Suchodrzew pospolity

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ZOMEN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 sie 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Suchodrzew pospolity

Post »

Dzień dobry, wie ktoś jak nazywa się ten krzew?
Przesyłam zdjęcie jego gałązki z liściami.
Mierzy u mnie wysokość 2 metrów i 1,5 metra szerokości.
Ma milutkie listki z "meszkiem" na powierzchni.

Obrazek

A tutaj jego zdjęcie w całości, jak widać idzie do światła bo na obecnym stanowisku ma go mało.

Obrazek
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Krzew niewiadomego pochodzenia

Post »

Wygląda jak jakiś suchodrzew (Lonicera) tylko te pokryte delikatnym meszkiem liście.
Pozdrawiam Jacek
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Krzew niewiadomego pochodzenia

Post »

Najlepiej pasuje tutaj śnieguliczka. To ta sama rodzina co suchodrzew (Przewiertniowate). Roślina w Polsce zdziczała i jest dobrym pożytkiem dla pszczół. Tylko przy małych dzieciach trzeba uważać bo jej owoce są trujące, a wyglądają jak draże
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Krzew niewiadomego pochodzenia

Post »

Jeśli to śnieguliczka to nie powinna teraz jeszcze mieć owoców?
ZOMEN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 sie 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzew niewiadomego pochodzenia

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc :D Kolega martin 79 dał trafną diagnozę, dokładnie jest to Śnieguliczka Chenaulta ponieważ w tamtym roku miała takie same owoce jak ta. Co ciekawe zabrałem się za jej rozmnażanie i krążą informacje że jest bardziej wymagająca niż inne śnieguliczki a ja nawet jej nigdy nie okryłem na zimę i nie podlałem, do tego pisze że potrzebuje żyznej gleby jak u mnie jest ciężka a krzew nawet nigdy nie chorował, najwyraźniej jest mocna albo mam farta. :D
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Śnieguliczka

Post »

Według mnie nie jest to śnieguliczka chenaulta. Pączki w kątach liści u śnieguliczek są bardzo małe a u rośliny na zdjęciu raczej duże, wydłużone. I śnieguliczka chenaulta jest krzewem niskim, pędy pokładają się nad ziemią a liście są drobne w przeciwieństwie do liści u rośliny ze zdjęcia. Do precyzyjniejszej identyfikacji przydałyby się zdjęcia kwiatów i owoców.
Pozdrawiam Jacek
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Śnieguliczka

Post »

Nie twierdzę, że na pewno jest to śnieguliczka tylko że moim zdaniem najlepiej pasuje. Co do śnieguliczki chenaulta, to jej odmiana Hancock, bardzo popularna, jest krzewem okrywowym. Natomiast forma botaniczna osiąga 1,5 m 2m wysokości. Nie wiemy czy roślina pochodzi z siewu czy została rozmnożona wegetatywnie. Zgadzam się z Jackiem że najlepiej pomogło by tu zdjęcie kwiatu lub owocu.
To i owo opuncjowo Marcina
Czorny
50p
50p
Posty: 71
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Śnieguliczka

Post »

Śnieguliczka chenaulta ma teraz różowe kulki.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Śnieguliczka

Post »

Opis z internetu:
Osiąga wysokość do 150 cm.

Liście są zielone, jajowate, do 1,5 cm długości, nie przebarwiają się jesienią.

Owoc to drobna, czerwonawa kulka.
Pozdrawiam Jacek
ZOMEN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 sie 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śnieguliczka

Post »

Jeżeli chodzi o owoc to w tym roku nie było ani jednego, pamiętam że w poprzednim roku było kilka kuleczek czerwonych (bardziej przezroczyste niż u odmiany "Hancock") o średnicy ok 8 mm. Znalazłem fragment o śnieguliczce chenaulta co by się zgadzało - "Owoce bardzo drobne, czerwonawe, u nas nie dojrzewają ze względu na późną porę kwitnienia". Na pewno nie jest to odmiana "Hancock".
ZOMEN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 sie 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śnieguliczka

Post »

Może to jakaś zdziczała śnieguliczka.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Śnieguliczka

Post »

Według mnie jest to Wiciokrzew pospolity, suchodrzew pospolity, wiciokrzew suchodrzew (Lonicera xylosteum L.). W Polsce jest średnio pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Jest czasami uprawiany.
Śnieguliczka chenaulta cechy:
Liście są zielone, jajowate, do 1,5 cm długości, nie przebarwiają się jesienią.
Pączki w kątach liści drobne, nie zaostrzone
Suchodrzew pospolity cechy:
Młode pędy pokryte włoskami, z charakterystycznymi zaostrzonymi pąkami, odstającymi prostopadle od pędu
Liście ułożone naprzeciwlegle, jajowate lub szerokoeliptyczne, długości 3-6 cm pokryte miękkimi włoskami
Pozdrawiam Jacek
ZOMEN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 sie 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śnieguliczka

Post »

No to jednak odbijam piłeczkę w stronę suchodrzewa pospolitego, liście ok 4,5 cm, pędy owłosione tylko te nowe i tak samo u rozmnożonych przeze mnie roślinek, mają owłosione pędy a roślina matczyna ma te stare zdrewniałe ala "tyczkowate", co do wzrostu także się zgadza, "tyczka" ma miarę ok 1,5 metra tak jak w opisie. Owoce takie same jak u mnie tylko u mnie były pojedyncze (pewnie przez to że rośnie w zacisznym zacienionym miejscu). Trochę się w tym wszystkim pogubiłem ale wszystko zgadza się z opisem suchodrzewu pospolitego.

-- 17 lis 2020, o 23:43 --

A i zapomniałem jeszcze powiedzieć o kwiatach, nigdy się nie przypatrywałem ale na pewno nie są kolorowe, stawiam na białe, kremowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”