Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
riversedge64
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2022, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

Cześć!

Przez około 100 lat rósł na moim ogrodzie jałowiec. Zapewne posadził go przedwojenny niemiecki właściciel. Niestety przez różne zawirowania jałowiec poszedł w zapomnienie. Chciałbym posadzić w tym samym miejscu ten sam gatunek jałowca, dlatego proszę o jego identyfikację. Załączam linki do zdjęć własnego autorstwa. Dziękuję za ewentualną pomoc :)

https://imagizer.imageshack.com/img923/1076/GaDLzJ.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img922/8976/W3HBZJ.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img924/6845/MIeMaN.jpg
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

jałowiec pospolity - Juniperus communis
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
riversedge64
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2022, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

... który ma wiele odmian.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

riversedge64 pytanie dotyczyło gatunku, a nie odmiany. Szansa, że 100-letni jałowiec jest jakąś odmianą, a nie zwykłym jałowcem pospolitym są niewielkie. A one najczęściej rosną tak kolumnowo.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
riversedge64
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2022, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

Nieprecyzyjne pytanie nie zwalnia od udzielenia bardziej precyzyjnej odpowiedzi, szczególnie że chcąc kupić krzew szkółki sprzedają je według odmian. :)

Jedna ze szkółek odpowiedziała mi, że może być to Hibernica, ale jak patrzę na zdjęcie to ta odmiana ma gałęzie od samej ziemi, a mój jałowiec miał pień od którego gałęzie zaczynały odchodzić dopiero od iluś tam centymetrów. Dlatego szukam potwierdzenia u "najlepszych polskich fachowców" :-)
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

riversedge64 , a może 'Suesica' (znana już w 1768r.)? Jesteś w stanie określić na podstawie tych zdjęć czy to gatunek czy któraś z tych odmian? Bo ja nie jestem i dlatego jedyna odpowiedzialna odpowiedź jaką mogę dać to, że jest to jałowiec pospolity.
A to od jakiej wysokości zaczynają się pędy nie jest żadnym wyznacznikiem odmiany.
To jest podstawa do rozpoznawania:
Gatunek - "Igły sztywne, ostro zakończone, kłujące, zwykle 10-15 mm długie i 1-2 mm szerokie, osadzone po 3 w okółku, sinozielone. Na górnej powierzchni igieł widoczne dwa paski białego, woskowego nalotu, nierzadko zlewające się w jeden."
'Hibernica' - "Pędy wzniesione, ustawione pionowo, rozgałęzione. Gałązki gęsto ułożone, wyprostowane, ich końce nie przewisają. Igły dosyć krótkie, 5-7 mm długości, sztywne, ostre, ale mniej kłujące, niż u odmiany ‘Suecica’, stalowoniebieskie, osadzone po 3 wokół pędów. Od góry igły są nieco wklęsłe, pokryte niebieskawym nalotem, od spodu ciemnozielone. Młode przyrosty są jasnozielone."
'Suesica' - "Pędy wyprostowane, ustawione pionowo, rozgałęzione. Gałązki gęsto ułożone, wzniesione, jednak w odróżnieniu do odmiany 'Hibernica' ich końce nie są proste, lecz delikatnie przewisają. Igły dosyć krótkie, 8 mm długości, 1 mm szerokości, sztywne, ostre, bardzo kłujące, stalowozielone, osadzone po 3 wokół pędów. Od góry igły są nieco wklęsłe, pokryte srebrzystym nalotem, od spodu zielone, stąd ciekawy efekt kolorystyczny."
Jeśli to nie pomogło patrzysz na inne cechy jak kora czy owoce.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

Szkoda że nie próbowałeś go rozmnożyć,sam chętnie nabył bym sadzonke takiego weterana.
riversedge64
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2022, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

Niestety nie wiedziałem jak to zrobić...
I nadal nie wiem czego mam szukać.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedwojenny jałowiec - prośba o identyfikację

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”