Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Doskonale! ;:173
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Bez zdjęć, ale muszę się pochwalić :) Prawie ukorzeniłam hibiskusa! Nie mam pojęcia co to za kolor, bo to znajda Młodszej. Zupełnie zapomniałam, że Młodsza znalazła kilka kawałków gałązek, dwie trzykrotki i dwa kawałki grubosza, i cały ten majdan stał w hotelu w kubeczku z wodą, a potem został zabrany do domu, i zapomniany ;:218 Dzisiaj robiłam porządki w kwiatach, i wyciągnęłam szklankę, a tam niespodzianka: nędzny kawlalek hibiskusa ma już zalążki korzonków i ma szansę się przyjąć :) Dwie malutkie gałązki fikusa benjamina też (te akurat wiem skąd pochodzą, widziałam gdzie strzygli), zdechło kilka mi nieznanych i kilka fikusów, grubosz się trzyma, trzykrotki też, chociaż korzonków jeszcze nie mają, i jedną gałązka czegoś stoi ze wszystkimi liśćmi, ale nie ma śladu korzeni (muszę cyknąć fotkę jak będzie jasno i do identyfikacji pójdzie). Próbuję ukorzenić jednego hibiskusa w ziemi, aż mam ochotę go wyciągnąć i do wody wsadzić :D

Hibiskus udomowiony właśnie znów pokazał, że on nie jest tropikalny, ale polarny. Kiedy wróciliśmy z wakacji miał pąka, i tak sobie tego pąka trzymał bez zmian aż do przedwczoraj. Wczoraj Książę Małżonek smażył kiełbaski, a jak Książę Małżonek coś smaży lub piecze, to zawsze na węgiel, i trzeba wietrzyć. Zanim się połapałam co się dzieje, to hibiskus stał w lodowatym przeciągu (stoi przy drzwiach balkonowych, które Książę Małżonek otworzył na całą szerokość) przez ponad godzinę... Wczoraj pączek urósł o 50%, a dziś się rozwinął! Kto by wymyślił taki sposób na kwitnienie hibiskusów? Niestety, much nie mamy, a i moli jakby mniej, więc nasion chyba nie będzie :(
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

To faktycznie nietypowe, raczej bym się spodziewała że pączek spadnie ;:224 ale to są humorzaste rośliny, nigdy nie wiadomo, co im dogodzi :wink:
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Hibiskusy co wiem z wieloletnich z nimi doświadczeń - różnych doświadczeń! - to bardzo kapryśne rośliny.
To że Ci tak obecnie z nimi "idzie" zasługuje na podziw ale... Żadna passa nie trwa wiecznie i mimo wszystko uważał bym na nie.
Wielu sukcesów życzę, wątek śledzę z należytą uwagą. ;:204
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Ja tam nie wiem, Henryku, czy mi z nimi aż tak dobrze idzie... Zachowanie Hibiscus Polaris urąga całej rodzinie, kuzyn zliofilizował jeden pęd, przypadkowa gałązka wstawiona do wody dalej pracuje nad korzeniami, ale oprócz nich mam jeszcze dwa hibscusowe projekty, o których nie wspominałam, żeby nie zapeszyć Otóż w czasie wakacji poznałam pewnego miłego tubylca, który też lubi hibiskusy. Dostałam od niego jednego ukorzenionego z żółtymi kwiatami (pełnymi, wg jego słów), oraz dwie gałązki - jedną z pąkami pełnego żółtego, a druga z cudnie lososiowo-pomarańczowym pełnym kwiatem. Ukorzeniony był prezentem, a gałązki dla ozdoby mi ułamał, ale zabrałam do domu wszystko ;:3 No i niestety: ukorzeniony zrzucił większość liści, teraz stoi bardzo łysy, w zimnym kraju, i zastanawia się czy zejść, czy może jednak da się tu żyć :roll: Mniejsza gałązka postała w ziemi, ale zaczęła po niej pełzać pleśń, więc wyjęłam (bez śladu korzeni) i wsadziłam do wody, zobaczymy czy coś z tego będzie. Większa gałązka stoi wazonie-szklarni, póki co w ziemi, ale też pozrzucała co mogła (pąki i kwiaty to ja im usunęłam, ale za dużo liści zostawiłam i widzez że moje niezdecydowanie to może być niewybaczalny błąd) i niebardzo rokuje nadzieję. Większa mogę jeszcze pociąć na mniejsze (bo ma rozgałęzienia) i wsadzić do wody, gdyby koniec w ziemi zaczął gnić. Grudzień to najgorszy miesiąc, dni już od dawna krótkie, zrobiły się prawie niewidoczne (szczególnie w pochmurne dni, kiedy światło z zewnątrz dociera do szyb ostatkiem sił, a przeniknąć już nie daje rady), i rośliny zostały pozbawione życiodajnej energii. Kupiłam im żarówkę i zaczęłam doświetlać, może to coś da (malutka sanserwia cylindryczna rośnie jak na drożdżach, po innych nie widać czy wogole zauważyły że im dzień próbuję zrobić). Bardzo bym chciała utrzymać tego podarowanego i gałązki, ale pewnie będą "pierwsze koty za płoty"... Swoją droga: jaka jest geneza tego powiedzenia? Ktoś rozmnażał koty rasowe, pierwszy miot mu nie wyszedł i zostały wyekspediowane z podwórka? :wink:

W takzwanym międzyczasie przesadziłam swoją starszą sanserwie (na doniczce miała napis Superba, ale tego jest tyle gatunków, że głową boli, i chwilowo nie będę ustalać nazwiska rodowego). Przesadziłam ją nieplanowo, bo właściwie chciałam tylko od niej osłonkę pożyczyć, ale ledwo ją z tej osłonki wyciągnęłam! Po wyciągnięciu okazało się, że sanserwia wypuściła pęd boczny, oczywiście nie tam gdzie miała miejsce w ramach doniczki, tylko tam gdzie tego miejsca wcale nie było, więc młody pęd próbował co łatwiej przepchnąć: ściankę doniczki, czy rodzicielkę ;:204 Ściankę plastikowej doniczki udało mu się wygiąć, ale ceramiczna osłonką postawiła większy opór. Teraz rośnie w szerokiej płytkiej misie, ciekawe jak się jej tam spodoba. Właściwe to miałam przesadzać te nowa cylindryczną, ale ona póki co rośnie w wyznaczonych granicach, i w nagrodę za cierpliowsc dostanie wermikulit (jak przesadzałam starszą, to jeszcze nie miałam, więc tylko trochę keramzytu poszło na dno).

Ostatni tydzień miałam tak zapchany, że zieleniec musiał sobie w zasadzie radzić sam. Zebrałam większość pod tą lampą, co to im kupiłam, i tak sobie stoją w tłoku. Dziś do nich zajrzałam, trupów nie widać (no poza hibkami, które do najżywszych nie należą, ale póki co nekrologu im nie piszę), chyba się nawet polubiły i pewnie mnie obgadują ;:4 Starsze opowiadają nowym jak umiejętnie gospodarować wodą, żeby nie utonąć ani nie przeschnąć, te bardziej wytrzymałe na słońce starają się wyciągnąć liście bliżej okna, a cienioluby zaglądają w głąb pokoju, w poszukiwaniu spokojniejszej miejscówki, no i wszyscy się pewnie zastanawiają, za co się trafia do separatki pod szkło ;:131 A ja się zastanawiam, jak je towarzystwo mam teraz podlewać, bo stoją jedni na drugich i sama sobie utrudniłam do nich dostęp (pewnie będę musiała te wieżę do podlewania rozebrać, żeby się dobrać do tych, co stoją na dole) ;:120
Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Niestety nie mam dużego doświadczenia w hodowli hibiskusów stąd niewiele mogę pomóc. Ot, tyle co ja sam zmarnowałem sadzonek chciałbym mieć teraz na parapecie... ;:204
Dlatego Twoje z nimi przejścia czytam z zainteresowaniem i liczę na szczęśliwy koniec owych historii - za co trzymam kciuki. ;:333

Niestety obecnie jest zły czas na ukorzenianie wszystkich roślin, co wiem na pewno. Dlatego odrobinę drżę o Twoich ulubieńców. ;:218 Chciałbym je bowiem zobaczyć duże, kwitnące i w pełnej krasie... ;:173
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Jak się nie uda, to będę mądrzejsza na przyszłość: nie rozczulać się, tylko urywać listki i zostawić góra dwa. No i wbrew poradom z forum, to lepiej się ukorzeniła sadzonka zielona, a nie zdrewniałe, chyba że przypadek...

Przy okazji zapytam: te kaktusy (sukulenty?) co to je w zimnie trzymam (już koło miesiąca siedzą w remontowanej sypialni, ale niedługo przyjdą panowie elektrycy, podłączą tam prąd i się chłodek skończy), to wciąż mają stać bez podlewania? One dostały trochę wody zanim je tam wysłałam, jak ktoś im otworzył drzwi, to miały cieplejsze dni (ale max 18C, przy oknie to może nawet poniżej 16C), a jak postały za zamkniętymi drzwiami, to chłodniej, wszystkie wyglądają dokładnie tak jak w dniu zakupu. Uziemiony aloes też wygląda tak jak wyglądał dwa miesiące temu, co w moim wykonaniu jest już sukcesem, ale oczami fachowca może niekoniecznie...
Za tydzień przyjeżdża na weekend Młoda, w pokoju zrobi saunę, więc mam takie pytanie: zakończyć sucholubom zimowanie i zabrać je na stałe na cieplejszą miejscówkę, czy dać je na te dwa dni do pralni, gdzie będzie stosunkowo najchłodniej z całego domu (ale pewnie nie mniej niż 18, bo to i suszarnia, a Młoda będzie prała kilka godzin na okrągło i podniesie wilgotność i temp. pomieszczenia). Po weekendzie (a dokładniej to po 24h) Młoda się ewakuuje z domu i sucholuby mogłyby się cieszyć zimą aż do jej przyjazdu na święta.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Nie wiem jakie dokładnie kaktusy hodujesz jednak prócz ewidentnie ciepłolubnych jak np. melocactus czy discocactus pozostałe zimujemy całkowicie sucho od końca sezonu (najpóźniej początek października) do początku sezonu wegetacyjnego (początek marca lub później zależnie od pogody).
W tym czasie ich nie podlewamy i staramy się zapewnić temperaturę 8-12 stopni, 14cie najwięcej. Wilgotność powietrza również ograniczamy bo rośliny będą dalej rosnąć co przy braku słońca i światła doprowadzi do ich deformacji a nawet śmierci!

Co innego sukulenty (haworcje, aleosy) - te lekko okresowo (raz na 1-1,5 miesiąca) podlewamy odrobiną wody i zapewniamy temperaturę 12-16 stopni.
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Na całe szczęście los postawił na mojej drodze haworcje i aloesa, a nie kaktusy Od przeczytania Twojego wątku wciąż myślę, jak by tu urządzić w domu szklarnię z odmiennym rezultatem, ale wciąż bez efektów Młoda, czyli Latorośl Starsza, w tym roku pojechała do szkoły poza rodzinną wieś, ale nie wie jescze co zrobi w przyszłym roku i jak często w związku z tym będzie bywać w domu. Jak zadko, to jej pokój można trzymać nieogrzewany, jak częściej, to nie ma sensu, bo rośliny będą się wciąż wybudzać na zimowisku, i padną. Może po prostu przyznać, że nie każdy może mieć kaktusy, tak jak nie każdy może mieć psa? Na kaktusowym polu odpadam w kategoriach podlewanie i zimowisko, a to dopiero początek, ile jeszcze o nich nie wiem, a mogłabym zepsuć?


P.S. Wspomniana pralnia ma malutkie okienko, w dodatku umieszczone pod balkonem, więc dochodzi tam mało światła dziennego (słońce chyba nigdy) i to trzeci, po temperaturze i wilgotności wewnątrz, powód dla jakiego nie nadaje się na długofalowe zimowisko.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Myśl - wydajesz się być z tych co to potrafią robić. :wink:
Jak pomyślisz to nie tylko kilka kaktusów mieć będziesz a całą kolekcję. Naprawdę warto! :)
Może po prostu przyznać, że nie każdy może mieć kaktusy, tak jak nie każdy może mieć psa?
;:185
Ja mam psa (dużego) i kilka setek dorosłych (o małych nie wspominając) kaktusów. Czyli można tylko chcieć trzeba... :uszy
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Ponieważ grudzień jest bardzo kiepskim miesiącem do przesadzania i innych zabiegów przy roślinach, więc chcąc odwrócić swą uwagę od flory, zajęłam się fauną. Teorią się zajęłam, a po świętach trzeba przejść do praktyki. Sprawa ma się tak: od kiedy znam Księcia Małżonka, to jego ogromnym marzeniem jest akwarium w ścianie. Odpuścił przy naszym pierwszym wspólnym lokum, odpuścił przy domu, ale teraz mieszkamy wreszcie tam, gdzie on od zawsze bardzo chciał mieszkać, i podczas remontu projekt "Akwarium" stanowił mocny punkt programu. Ku mej głośno artykułowanej, i całkowicie zignorowanej, rozpaczy. Gdzieś się muszę wyżalić, więc napiszę Wam tutaj o co chodzi; po pierwsze miejsce na akwarium powstało kosztem składzika na rzeczy różne, po drugie, akwarium mogło mieć zarówno dopływ jak i odpływ wody, ale Książę Małżonek uważał, że to zbędne (sic!), i zlikwidował... po trzecie, Książę Małżonek zna się na akwarystyce, jak ja na koniach wyścigowych (czyli wcale), ale bardzo chce, a jego chciejstwa potrafią doprowadzić do rozstroju nerwowego nawet początkującego akwarystę. Plan Księcia Małżonka wyglądał mniej więcej tak: akwarium miało mieć 7-10cm szerokości, czyli tyle co grubość ściany, a nadrabiać miało to pozostałymi wymiarami (czyli jakieś 2m długości i 1-1,5 metra wysokości) a w akwarium miały pływać dyskowce, bo duże i kolorowe. Nie zaoponowałam tylko dlatego, że mi mowę i resztę środków ekspresji odebrało! ;:223 Pomijając nieoperowalnosc takiego zbiornika, to dorosły dyskowiec ma jakieś 20cm, w takim akwarium ta ryba w życiu by nie zawróciła, musiałaby się nauczyć pływać tyłem, albo robić salto! Jak już doszłam do siebie, to Małżonek, po wstępnych rozmowach z obsługą zoosklepu, zakupił 240l w standartowych wymiarach i zlecił stolarzowi zainstalowanie tego w domu. No i mamy akwarium, a ja mam je urządzić (o dyskach kazałam mu zapomnieć, 240l to wciąż za mało wody na nie). Przy przeprowadzce przytargałam że sobą kilka kamieni z ogródka, więc trochę tworzywa mam, dokupiłam piasek, dodatkową pompę (ponoć inaczej się nie da), zapisałam się do odpowiedniego klubu i poganiana coraz częstszymi pytaniami najlepszego z mężów odrobiłam lekcje z teorii startu baniaka i jak już wspomniałam na wstępie, po świętach przystępuję do wprowadzania teorii w praktykę. Wymyję akwarium, wymyję piasek i kamienie, poukładam to i zaleje wodą, mogę nawet start cyklu azotowego przeprowadzić, po czym się chyba będę musiała wyprowadzić z domu. Bo ja, o czym Książę Małżonek powinien wiedzieć, straszliwie boję się ryb i żyjątek wodnych. Wielkość nie ma znaczenia, boję się i już. Na ekranie mogę oglądać, ale od reszty trzymam się z daleka, za co mnie w zoologach lubią, bo szyb nie macam (że strachu nie macam, woreczka z ryba też do ręki nie wezmę, bo co zrobię jak ona podpłynie w górę???).
Próbowałam znaleźć jakiś pozytyw w powyższej sytuacji, i jak dotąd widzę tylko jeden: trafię do Księgi Rekordów Guinessa jako pierwsza osoba z ichthiofobia i własnym akwarium ;:oj
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Pozytyw sytuacji jest taki że w akwarium można też florę ładnie zakomponować - akwarium to nie tylko żwir, kamienie i woda.
I dobrze że wybiłaś małżonkowi paletki z głowy - nawet 240l dla paletek to za mało - no chyba że jedynie jako zbiornik tarliskowy.
Twego małżonka powinno zamknąć się na kilka dni w korytarzu o wymiarach 1 x 20m i niech sobie sprawdzi i le luzu ma ;:188 Może wtedy zrozumie dlaczego ryby potrzebują odpowiednich zbiorników.
Jeśli dojdzie do zakładania zbiornika chętnie służę pomocą i w miarę wiedzy radą, bowiem sam akwarystyką zajmuję się ok 20 lat więc nieco wiedzy się uzbierało, niekoniecznie tylko teoretycznej :wink:
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Tam dom mój, gdzie doniczki moje

Post »

Akwarystyka to piękne hobby. Ryby to bardzo ciekawe i mądre (tzn. niektóre z nich) stworzenia. Przyzwyczaisz się do nich i może... polubisz?? ;:170

U mnie przez kilkanaście ładnych lat stały różne baniaczki - głównie z różnymi pielęgnicami ale też żyworódki etc. Duże zbiorniki, żadne mniej niż 100l a te większe 375l. Też próbowałem tylko te roślinne... Świetna zabawa, zobaczysz. ;:204

Szukaj pozytywów jak już fakt jest dokonany - będzie dobrze! ;:173
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”