Sosna ( Pinus ) -identyfikacja

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 318
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Sosna ( Pinus ) -identyfikacja

Post »

Zaistniały wątpliwości w temacie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
Ja twierdzę iż mam sosnę himalajską, czyżbym się mylił ?

Mam nadzieję że są wśród nas specjaliści od odmian i osądzą.
Tak wyglądała 26.05.2007
Obrazek

tak wyglądała 01.08.2007
Obrazek
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Może ten opis rozwieje wątpliwości

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pinus_wallichiana

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 318
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Dziękuję ślicznie tylko się upewniłem, teraz wygląda tak cała metamorfoza roczna:

Obrazek
TMSZ_AS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 sie 2007, o 19:00
Lokalizacja: Łódź

Co to za sosna ? Pinus mugo?

Post »

Witam wszystkich forumowiczów !
Ostatnio zakupiłem za 50 zł sosne, która została nazwana przez osobę ją sprzedającą jako pinus mugo jansen. Jednakże taka sosna nie istnieje. Mam przypuszczenia co to może byc za odmiana. Jednak potwierdzi sie ona lub nie jeśli odpiszecie Państwo na postawione pytanie. Dziękuje i pozdrawiam. Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Może sprzedawca przekręcił nazwę jest bowiem odmiana P. mugo 'Jacobsen' o staśmionych pędach, ale ze zdjęcia to nie wynika. 'Jacobsena' znam i ma wręcz grzebienie z gałązek, ponadto rośnie bardzo wolno (5cm/rok).

Druga możliowść może być taka, że jest to coś nowego jeszcze nie zarejestrowanego a już namnażane i sprzedawane.

U kosodrzewiny istnieją setki odmian, często bardzo do siebie podobnych różniących się bardzo drobnymi cechami, na podstawie zdjęcia trudno nazwać odmianę. Ponadto rośliny inaczej zachowują się w gruncie a inaczej w pojemnikach.
TMSZ_AS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 sie 2007, o 19:00
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ta sosna została wykopana z ziemi. Zakupiłem ją z bryłą ziemi obwiązaną workiem. Wsadziłem ją do doniczki z racji tego, że ziemia w ogódku nie została jeszcze przygotowana i uformowana. Czeka więc do wiosny. Też podejrzewam, że może to być pinus mugo jacobsen tyle, że nieźle pędzony przez ogrodnika i przez to ma zbyt długie odrosty i zbyt rzadkie igły. Swoją przygodę z drzewkami zacząłem w tym roku. Zaznajamiam się dopiero z tematem ogrodnictwa dlatego też moje przypuszczenia mogą być błędne. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

To raczej nie jest 'Jacobsen' gdzie są staśmienia, wspomnianą odmianę ma moja znajoma, karmi ją nieźle a tak dużych przyrostów nie ma.
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witajcie
popieram przedmówcę- "Jacobsen" to to nie jest na pewno...

Myślę,że ze względu na zmienność kosodrzewiny bardzo trudno będzie ustalić co to za odmiana...
olenka33
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Witam :) i pytam wszystkich forumowiczów:
Jaka to sosna? Ta mała jest prezentem :) . Ma miękie igły, po 5 w pęczku, z góry jakby jaśniejsze, bardziej stalowe. Jakiś mieszaniec? Czy można ją ciąć i jak, żeby trochę zgęstniała?Może ktoś rozpozna to drzewko, bardzo proszę o wszelkie informacje. Są jeszcze na placu dwie większe sosny, ale foto nie za bardzo, wiec trudno będzie je chyba rozpoznać, może jednak ktoś je rozpozna? Ta sosna ma również igły miękkie, po 3 w pęczku, jest szarozielona. Też chcę je zagęścić, czy to możliwe?
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Jakie sosny?

Post »

Pierwsza mam pytanie czy jest szczepiona? pokrój poodbny do Pinus pumila ale igła za długa. Możliwe, że to p. strobus 'Radiata' o ile to jest szczep.
Druga Pinus ponderosa ?
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Ciąć w celu zagęszczenia można każdą sosnę. W tym celu skracamy młode wiosenne przyrosty przed zawiązaniem igieł :wink:
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Witam i dziękuję :D
xipe
Ta mała sosenka nie jest szczepiona, chciałabym wiedzieć jak duża urośnie, żeby posadzić ją w odpowiednim miejscu, bo teraz jest to zapuszczony plac i jest posadzona po prostu tak, aby jej nie zniszczyć.
Może na tym foto coś wiecej widać?
Obrazek
piku
Tym dużym sosenkom, chyba niewiele pomoże uszczykiwanie młodych przyrostów, miałam na myśli jakieś bardziej radykalne cięcie, żeby je zgrabnie uformować, bo jeśli to żółta sosna, to chyba trochę za duża urośnie?
Może ktoś ma doświadczenia ze starszymi sosenkami?
A modrzewie jak utnę na wysokość 3 m. i po obu bokach z 60 cm, to im nie zaszkodzi? Ile wtedy mogą urosnąć do góry i czy nie za dużo będą ucięte boki, bo to są już spore drzewa, a rosną prawie na granicy działki i chciałabym, aby stanowiły część żywopłotu.
Będę wdzięczna za wszystkie rady, zdjęcia formowanych sosen, modrzewi, świerków i ciekawe linki.
:D
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Modrzewie bardzo dobrze znoszą cięcie więc bez obaw możesz je korygować wedle uznania :D
Formowanie sosen polega tylko i wyłącznie na uszczykiwanie młodych przyrostów tzw. świeczek w maju ,inne korygowanie (przycinanie gałęzi ) okaleczy drzewo i oszczpeci ,niestety.
Sosna żółta jest pięknym jednak rozłożystym ,dużym drzewem .Coroczne uszczykiwanie na pewno opóźni jest wzrost .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”