Dżungla w bloku

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Norbercie... Twoje rośliny są tak piękne i zadbane, że nie wiem co mogę o nich więcej napisać ;:oj Niektóre wyglądają jak sztuczne - są tak perfekcyjne ;:oj

Mam pytanie, mam nieduży okaz Rhapidophora tetrasperma, czy mogę ją już wsadzić do większej doniczki z palikiem kokosowym i tak już ją prowadzić, czy czekać aż trochę podrośnie? Ma teraz dosłownie 3 liście, bo to była szczepka.
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witajcie :wit
Dziękuję jak zawsze za miłe słowa. :)
Dla pasjonata roślin to często balansowanie nad granicą posiadaniem roślin, a normalnym zamieszkiwaniem. Myślę, że ta granica jest płynna w zależności od tego jaki przede wszystkim mamy metraż, ile czasu i miejsca możemy poświęcić roślinom. No i najważniejsze czy mamy na to zdrowie. Osobiście uważam, że dopóki mogę swobodnie się poruszać (funkcjonować) i mam dostępu do każdej rośliny to jest to dla mnie komfortowe. Chociaż fakt, jak tą wiosną musiałem przesadzić (albo posadzić nowe sadzonki) dobrze kilkadziesiąt roślin, to były momenty że dochodziłem do wniosku, że jest roślin za dużo. :wink: Ale momenty słabości szybko przechodzą, gdy rośliny odwdzięczają się swoim dobrym wzrostem, a i takie akcje z większym przesadzaniem są raz na jakiś czas. :)

Henryku, ta kolekcja może wydawać się przytłaczająca, ale w każdym pomieszczeniu zajmują tylko małą część przestrzeni. Np w dużym pokoju góra 1/3. Nie liczę tutaj witryny, bo traktuję ją jak mebel. :)

Aneto, dziękuję i Tobie, ale nie wszystkie są skore do współpracy i nie wszystkie chcą dobrze rosnąć. :wink:

Jeśli chodzi o sadzonkę Rhaphidophora to daj od razu palik, bo ta roślina jak już ruszy ze wzrostem to szybko zabraknie palika. :wink: Na razie wybierz po prostu krótki, powiedzmy pół metrowy - te paliki można wkładać jeden w drugi, jak roślina pierwszy przerośnie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dżungla w bloku

Post »

Cześć Wszystkim. Chciałabym napisać coś oryginalnego, ale poprzednicy już napisali. Tytuł wątku wiernie oddaje stan twojego mieszkania, Norbercie. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Masz rację, dla pasjonata ograniczeniem jest przede wszystkim przestrzeń. Chciałoby się mieć jeszcze więcej roślin, ale stworzenie im odpowiednich warunków do rozwoju jest kwestią najważniejszą. W sezonie są parapety zewnętrzne, balkony lub ogród. Przychodzi jesień, zima i wszystko musi zmieścić się w domu i przeżyć. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dżungla w bloku

Post »

Zacząłem przygodę z philodendronami i nie tylko. Wcześniej raczej były przelewane. Teraz przed zakupem roślin trochę poczytałem, obejrzałem i zgromadziłem niezbędne składniki do podłoża.
Obrazek
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dżungla w bloku

Post »

Podziwiam i trochę się jednocześnie boję, że sama przeobrażę dom w taką oazę roślin różnych "parapetowych". Dopóki miałam do dyspozycji mieszkanie, jakoś się trzymałam i nie kupowałam zielonego, od wprowadzki na metraże z ogrodem, zaczęło się. Zaraźliwa choroba parapetowa i mnie objęła.
Podziwiam Twój zielony porządek, zachwycam się urodą mało znanych filków. U mnie rośliny pospolite. Tak sobie myślę, że warto od nich zaczynać, żeby za bardzo nie płakać, jak coś pójdzie nie po myśli uprawiającego i padną. Z filków ukorzeniam liść pedatum - korzonki już ma całkiem pokaźne i puścił nowy liść - mam nadzieję, że mu się u mnie spodoba.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Dżungla w bloku

Post »

:wit Norbercie, pokaż nam koniecznie co nowego u Ciebie. Doszło ci coś nowego? :D Jestem bardzo ciekaw Twoich zdjęć roślin, bo zawsze wywołują u mnie zachwyt.
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Dżungla w bloku

Post »

Ja też przyszłam podejrzeć kolekcję po malowaniu. Aglaonemy są niesamowite, jak dla mnie króluje Lemon mint
Faktycznie zdjęcia sprawiają wrażenie jakby rośliny zajmowały jeden pokój i poza nimi już tam nic więcej nie było.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witajcie :wit
Czasu niestety u mnie jak na lekarstwo i ciężko znaleźć chwilę żeby porobić zdjęcia i napisać dłuższy post. Dzisiaj muszę umyć okna i znowu kilka godzin zejdzie. Może uda się przy przenoszeniu roślin zrobić zdjęcia przynajmniej nowości, bo parę wpadło. :wink: :)

Na razie zostawię zdjęcia mojego drugiego Epiphyllum, które mam od kilkunastu lat, rosło w różnych warunkach dopóki docelowo nie trafiło na balkon i zimuję w niskiej temperaturze. W zeszłym roku spadł na ziemię, bo duże liście przeważyły i straciłem jedyny pąk kwiatowy. W tym roku solidnie zabezpieczyłem i ostatniej nocy otworzył się duży kwiat o niesamowitym i mocnym zapachu. Zapach przypominający jakiś dobry płyn do płukania tkanin. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

Zapach może i... średni, za to kwiat śliczny! Brawo. ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witajcie :wit

Henryku, zapach dla mnie niesamowity. Chyba ładniejsze mają wg mnie tylko lilie.

Zapowiadanych parę nowości:

Apoballis acuminatissima
Obrazek

Amydrium humile
Obrazek

Obrazek

Philodendron gloriosum 'Pink Back'
Obrazek

Philodendron Jose Buono
Obrazek

Philodendron mamei
Obrazek

Philodendron sodiroi
Obrazek

Obrazek

Philodendron Florida 'Ghost'
Obrazek

'Hilo Beauty', roślina zagadka. Obecnie zaliczana do Caladium i pełna nazwa to Caladium praetermissum 'Hilo Beauty'
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Philodendron Birkin, postanowiłem kupić drugiego.
Obrazek

Sanchezia speciosa, tą mam od jakiegoś czasu ale dopiero teraz wrzucam zdjęcia. Kupiłem ją jako małą ciętą sadzonkę, ale uwzględniając że to roślina potrzebująca cały czas wilgotne podłoże, musiałem zapewnić podczas ukorzeniania blisko 100% wilgotności. Długo to trwało, ale finalnie jak widać dzisiaj wygląda okazale.
Obrazek

Obrazek

Calathea zebrina to nie nowość, od zakupu urosła przynajmniej z dwa razy, rośnie bardzo dobrze.
Obrazek

Obrazek

Anthurium, które wcześniej wrzucałem jako 'Silver Blush', okazuje się najprawdopodobniej 'Silver cristallinum'. Niestety sprzedawca sprzedał z błędem w nazwie, niestety zdarza się. W każdym razie wypuściło mi o wiele większego liścia od poprzedniego, poprzedni miał 14cm długości, a nowy jak widać około 21cm. Już mnie ciekawi, jaki będzie kolejny. :)
Obrazek

Obrazek

Wcześniej wrzucana Alocasia Jacklyn rośnie bardzo dobrze i bez problemu zaadoptowała się w hydro.
Obrazek

Obrazek


Część Alokazji "wyszła" z witryny i poszły na jej górę. Musiałem dać kolejną lampę i jak widać zmiana warunków nie wpłynęło negatywnie. :)
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

norbert76 napisał(a):
Zapach przypominający jakiś dobry płyn do płukania tkanin. :)
?? :roll: :) Z opisu uznałem że nie jest to ekstra zapach. Ale skoro tak twierdzisz... :D

Znów pokazałeś super rośliny. Młode filodendrony świetnie się zapowiadają! ;:333

Ale i tak show skradły gigantyczny liść Anthurium Silver cristallinum oraz niesamowicie wyglądająca Alocasia Jacklyn - te według mnie są najładniejsze w tym pokazie. ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Dziękuję :)

Zapomniałem pochwalić się swoją wiekową Hoją carnosa. Jeszcze kilka dni temu kwitła jednocześnie w czterech miejscach, zostały trzy, ale w tym roku totalnie zaskoczyła mnie kwitnieniem. Od początku roku to już 12 albo 13 kwitnienie. ;:oj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

Hoje to bardzo wdzięczne i dość chętnie kwitnące rośliny - oczywiście poza sporą częścią "rarytasów" które to ani chętnie do rośnięcia ani do kwitnienia bynajmniej nie są. :wink:

hoja carnosa to chyba najbardziej znany i najbardziej prosty w obsłudze gatunek w całym obszernym rodzaju. Twoja ślicznie wyrosła i wygląda doskonale stąd nie dziwi mnie wcale że tak chętnie i pięknie kwitnie. ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”