Zielona ferajna cz.3

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Rzeczyw?ście tło robi dużą różnicę, cudne jest białe hipeaustrum :) Hoduję na parapecie bazylie i rozmaryny.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Ola2310
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3071
Od: 24 maja 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice śląsk
Kontakt:

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Nawet wczoraj walczyłam z sobą czy go kupić czy nie . Przejrzałam wszystkie doniczki i na razie odłożyłam...
Ale z każdym dniem będzie mnie kusił jeszcze bardziej.... Może jakieś przeceny będą..... ;:224 Ostatnio kupiłam po złotówce cyklameny i róże w doniczce. Pilea też była przeceniona z 10 na 5 zł. ;:124
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Ula dziękuję ;:168 hibiskusy kupiłaś w sklepie czy masz wyhodowane że szczepek? W tym pierwszym przypadku faktycznie możesz zobaczyć kwiaty w tym roku :D
Olu dziękuję w imieniu roślinek ;:196 bazylia też może być ozdobna np taka o ciemnych liściach :D
Olu no to lada chwila będę cię kusić jeszcze bardziej, bo pąki na moich coraz większe ;:183

Dzisiaj obiecany przegląd storczyków, do korzonków dorzucam keiki, bo rosną pięknie i czas je pokazać - biały hoduje młode na łodydze:

Obrazek

Obrazek

Ciapatek hoduje młode na "pniu", maluch jest dużo większy, mimo że oba wyrosły mniej więcej w tym samym czasie:

Obrazek

Obrazek

Teraz porównanie korzonków - najpierw ciapatek - mam go mniej więcej 3 lata, nigdy nie był przesadzamy:

Obrazek

Mini Mark kupiony razem z ciapatkiem, mimo że storczyk od początku był trochę mniejszy, korzeni ma teraz nawet więcej:

Obrazek

Beżowy, jeden z najstarszych, był przesadzony zaraz po pierwszym kwitnieniu, a więc kilka lat temu:

Obrazek

Kropkowany, też ma ładnych parę lat, ale w przeciwieństwie do poprzednich kupiony z przeceny, był przesuszony, również przesadzony praktycznie od razu:

Obrazek

A tu jest jedyny obecnie nie kwitnący storczyk, przesadzony prawie 2 lata temu... Od tego czasu nie zakwitł ;:185 Jak widać mocno się przechylił, próbowałam kilkakrotnie go poprawić, ale bez powodzenia. To dość częsty problem, jak na razie nie znalazłam rozwiązania:

Obrazek

Na koniec do porównania 2 storczyki kupione mniej niż miesiąc temu, oba nie przesadzane:

Obrazek

Obrazek
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Kupiłam małe gałązki do ukorzenienia. Teraz mają w zależności o odmiany od 5 do 15 cm wysokości.

Nie mam szans na kwitnienie z takich sadzonek ciętych?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Ula one zakwitną jeśli uda ci się je ukorzenić, ale nie w pierwszym roku, zwykle zakwitają najczęściej mając 3 lata. Z drugiej strony takie hibiskusy są zdrowsze i silniejsze, te ze sklepu zawsze mi padały po pewnym czasie ;:185
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Natalia ja bym przesadziła wszystkie które pokazałaś, często produkują keiki bo coś w uprawie im nie pasuje, ten przechylony aż prosi o zmianę podłoża, ja średnio co rok max 1, 5 przesadzam. Podłoże dosyć szybko się rozkłada a korzenie które w nim są mają problem z pobraniem składników odżywczych dlatego u Ciebie taka masa korzeni powietrznych.

Ciapatek cudny, chętnie bym keiki przygarnęła, mimo że mam mało hybryd phali, może że na phala byś wymieniła tylko poszukam zdjęcie potencjalnego kandydata.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Mirko o przesadzaniu storczyków swego czasu czytałam dwie sprzeczne opinie - przesadzać tak jak robisz to Ty, albo nie przesadzać jak długo się da. Najpierw próbowałam przesadzania i w każdym przypadku kiedy nie było to konieczne (przelanie, gnijące korzenie) później żałowałam. Efekty były właśnie takie, jak ten przechylony storczyk, rośliny bardzo słabły i długo, nawet przez kilka lat nie kwitły. A przecież zawsze robiłam to bardzo ostrożnie... Tego przechylonego storczyka przesadzę, natomiast pozostałych nie będę ruszać. Już dawno zauważyłam zależność, ciaśniejsza doniczka = więcej korzeni = więcej kwiatów, a tej zimy zakwitły wyjątkowo pięknie. One wszystkie mają sporo korzeni również w doniczkach, nie tylko powietrznych.
Natomiast co do keiki - one wyrosły po moim dość długim pobycie w szpitalu, zajmował się wtedy nimi ktoś inny. Zostawiłam tej osobie instrukcje, ale jak widać rośliny odczuły zmianę. Maluchy zaczęły rosnąć jakiś miesiąc po moim powrocie do domu. Keiki ciapatka planowałam sobie zostawić, no chyba że masz coś ciekawego na wymianę :wink: Ale nawet jeśli, to jeszcze to trochę potrwa, roślinka jest spora, ale ma tylko 1 korzonek i na razie nie widzę by wypuszczała kolejne ;:185
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
Joanna Sz
200p
200p
Posty: 352
Od: 2 cze 2014, o 08:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Jaka energia w tym hibiskusie. :wink: Skradł me serce. Pozdrawiam bardzo ulewnie i wylewnie :shock:
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Natalia ja podobnie jak Mirka przesadziła bym te Twoje storczyki i trochę odmłodziła. Ten przechylony poszedł by pierwszy do przesadzania. Odcięła bym końcówkę trzonu razem z tymi brązowymi suchymi korzeniami i wtedy od nowa włożyła do kory o dość dużych kawałkach.
Jakiś czas temu przesadzałam tak storczyki które wcisnęła mi przez mojego męża, teściowa i po przesadzeniu ładnie podjęły wzrost i wszystkie puściły pędy kwiatowe. Brak kwitnienia wg mnie nie zależy od tego czy je przesadziłaś przynajmniej w przypadku phalaenopsisów, choć są niektóre odmiany które nie cierpią przesadzania np. coelogyne cristata.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Moje 3 storczyki dwukrotnie zrzucone przez koty przeżyły ciężki szok, chyba powinnam poprzycinać połamane pędy kwiatowe?
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Joasiu dziękuję w imieniu roślinki ;:196
Kasiu nie wiem czy miałabym odwagę przeprowadzić takie cięcie na storczykach które mają się dobrze, ale może zrobię to na tym przechylonym. Czym zabezpieczałaś rany po cięciu?
Olu nie obcinaj, wyrównaj tylko i zabezpiecz końcówki, np. węglem lekarskim - mój ze złamanym pędem wypuścił po pewnym czasie boczne odgałęzienie :D No chyba że zaczną zasychać, wtedy nic z tego nie będzie ;:185

Zdjęcia mi się trochę przeterminowały ;:131 Wrzucam jednak, zrobione w ostatni dzień z ładną pogodą - pąki hippeastrów rosły w siłę:

Obrazek

Obrazek

Hibiskusa też :D

Obrazek

Obrazek

hoja metallica w tym roku pokazuje na co ją stać, kwitnie bez przerwy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazało się że najnowszy nabytek storczykowy pachnie ;:oj Bardzo delikatnie, przekonałam się o tym jak wsadziłam nos w kwiatek przy ścieraniu kurzu ;:224

Obrazek

Obrazek
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Ja też bałabym się podcinać trzon każdemu storczykowi, ale podcinałam już tron kilku starszym, bardzo wyrośniętym storczykom. Ważne, aby na tej zdrewniałej, końcowej części nie było już żadnych żywych korzeni, no i zawsze lepiej uciąć mniej niż więcej, żeby odciąć tylko całkowicie zdrewniałą część. Nie dziwię się, że się boisz podcinać, ja też się stresowałam. U Twoich bym zaryzykowała przesadzenie, ale cięcie tylko w ostateczności, gdyby ułożenie storczyka w doniczce było bardzo trudne (moje cięłam bo sam trzon miał ok 30-40cm długości, mogłam wtedy obciąć nawet połowę :roll: )
Hoja cudna ;:167
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Zielona ferajna cz.3

Post »

Jakże pięknie dzisiaj u Ciebie! ;:oj

Zawsze zachwycająca hoja metallica, super storczyk (pachnący!) i doskonale rokujący amarylis - zaiste świąteczny to pokaz! ;:138
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”