Moja mała dżungla

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moja mała dżungla

Post »

Witaj
Dziekuje za odwiedziny w moim wątku, będę do Ciebie wpadac i pytac o paprotke, bo moja to na razie ledwo żywa a widze ze masz do nich dar. Bardzo lubie paprotk, ale nie wiem czy one mnie lubią. Na razie wsadziłam do nowej ziemi sam korzonek bo liscie wszystkie uschły, podlewam, zraszam, trzymam na spodku z wodą wypełnionym kermaztem, nie wiem jaki okres czasu potrzebują, żeby ocenic, czy są do odratowania czy lepiej dac sobie spokój.

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja mała dżungla

Post »

Jeśli o paprocie chodzi to niestety mój nephrolepis nie przeżył chyba z powodu przelania, jedyne co to ta zanokcica jakoś daje radę, bo zawsze mi się wydaje że mają za sucho i podlewam ;:124
Teraz wiem że paprocie nie lubią mokrego podłoża, lubią być za to często zraszane
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja mała dżungla

Post »

Witam po dłuższej przerwie. Z braku czasu dawno nie było żadnego update, więc czas najwyższy.
Lato w pełni, na co dowodem jest to, że jedna z moich zielistek w koncu wypuściła pędy, i to aż dwa :)

Obrazek
Obrazek

Monstera zmieniła się nie do poznania, wypuszcza liść za liściem
Obrazek
Obrazek

Palma areka również ma się dobrze
Obrazek

I chamedora
Obrazek

Od niedawna mam jeszcze taką oto palmę, ktoś wie jak konkretnie się nazywa?
Dostałem ją w średnim stanie, z korzeni pozostał tylko jeden i to przecięty w połowie. Mam nadzieję że się przyjmie.
Obrazek
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja mała dżungla

Post »

Fikus sprężysty
Obrazek
Obrazek

Kolejna zielistka wypuszcza pędy
Obrazek
Obrazek

Trzykrotka pasiasta, dostałem jeden długi pęd który pociąłem na kilka mniejszych i tak wsadziłem do doniczki. Jak widać przyjęła się świetnie
Obrazek

No i fikus benjamin
Obrazek

Postanowiłem spróbować szczęścia z wysiewem palmy kokosowej. Przeglądając forum natknąłem się na fajną metodę, z użyciem grzałki akwariowej. Kokos najpierw oczyściłem z wszelkich włókien, następnie do dużej donicy wlałem wodę, ustawiłem grzałkę na 34 stopnie, całość przykryłem foliowym workiem, i moczyłem orzech przez 3 dni. Później kokos włożyłem do miski którą ustawiłem na szklance, tak by wystawała ponad poziom wody. Dziś mija 6 dzień od rozpoczęcia eksperymentu.
Jeśli się nie uda to trudno, nic straconego bo do "inkubatora" włożyłem też nasiona palmy daktylowej i liwistony chińskiej. Jestem prawie pewny że te nasiona wykiełkują.
Kokos przed i po umyciu
Obrazek
Obrazek

Donica z wodą
Obrazek

I nasiona palmy daktylowej
Obrazek

I liwistony chińskiej
Obrazek

Oby coś z tego wyszło :)
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Moja mała dżungla

Post »

Witaj daraxus! :wink:
Śliczne zieleninki u ciebie widzę masz rękę do tych roślin.
Gratuluje Monstery, tak świetnie Ci z nią idzie. Może mi też się
poszcześci :)

Trzymam kciuki za palmę ;:138
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja mała dżungla

Post »

Ta mala palemka jeśli ma czarne plamki na łodydze to może byc Chrysalidocarpus lutescens.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Moja mała dżungla

Post »

A nie lepiej podjechać do Kauflandu i kupić palmę kokosową za 30 zł bodajże? :D Zaoszczędzisz z rok czasu na czekanie (tak około).
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja mała dżungla

Post »

Dzięki. Tak, palma ma czarne kropki więc możliwe że to jest to o czym mówisz.

Oczywiście, że nie lepiej. Mi nie chodzi o to żeby sobie kupić palmę, tak każdy potrafi. Ja chcę sam ją wyhodować od nasiona, satysfakcja sto razy większa, a sam fakt posiadania palmy kokosowej ze sklepu nie cieszy tak jak jej kiełkowanie i obserwowanie jak rośnie i przekształca się w piękną palmę :)
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Moja mała dżungla

Post »

Powodzenia w uprawie palmy :), ale jak nie przeżyje 2 lat to nic dziwnego, bo to roślina nie na nasz klimat ;)
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja mała dżungla

Post »

Dzięki, wielu już postanowiło hodować palmę kokosową i robią to z powodzeniem, wszystko zależy od tego jak bardzo komu zależy aby taką wymagającą roślinę utrzymać :wink:
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja mała dżungla

Post »

Czekam na sprawozdanie z inkubacji :) Też kiedyś chciałem to zrobić ale już niestety czasu zabrakło. Pooglądam u ciebie.
Awatar użytkownika
Kacper1999
200p
200p
Posty: 226
Od: 19 lut 2018, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moja mała dżungla

Post »

Witaj :). I ja zagościłem u Ciebie. Piękne rośliny. Cudny fikus sprężysty, a monstera ... przepiękna, od dawna jest moim marzeniem ! ;:138
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja mała dżungla

Post »

Nie mogłem się powstrzymać i przesadziłem moją monsterę do dużej wysokiej donicy. Myślę że to jest już jej docelowe miejsce i nie będę musiał jej nigdy więcej przesadzać. Zaraz po tym zaczęła wypuszczać kolejnego liścia, więc to bardzo dobry znak :) Dodatkowo kupiłem podporę z włóknem kokosowym po którym będzie się wspinać.
Nie mogę się na nią napatrzeć.
Obrazek

I nowy liść
Obrazek

A tu porównanie z zaledwie listopada.
Obrazek

Ze scindapsusem zrobiłem to samo. Ogólnie odkąd go mam właściwie wcale nie urósł, nie wiem jaka jest tego przyczyna, być może ziemia w jakiej był była za ciężka. Dlatego postanowiłem go przesadzić do bardziej przepuszczalnego podłoża i też przywiązać do podpory.
Obrazek

Obrazek

Wiem że ta roślina potrafi mieć naprawdę duże liście i na to liczę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”