Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Fantastyczne zdjęcie to z muchą. A fiołeczki o białych listkach też przecudne.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Dziękuję za te mile słowa i odwiedziny ;:196
Dziś w końcu dostałem wymarzonego skrętnika mini selekcji Pana Piotra Kleszczyńskiego :)
Obrazek
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Maćku, jestem pod wielkim wrażeniem Twoich fiołków. W szczególności ich obfitego kwitnienia. Te czapeczki kwiatów są zachwycające. Wiem ile zachodu potrzeba dla takich widoków, bo sama od ponad dziesięciu lat je uprawiam.
Czy wszystkie sadzonki masz na knotach? Ja kilka lat temu zrobiłam u siebie eksperyment i prawie wszystkie odmiany przestawiłam wiosną na knoty. Wszystko było dobrze przez wiosnę i lato, ale zimą odnotowałam taki pogrom, że żal było patrzeć :( Kolejnej wiosny znowu wszystko poprzenosiłam na tradycyjną uprawę i stwierdziłam, że mam dość eksperymentów :roll:
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

:wit doras bardzo dziękuję. Miło słyszeć takie słowa. Niestety, albo stety, fiołki według mnie nie są tak naprawdę roślinami, które można postawić, podlewać i cieszyć się kwiatami. No może u kundelków z marketu tak jest. Gorzej z odmianowymi. Ale czego się nie robi dla tak pięknych kwiatów :D Tak, wszystkie fiołki hoduję na knotach. Gdyby nie one, to fiołki by u mnie nie przetrwały (mam skłonności do przesuszania :;230)
Z kotami jest o tyle problem, że późną jesienią i zimą nie sprawdzą się na fiołkach uprawianych na parapetach. Dlatego ja uprawiam je na regale z oświetleniem, aby zapewnić fiołkom te same warunki niezależnie od pory roku ;:108
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Otóż to! Moje wszystkie stoją na parapetach, zimą było im za zimno i stąd kłopoty.
Maćku, zainteresowało mnie to co napisałeś o przesadzaniu fiołków, że na dno doniczki dajesz granulkę obornika. Jak myślisz, czy fiołkom uprawianym ?normalnie? :wink: też można by tak dogodzić?
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Tak, daję po granulce obornika granulowanego bydlęcego do doniczki podczas przesadzania. Można taką granulkę dać albo na spód doniczki, albo po posadzeniu rosliny, wcisnąć taka granulkę w podłoże. Nie ma w tym żadnej różnicy. Można to stosować do wszystkich fiołków. Ja daje po jednej granulce, ponieważ uprawiam tylko fiołki miniatury, do semimini i standardów można dać 2, 3 granulki.
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Skorzystam z Twojej rady, bo mam akurat maluchy do przesadzenia do dorosłych doniczek. Dziękuję :)
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Nie ma za co :D
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 787
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Piękne fiołki a i mój ulubiony skrętnik się pojawił. Tak też słyszałam, że tak podany obornik pasuje tym roślinom.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

:wit halinkab bardzo dziękuję. No nie wierzę, Tobie też się podoba ten skrętnik :D Mi też się podoba. Teraz został przesądzony i pozostaje czekać na kwiaty ;:173 Po oborniku zauważyłem, że liście stają się ciemnozielone, odżywione, a ogólna kondycja rosliny jest lepsza. Nie wiem czy to się sprawdzi w innych roślinach domowych prócz fiołasków. Ale do fiołków jak najbardziej polecam.

Czas leci nieubłaganie. Pamiętam jak dopiero co zaczął się czerwiec, a tu już lipiec wkroczył :shock:
Oprócz regału, na którym stoją fiołki nie mam zbytnio innych roślin poza storczykami, monsterą, kaktusami i sukulentami, juką, szeflerą i paprotką. Ostatnio coś mnie naleciało na spróbowanie swoich sił w hojach. Wiem, że to kosztowne hobby, ale kilka sztuk na spróbowanie nie zaszkodzi (chyba) :;230
W moim pokoju na poddaszu muszę sobie kupić coś na szybę rozpraszającego bezpośrednie promienie słoneczne. Mam wystawę południową i słońce mi tu wszystko przypala latem.
No dobra, napisałem co mi na sercu leżało i co mam w planach. Teraz pokaże Wam mojego chyba najbardziej ulubionego storczyka. Co roku kwitnie mi w wakacje.
Dendrobium phalaenopsis (dokładnie odmiany nie pamiętam) :oops:
Obrazek

Obrazek

I drugi storczyk, również bardzo go lubię. Prawdopodobnie white apple.
Obrazek

I kolejny, również ładniutki.
Obrazek

I na koniec moja duma. Kaladium 'White Christmas'
Obrazek

Fiołki pokażę, aż będą kwitnąć. Na razie jest sałata i pewnie nikt nie będzie chciał jej oglądać ;:108
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

:wit Szeflera aboricola 'janine'. Obecnie mierzy 1,3m wysokości. Bardzo szybko przyrasta u mnie na południowym oknie ;:3
W świetle dziennym:
Obrazek
A tu zdjecie zrobione wieczorem:
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Przepiękna ta szeflera. I jaka gęsta. Aż miło na nią popatrzeć.

Jakiś czas temu sprawdziłam knoty u siebie i faltycznie jest to super sprawa. Tylko ja to zrobiłam mało profesjonalnie bo na wariata na wełence żeby tylko roslinę zostawić na dłuższy okres ( u mnie też zawsze padają zasuszone) i ... ekstra. Zastanawiam się czy nie przestawić wszysykich moich roślin na taka uprawę.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Cudna ;:138 :D
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”