesadzone do skrzynek z ogrodu (samosiejki-multum tego co roku wykwita)

Ano właśnie ogród, namiot dla 'hipków (szkielet) już gotowy, jutro przykrywam włókniną i wyprowadzam całe towarzystwo bez prawa powrotu do października. I zacznę przygodę z ogrodem w nowym wątku, żeby nie było bałaganu w tym należnym 'Hipkom'
Może doradzicie, kto ma praktykę gdzie najlepiej otworzyć taki wątek, żeby nie być na bakier z regulaminem i można by było sobie powymieniać doświadczenia niekoniecznie merytorycznie ? ;:131
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Andrzeju- mam ten sam problem- uwagi niekoniecznie merytoryczne :) Chyba we własnym wątku można?
Czy- dobrze zrozumiałam- Twoje hippeastra już wyjeżdżają na "urlop"?
Szczerze mówiąc- chętnie przeniosłabym już moje do szklarenki- na pewno byłoby im lepiej niż na parapetach. Tylko boję się przymrozków.
U mnie też już zaczęły kiełkować nasionka ( prezent od koleżanki) striatum x biały NN :)
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Tak Reniu wyprowadzam Hipki do ogrodu. Trzeba mieć na uwadze strefy temperaturowe, ale obserwacje własne bezcenne. Na przestrzeni 10-ciu ostatnich lat zdarzyło mi się raz ingerować, to znaczy dodatkowo zabezpieczać przed przymrozkami. W ubiegłym sezonie Hipki były w ogrodzie na 'Prima Aprilis' (zrobiłem im kawał i się nie obraziły) ;:306 Ważna też jest lokalizacja ogrodu, gdzie nie ma korytarzy przewiewowych, bo wtedy temperatura około 0 stopni i zimny wiatr potrafią zrobić spustoszenie. Mam to szczęście, że naokoło zabudowania (dzielnica willowa, choć też ze starymi budynkami i masa zieleni), a w dalszej perspektywie bloki mieszkalne skutecznie zatrzymujące wiatr. Zwartnice nie boją się temperatury 2-5 stopni w nocy, warunek, na początek bardzo oszczędne podlewanie, dopóki się nie zahartują. No i wreszcie umyję okna po zimie...Obrazek

Poluję na różne klony w typie 'vittatum i johnsoni' i coś już tam mam, ale małe cebulki i jeszcze trochę poczekam na kwiaty. Staram się kosztem popularnych hybryd wprowadzać do kolekcji właśnie typowe botaniki, bo z nimi mniej kłopotów 'wychowawczych'

Może starczy życia, żeby zbudować kolekcję marzeń... :;230
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Andrzeju- masz rację- wyprowadzka ( też mi się marzy takie bezproblemowe mycie okien) zależy od miejsca. U Ciebie chyba jednak cieplej. U mnie na Mazowszu, na wsi mazowieckiej może być problem z odpowiednimi warunkami dla cebul. Na razie w szklarence grzeją się fuksje i datury :)
Widzę, że mamy podobne preferencje hipkowe :) Stare odmiany i botaniczne- lubię najbardziej. I trochę udało mi się uzbierać. I niektóre się ładnie mnożą. Będzie co dzielić ;:215
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Świetnie, że powiedziałeś o temperaturze ;:333 . W takim razie wyrzucam moje cebule na balkon, niech się dzieje ;:204

Alfresco, czy nie Alfresco - i tak ładny ;:215
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Koniecznie pokaż to mieszkanko na gotowo.

A wątek - albo w ogrodowych, a jak chcesz ogród traktować jako punkt wyjściowy do rozmaitych refleksji, to może w Personalnych?... 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Ok, dzięki za wskazówki odnośnie nowego wątku, ogród rusza pełną parą i oznak wiosny coraz więcej. Jednak dolnośląskie uprzywilejowane pod względem temperatury, bo daleko od polskiego bieguna zimna, czyli Suwałk i na tyle daleko od gór, że nie wpływa to ujemnie na średnie dobowe.

Obrazek

A tak wygląda mój namiocik na 'Hipki', zrobiony na bazie kupionego w Lidlu gotowego kompletu z plastikowymi pałąkami, ale niskiego, więc musiałem go zmodernizować podnosząc pałąki o 70 cm do góry. I wyszło to co widać:

Obrazek

Podaję wymiary, gotowa włóknina 3,2 x 5m. pasuje akurat, może się komuś przyda , wzór nie jest zastrzeżony ;:306
Obok trochę większa folia, gdzie na razie hipki się hartują podlane 'Polysectem', bo ziemiórki do końca nie dało się wytępić.
No... zejdzie mi jeszcze dwa dni zanim przeniosę wszystkie, ale teraz już nic mnie nie goni i na spokojnie przeniosę wszystkie łącznie z siewkami, chociaż siewki dam pod folię do połowy maja, w razie jakby się ochłodziło będą miały małe deko cieplej... ;:108
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

I to jest szczelnie pozamykane?

Boki na zwykłej maszynie doszyte?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Onectica Tu nic nie jest szyte podałem wymiar włókniny 3,2 x 5 m. i całość zarzuca się na pałąki zawija na dole na obciążenia i tyle. Ja stosuję stalowe kątowniki przy wszystkich bokach przycięte na wymiar, zawijam nadmiar włókniny na nie i gotowe. Ani szparki, a sama włóknina przepuszcza powietrze, deszcz, ale nie przepuści żadnego fruwającego 'tałatajstwa' ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”