Cibora jadalna, migdał ziemny ( Cyperus esculentus )

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin_Sz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 sty 2009, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cibora jadalna, migdał ziemny (Cyperus esculentus L.)

Post »

Witam,

Bardzo proszę o pomoc - kilka lat temu moi rodzice dostali pewna roślinę do posadzenia w ogrodzie - do dnia dzisiejszego nie wiemy co to jest. Niestety nie posiadam zdjęcia tej rośliny, ale jest ona na tyle charakterystyczna, ze być może ktoś ją skojarzy.

Wysadza ja się do gruntu - wyrasta w postaci cienkiej, długiej i gęstej trawy (wysokości około 1 metra). Natomiast pod ziemia tworzą się orzeszki, które wyglądają dokładnie jak larwy robaków. Są twarde, na zewnątrz z ciemnobrązową cienka skorka, wewnątrz białe jak wnętrze młodego orzecha włoskiego. Smak lekko słodkawy, po dłuższym rozgryzaniu tworzą w ustach biała miazgę.

W/w opis dotyczy świeżych orzeszków - po wyschnięciu robią się lekkie i suche tracąc zdecydowana większość swojej masy (maja wtedy o wiele słodszy smak).

Podsumowując - na zewnątrz wysoka kępa trawy - pod ziemia orzeszki jak larwy, które trzeba wygrzebywać z ziemi przeczesując lub przesiewając ziemie.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów kojarzy co to może być za roślina ?

Dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Marcin
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Może Cyperus Esculentus :roll:
Pozdrawiam, Jagoda
jovi1234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 kwie 2016, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cibora jadalna, migdał ziemny ( Cyperus esculentus )

Post »

Witam wszystkich
Na wstępie chciałbym przeprosić moderatorów za umieszczenie postu w złym dziale, niestety nie znalazłem odpowiedniego :oops: jeśli takowe istnieje proszę o przeniesienie i łagodny wymiar kary ;:180 .
Poszukuję rośliny z czasów dzieciństwa. Matka dostała ją od działkowca na jakimś kursie ale nie pamięta już nazwy.
Były to ziemne "orzeszki" długości około 12mm i średnicy ok 5mmm. Powierzchnia karbowana z korzonkami, skórka brązowa. "Orzeszki" wyrastały wprost z korzeni. Część naziemna wyglądała jak kępa niskiej trawy. Z jednego posadzonego orzeszka można było uzyskać nawet 40 "orzeszków".
Zdaje sobie sprawę, że podaje mało szczegółów ale może ktoś kojarzy co to może być. Roślina zaginęła niestety po tym jak dobrały się do niej gryzonie (dlatego nie mogę zrobić zdjęcia).
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Poszukuję nazwy rośliny

Post »

Sprawdź:
Cibora jadalna, migdał ziemny (Cyperus esculentus)
Pozdrawiam Anna
jovi1234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 kwie 2016, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poszukuję nazwy rośliny

Post »

To Cibora jadalna.
Wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem. Jestem mile zaskoczony szybkością odpowiedzi ;:180 .
Jeszcze jedno pytanie: czy ktoś wie gdzie można kupić tę roślinę?
Szukałem w internecie ale nigdzie nie znalazłem
Tobiasz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 wrz 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cibora jadalna, migdał ziemny ( Cyperus esculentus )

Post »

na allegro są aukcje cibora/ chufa / migdał ziemny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”