Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Identyfikacja niektórych odmian Hippeastrum przyprawia mnie o ból głowy, choćby te "peacocki" i 'Pasadena'. Coś jak dawne łamigłówki pt. Znajdź 5 szczegółów..., a tych szczegółow nie ma, dopiero po odwróceniu gazety (albo czsopisma :wink: ) do góry nogami znajdujemy w podpowiedzi jakieś nic nie znaczące kreseczki :lol: . Nawet sugerowanie się wielkością kwiatu też niewiele zmienia, bo po pierwsze różne źródła różnie podają, a po drugie wiele zależy od warunków, w jakich roślina jest uprawiana.
Tak czy siak, Twoja 'Pasadena' jest piękna ;:138 .
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Fafka pisze:
Na marginesie: w Hippeastrum jesteś mistrzem, ale na kotach, to Ty się niewiele znasz. Powiedziałam mojemu o pasztecie, to złapał mysz i mi wrzucił do łóżka... żywą!!! "Masz babo pasztet" ;:oj
Jola co Ty mówisz ;:oj ale on to raczej z miłości do Ciebie zrobił ;:306 mówię o kocie oczywiście ;:215
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

No nie, no dziewczyny mnie prowokują, nie dość, że się obśmiałem jak 'norka' ;:306 , to jeszcze kot mi się podoba coraz bardziej.
Taki indywidualista nie daje sobie 'w kaszę dmuchać', już go ;:167 , prawie taki jak ja :;230
Jolka, naucz go może identyfikować Zwartnice, ponoć zwierzaki mają nie szósty, ale siódmy zmysł w przypadku kotów (siedem żyć ?) i nie będzie nam potrzeby żaden wątek do identyfikacji, on będzie wyrocznią... ;:131 Obrazek
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Za chwileczkę, za momencik będę miała 3 cebule do indentyifkacji- 1. kwitnienia :)
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Witaj czy te plamki to czerwona plamistość? Dodam, że jest to nowa cebula, zdjąłem suchą łuskę i zobaczyłem takie oto plamki... :roll: Czy mam obrać ją z chorej łuski i moczyć w topsinie?
Obrazek
Ps: sorki, że pisze tutaj o swoich problemach :?
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Maciek, nie ma sprawy u mnie zawsze pomoc się znajdzie...

Obrazek

Tą górną część wytnij,bo tam jest największe źródło choroby a resztę (praktycznie cała) przesmaruj Anty-grzybem, albo wykąp ją. Jak ją posadzisz po miesiącu ta pierwsza łuska sama zwiędnie i zbrązowieje, zwłaszcza jak będzie pęd kwiatowy. Taką profilaktykę stosuj do każdej nowo zakupionej cebuli + nowa ziemia a unikniesz przenoszenia się choroby na inne... i tyle... ;:333
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Ok wielkie dzięki. Zaznaczyłem różową linią i białym kolorem dokąd mam ściąć, napisz proszę czy do tej różowej czy tylko zainfekowanej z zewnątrz a środka nie wycinać.
Obrazek
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Maciek, po trochu, po kawału,jak najmniej do zdrowej łuski, jak pod spodem będzie zdrowa łuska to wystarczy. Nie trzeba kaleczyć zdrowych tkanek... ;:108
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Zauważyłem, że wychodzi jeden mały listek, mogę go uciąć i nic mu nie będzie? ;)
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

W oczekiwaniu na swoje kwitnienia uzupełniam zapiski w hippeastrowym zeszycie (tak, tak, mam takowy, żeby przechytrzyć tego pana z Niemiec, co to nic nie daje, a znienacka odbiera). W agrotechnicznych uwagach wpisałam sobie ten Acifungin. Proszę o wskazówki: jakie rozcieńczenie i jak stosujemy (oprysk, moczenie, smarowanie, czy jakieś inne patenty?).

Zabkamarta, wiem, że to wszystko z miłości, a że z wzajemnością, to nie wyleciał jeszcze z chałupy za wyrzucaną myszą :D
Andrzej, obawiam się, że moje zwartnice mogłyby nie przeżyć kociej identyfikacji, bo zwierzątko jest dociekliwe i próbuje badać na poziomie komórkowym, a może i genetycznym. Wiwisekcji mówimy stanowcze NIE.
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Maciek, nic pochopnie , liściu daj rosnąć, jeśli zainfekowany sam zaschnie po pewnym czasie i go wyrwiesz bez radykalnej ingerencji.
Trudno radzić na odległość, ale nie wykluczam roztocza które atakuje stożek wzrostu i liście mogą się nie rozwijać prawidłowo, co teraz jest nagminne przy zakupie nowych cebul. Obserwuj i jak następne liście będą rosły prawidłowo to nie ma się czym martwić... ;:333

Jolka, i chwała Ci za zeszycik, a raczej za notatki w nim, ja też mam taki 'kajecik' (kajecik - brulion 500 kartek), gdzie systematycznie od lat uzupełniam w rozdziałach (każdy gatunek ma swój dział) wszelkie spostrzeżenia i uwagi dotyczące poszczególnych hybryd.
Bez tego na pewno nie był bym taki 'mądry', bo okazuje się, że nośniki cyfrowe zawodne są, czego doświadczyłem na własnej skórze, a papier cierpliwy, dużo zniesie, nawet wyłączenie prądu ... :;230
Kota już zostawmy w spokoju (miłość ślepą jest i basta, a może bywa? - nie wykluczam), co do 'Acifunginu' , buteleczka ma aplikator, a raczej pędzelek, ja na 0,5 l wody nabieram 3-4 razy i strząsam do wody zawartość która jest na pędzelku, ile to będzie ml. nie wiem, nie mierzyłem, ale zauważyłem, że to środek dość radykalny, bo z dnia na dzień w wodzie po kąpieli cebul wytrącają się osady w formie czarnych nitek. Wynika z tego, że dużo unicestwia, ale co i na jakie grzyby działa??? Wiem tylko, że czerwone plamy na cebulach pięknie się wysuszają i brązowieją. a o to głównie mi chodzi... ;:215
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

No proszę, jakich ciekawych rzeczy można się tu dowiedzieć ;:oj To już wiem co na plamistość jeśli się jeszcze objawi, bo jak na razie trochę przystopowała
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Dawkowanie zapisane. Piszesz o kąpieli cebul, a co jak już rosną zadoniczkowane? Wyciągać i kąpać, czy smarować samą górę? Bo jeśli mam np. zaszczepione podłoże Polyversum i w ziemi jest spokojnie, tylko nad powierzchnią coś się zacznie dziać?
Pozdrawiam. Jola.
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”