Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

Tak, to Komosa biała, lebioda (Chenopodium album)
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3235
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

gharalion

wydaje mi się, że to jest lucerna nerkowata - też ją spotykam na swojej działce, u mnie jest rośliną płożącą. Ja wyrywam jak tylko dostrzegę, bo pozostawiona łatwo się rozsiewa i rozrasta. Niestety, nie ginie zimą, więc chyba to chwaścik wieloletni. Na szczęście nie korzeni się głęboko, więc można wyplewić, żeby nie używać chemii. Można różnicować z koniczyną złocistożółtą, która jest podobna w wyglądzie, ale rośnie bardziej do góry.
Pozdrawiam
Barbara
dawidk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 maja 2020, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

dawidk pisze:
Anna N pisze:Na fotkach rozpoznaję poziewnik (chyba poziewnik szorstki)
i roślinę z rodziny kapustowatych chyba gorczycę polną
nazywaną również ognichą.
Czy usunąć tę gorczycę? Dodam, że starane nie pomogło...
Podbiję pytanie, być może jakiś chwastox? Mam dwa rodzaje w sumie w garażu:
- chwastox trio 540SL
- chwastox Extra 300SL

Którego i w jakiej dawce mogę użyć na trawę?
trevi81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 cze 2020, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Perz

Post »

Mam trawnik z mieszanki Barenburg Exclusor, zakładany w tamtym roku i w tym roku pojawiło się w trawie bardzo dużo takich twardych słomkowatych klosów. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji co to może być i jak to zwalczyć. Zdjęcia poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kojanko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w identyfikacji trawy-chwastu

Post »

A dlaczego zaraz zwalczać? Czy jego obecność stanowi zagrożenie? :roll:
LoloPin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 cze 2019, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w identyfikacji trawy-chwastu

Post »

Hey,

wedlug mnie to jest perz wlasciwy. Ogolnie dziadostwo, mocno sie korzeni i co najgorsze odrasta z korzeni podziemnych. Pomaga czeste niskie koszenie, ale wada taka, ze potem widac takie slomiaste plamy na trawie. Usuwanie ręczne nic nie da, bo pusci z korzenia w innym miejscu. Najlepiej to punktowo (pędzelkiem, lub patyczkiem do uszu) jakims mocnym srodkiem na chwasty.
kisc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 cze 2020, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Czy to perz właściwy (Elymus repens)?

Post »

Witam serdecznie,

to mój pierwszy post na tym forum, proszę o wyrozumiałość, jeśli zamieszczony nie we właściwym miejscu lub w nieodpowiedniej formie.

Na początek zwracam się z podstawowym pytaniem - czy roślina widoczna na poniżej załączonych zdjęciach to perz właściwy? Jestem niemal pewien, że tak, ale w kontekście ewentualnych działań chciałbym się upewnić. Mój trawnik wokół domu ma około 700m2 i 2 lata. Jestem jego właścicielem od około pół roku. Całkiem sprawnie rozprawiłem się z chwastami dwuliściennymi, głównie mniszek i ostrożen, ale niedawno zdałem sobie sprawę, że najprawdopodobniej mam dużo większy problem - perz właściwy.

Na jesień planowałem przeprowadzić zabieg dosiewania, uprzednio trawnik wertykulując i aerując, a następnie rozprowadzając centymetrową warstwę mieszanki mającej wspomóc wzrost nowej trawy (coś ala topdressing). Ponadto, jako nowy a już zapalony entuzjasta trawnika, zaopatrzyłem się w kilka produktów mających poprawić jakość trawy - kwasy humusowy, żelazo, wyciąg z alg itp. Jednakże w związku z moim ostatnim odkryciem (perz?), stanąłem przed zagwozdką czy warto inwestować w te wszystkie zabiegi mając wszechobecny perz na trawniku.

W skrócie:
1. Czy na zdjęciach jest perz właściwy czy może to jakiś bardzo podobny gatunek trawy?

Jeśli to jednak perz to:
2. Czy zabiegi płytkiej aeracji\wertykulacji (elektryczny wertykulatora Stiga SV 213) może pogorszyć\polepszyć sytuację?
3. Czy używanie wszelkiej maści produktów poprawiających jakość korzeni, pobierania składników pokarmowych, głównie w formie emulsji, koncentratów itp. do oprysku w połączniu z wodą, jest wskazane? Czy może dodatkowo zastymuluje wzrost perzu?
4. Czy przy niezbyt gęstej darni (stąd planowana dosiewka) częste koszenie i nawadnianie trawnika dadzą jakieś rezultaty w walce z tym chwastem? Czy jest to kwestia sezonu czy kilku lat?
5. Na zdjęciach widoczne są łodyżki które są białe (uschnięte?), przez co trawnik w całości ma lekko przebielony odcień. Czy jest to dobra oznaka w kontekście perzu? Z czego to wynika?
6. Czy oprysk na przykład FUSILADE Forte w bardzo małym stężeniu ma sens czy może załatwiłbym sobie tym również trawę?

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za wszelkie odpowiedzi i porady.

Miłego dnia,
/Arek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
freenet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 paź 2016, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

Witam,
Proszę o zidentyfikowanie tej rośliny.
W tym roku u mnie na trawniku, wyjątkowo dużo jej porosło w takich kępach.
https://drive.google.com/file/d/19lxYnF ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/19gP0b- ... sp=sharing

dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

Koniczyna polna

Znajduje wykorzystanie w medycynie ludowej. Jej również rośliną wskaźnikową gleb kwaśnych. Może zanieczyszczać nasiona roślin uprawnych, ale nie jest szkodliwa.
Występuje na suchych wzgórzach, polach, nieużytkach oraz glebach piaszczysto-gliniastych i piaszczystych. Pospolicie pojawia się w rejonach górskich i nizinnych.
carolinak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 cze 2008, o 00:58

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

Witam
Proszę o pomoc w identyfikacji chwastu, który niszczy mój trawnik. Produkuje pędy jak truskawki i powiększa swoje terytorium na trawniku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

Jaskier rozłogowy
carolinak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 cze 2008, o 00:58

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

Dziękuje za odpowiedź, wszystko się zgadza.
Ziolek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 lis 2016, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

Witam,

Na mój trawnik zawitał kolejny imigrant i niestety bardzo się mu tu spodobało bo rozrósł się mocno.
W tym roku szczególnie go dużo.
Pryskałem już Chwastox-em 2 razy w tym roku i reaguje bardzo słabo albo wcale.

Czy ktoś rozpozna co to za roślina ?

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”