Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Nadal nie wiem jakiej odmiany jest moje Hipeastrum :roll: Jutro postaram się wkleić zdjęcia.Andpia jakie Twoje cebule są ogrooomne ;:oj
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

II pęd 'Jewel' zakwita wzorcowo, wjechałem mu na ambicję i się postarał:

Obrazek

Obrazek

I czas przypomnieć jak zachowuje się moje pseudo-hydro:

Obrazek

Porównałem z posadzoną tą samą odmianą w tym samym czasie, ale w ziemi (obie 'Flamenco Queen' m/w cebule tej samej wielkości):

Obrazek

Wychodzi na to, że ta w ziemi radzi sobie trochę lepiej, chociaż obie ukorzeniają się bardzo dobrze. Ciekaw jestem finału, która szybciej zakwitnie i jak się obie wybarwią. Ciekawe doświadczenie, już się nie mogę doczekać finału. ;:112
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

andpia, mówi się bardzo dobrze 3= (trzy z dwoma), trafiłeś na belfra :;230
Bardzo podobają mi się Twoje eksperymenty. Jestem ciekawa efektów. Nawet mam takie wazony. Jednak moja wiedza jest zbyt mała, by ryzykować. Powodzenia.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

W ziemi lepiej, bo pewnie ma się czym pożywić ;:131
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Onectica, sądzisz że ją morze głodem? Dostaje super-hiper nawóz do hydro, hiacynty dostały takiego kopa po nim, że już drugie kwiaty z cebulek przekwitają.
A jak u Ciebie 'Grand Diva'? Moja I pęd 18 cm. drugi, tyle co wylazł cały pąk z cebuli. Extra już ukorzeniona,(widzę bo posadzona do doniczki mojego pomysłu-'transparentnej') posadzona z początkiem stycznia, więc jeszcze 2 tygodnie i powinna wykwitać.

Ivonar, w szkołach mieli ze mną ostrą jazdę, bo nie pozwalałem żadnej przeszkadzać mi w nauce. Wiesz, wszystko wg. planów
nauczania, harmonogramów,rozporządzeń etc. Ale to mnie (pamiętam) wkurzało. ;:306 Ale nic to, wyrosłem na 'ludzia'
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Andpia, a w kwestii tych osłonek transparentnych. Czy mi się wydaje, czy też na zdjęciach widać glony na ściankach :?: Lubię umieszczać rośliny w przeźroczystych doniczkach, bo widać bo się w podłożu dzieje. Korzystam z doniczek do storczyków, ale zawsze wkładam je do ciemnych osłonek, właśnie przez te glony. O ile dobrze pamiętam, jedna z moich, śpiących jeszcze, cebul jest w "storczykowej" doniczce.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Barwy narodowe, drugi pęd 'Jewel' i 'Floris Hekker'

Obrazek

Pajączek 'Rosa' i II pęd 'Minerwy' zaczyna kwitnienie

Obrazek

Ivonar, mam to też na uwadze część jest w osłonkach a 3 ukorzeniają się bez i po miesiącu wegetacji zero glonów (null). Refleksy świetlne na zdjęciu mogą sugerować glony, ale jest czysto. Nie wiem jak to będzie jak wyniosę je pod 'chmurkę' - będzie trzeba reagować na bieżąco. Podstawowy warunek - nie przelewać i tu pomaga przeźroczystość. Osłonka w osłonce też nie zda egzaminu - za ciasno i brak dostępu powietrza więc osłonka musi być ciut szersza. Jestem na etapie szukania osłonek na 'mój' wymiar na razie udało mi się kupić 3 ostatnie sztuki takie jak na zdjęciu, niby wszystkiego w bród, a jak się chce kupić coś konkretnego to zaczynają się schody. Do 'storczykowych' też sadzę i to się sprawdza, korzenie wyłażą na zewnątrz i jak mają w osłonce trochę wody sięgają po nią.

Obrazek

O estetykę też dbam zwłaszcza jak się sadzi do takich doniczek jak wyżej -osłonka to mus. (To jak w TV do pasa na galowo a co poniżej w sferze domysłów) ;:306 Bo tak się robi zdjęcia, ale jak się ma całość przed oczami to coś takiego psuje widok nawet najładniejszego kwiatka.

Unikam też osłonek i doniczek ceramicznych szkliwionych - za zimne, nawet w mieszkaniu stawiane przy oknie nie sprawdzają się i różnica przyrostu cebul po sezonie zasadnicza (prawie o połowę mniejsze). Zarówno cebula jak i korzenie hipków lubią ciepełko.
A jak w sezonie rzucą się glony nie do opanowania to kupię glonojady.Obrazek
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Ja także używam różnych opakowań, szczególnie, jak to ma być przejściowe miejsce dla rośliny. Estetyka, no cóż... ale napis na wiaderku, mówi wszystko :D
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Piękne kwiaty ;:138 Ale ładnie wygląda ta doniczka z hydro ;:oj Tak oryginalnie. U mnie zaczyna kwitnąć druga cebula :tan
Hmmm...glonojady ;:224 są takie dwa co śpiewają ;:124 :;230 :;230 :;230 ;:306
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

andpia pisze:Onectica, sądzisz że ją morze głodem? Dostaje super-hiper nawóz do hydro, hiacynty dostały takiego kopa po nim, że już drugie kwiaty z cebulek przekwitają.
A, no to chyba, że tak. Ja się przyznam, że do keramzytu (czyli mojego hydro), często zapominam wlać jakikolwiek nawóz... :roll:

Grand Diva u mnie właśnie sie wybudza. Pokazała koniuszek, ale trudno mi powiedzieć, czy to liść, czy pąk, bo widać sam brzeżek jeszcze pomiędzy końcówkami.
Za to Elvas ma korzeniska, jak baty. Chyba czas przełożyć do zimie, bo się za mocno do wody przyzwyczai :wink:
Coś mi się nie podobają jego kolory, jakieś czarne łuski sie robią i to w samej najgórniejszej części.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Niby wiem, a nie wiem.
Pofatygowałam się na strych i zniosłam karton z hipeastrum.

Obrazek

Wyjęłam najmniejszą cebulę, oczyściłam z ziemi. Część korzeni odpadła, ale reszta się trzyma. Cebula jest twarda. Te ciemniejsze palmy, to resztka łusek.

Obrazek

Obrazek

Już jesienią wiedziałam, że cebula wytworzyła potomstwo, ale nie wiedziałam, że przez zimę ta cebulka urośnie.

Obrazek

No i teraz pytania:
1. Czy mam tą małą cebulkę oddzielić?
2. Czy ruszać (usuwać) te korzenie, które się trzymają?

Poproszę ładnie o radę :D
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Ad 1 -cebulka przybyszowa na tyle duża, że spokojnie można ją oddzielić od matecznej, będzie miała swoje korzenie, więc potraktować ją i posadzić jak wszystkie inne.

Ad 2 - korzeni tych co zostały absolutnie nie ruszać. Ja przed posadzeniem zanurzam je w ciepłej wodzie (około 35 stopni) i same korzenie
moczą się pół godziny. Nie mocz piętki. Po pół godzinie zamocz całą (oprócz szyjki) w rozrobionym płynie p/grzybowym (zawiesina
wg. przepisu na etykiecie. Topsin M 500 SC, lub Rovlar Aquaflo 500 SC, lub jakikolwiek antygrzybiczny do zaprawiania cebul)
Osuszyć kładąc na papierowy ręcznik (nie wycierać), po następnej pół godzinie - do ziemi. Ot i tyle.

Tym sposobem jesteś do przodu czasowo co najmniej 2-3 tygodnie, bo te korzenie zaczną 'pracę' po paru dnach.
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Moje Hippeastrum (Zwartnice) w domu i ogrodzie.

Post »

Andpia , wybacz banalne pytania, ale robię to pierwszy raz. Mała cebulka trzyma się mocno maminej sukienki. Odciąć ją ostrym nożem, czy urwać?
Do zaprawiania kupiłam dzisiaj Rovral. Czeka mnie nocna robota ;:306
Fajnie, że mi szybciej pójdzie :D Jak niczego nie spapram :wink:

Edycja z ostatniej chwili:
Mała cebulka oddzielona. Troszkę nią poruszałam, delikatnie. I sama się oddzieliła :D
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”