Szachownica ostropłatkowa ( Fritillaria acmopetala )

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Wracam z tą zagadką :wink:
JolantaG - jednak jak się ma podobne rośliny to się dobrze ocenia podobieństwo. Jestem na 99% pewien, że te moje roślinki to jakieś szachownice - więc Twoja myśl okazała się słuszna.
Jako, że wszystkie cebule od dawna w uśpieniu to postanowiłem je wykopać i rozdzielić (choć kilka lat temu próbowałem i wszystkie były tak podobne, że nie było opcji). Cebule tak bardzo podrosły, że rozróżnienie ich jest wręcz banalne teraz. Te zagadkowe są białymi, dość dużymi bryłkami, nieokryte żadną łuską - wszystkie inne z tej kępy mają ciemne łuski okrywające (choć jako małe cebulki żadna łusek nie miała). Wyglądają tak:
Obrazek
Od razu widać, że to nie psiząb, ani tulipan, ani szafirek. Poszukałem na zagranicznej stronie cebul szachownic - okazuje się, że szachownice często wytwarzają masowo cebule przybyszowe wokół siebie w postaci takiego, nazwijmy to ryżu - i widać ten 'ryż' na dole zdjęcia. Ja dostałem niewiele większe cebulki kilka lat temu. Zgadza się kolor, kształt, brak łuski. Nie znam tylko gatunku. Może ta największa cebula zakwitnie za rok to wtedy wyjaśni się wszystko :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Nie do końca :wink: Obie Scille mają lekko zaostrzoną cebulę tam, gdzie będą wyrastały liście, hiszpańska jest jasna i ona dość mocno przypomina te cebule ale kompletnie nie ten kształt i kolor liści. Do tego cebulice nie produkują takich ilości, maleńkich cebul potomnych :wink: Ale opierając się tylko na podobieństwie cebul to rzeczywiście można byłoby się nad tym zastanawiać :)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

I jak obiecywałem tak wracam ponownie z pytaniem o tę roślinę :wink:
Już mam pewność, że jest to szachownica - tylko pytanie jaka?

https://images82.fotosik.pl/1053/a66b551935ce5eb9.jpg

Zakwitła tylko jedna cebula a mam ich pełno :wink: Kwiat dopiero w pąku ale nie wiem czy będę miał okazję zrobić z zdjęcie w rozkwicie ponieważ dopiero w weekend będę w ogrodzie. Ma ktoś taka szachownicę i wie co to? ona ma tylko jeden kwiat na pędzie.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

Spróbuj porównać ze zdjęciami szachownicy Uva vulpis (szachownica perska, szachownica lisia, lisie grono). Mam taką w ogrodzie i zanim w pełni rozkwitła, wyglądała tak jak Twoja. I też jest tylko jeden kwiat z jednej cebuli. Fajnie wyglądają w grupie, u mnie jest ich kilkanaście blisko siebie, chyba tylko wtedy jest ładny efekt.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Kasia79, to jest na pewno dobry trop :wink: bo pod tym kątem też rozpatrywałem moja roślinę. Co prawda z rozpędu napisałaś o szachownicy perskiej czyli zupełnie czymś innym :wink: ale szachownicę lisią brałem pod uwagę. Problem tylko taki, że na necie są tylko rośliny w pełni kwitnienia więc podobne są ale chyba muszę poczekać do weekendu żeby mieć 100% pewności :wink: Ale właśnie chodziło mi o zdanie kogoś, kto ma u siebie takie rośliny więc dziękuję za podpowiedź :D pewnie to ten gatunek :)
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

Faktycznie z rozpędu wpisałam sz. perską, oczywiście to nie to samo co lisia, dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. Perską po prostu też sadziłam w zeszłym roku.
A odnośnie Twojej, to przejrzałam jeszcze atlas bylin i jeśli to nie będzie sz. lisia, to popróbuj porównania z:
- sz. pirenejska (F. pyrenaica)
- sz. Pinarda (F. pinardii)
- sz. grecka (F. graeca)
- sz. kaukaska (F. caucasica)
- sz. ostropłatkowa (F. acmopetala) i jej podgatunek sz. Wendelbo (F. acmopetala, subsp. wendelboi)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

To teraz mi dałaś do myślenia :wink: Ja wcześniej brałem pod uwagę w sumie tylko lisią a jak przejrzałem pozostałe, wypisane przez Ciebie to nie potrafię żadnej wykluczyć :wink: Oby do weekendu nie przekwitła :wink: choć to pewnie lisia :wink:
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

Co te książki robią z człowiekiem :wink:

Nie przekwitnie, mam nadzieję, że w końcu rozpoznasz swoje tajemnicze cudeńko. A jaka frajda!
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Już tyle lat czekam na ten kwiat, że jeśli do weekendu przekwitnie to czeka mnie kolejny rok czekania :wink: Dlatego cieszy mnie ochłodzenie ponieważ kwiaty dłużej będą kwitły :wink: Frajda jest wielka :D Co prawda prosiłem tatę żeby zrobił mi zdjęcia jeśli ta roślina zakwitnie ale tata może zapomnieć, a jeśli nie zapomni to niestety zrobi zdjęcie nieostre... :wink: Jak prosiłem o zdjęcie kamasji 'Blue Melody' (wtedy nie wiedziałem, że to ta kamasja, również czekałem kilka lat na rozpoznanie jej) to rodzice zrobili 2 zdjęcia - oba były tak nieostre, że ciężko było kształt kwiatu rozpoznać :wink: ostre na zdjęciu były liście, które znam na pamięć :wink: Co ciekawe tę kamasję otrzymałem razem z tą szachownicą. Kamasja kwitnie już od co najmniej 2 lat ale nigdy nie widziałem kwitnienia na żywo. W tej samej kępie cebulek dostałem jakiegoś tulipana botanicznego o falistych liściach, który pierwszy raz zakwitł rok temu ale ślimak zjadł mu pół pąka kwiatowego :wink: W tym roku tulipan ma znacznie większy pąk :wink: W każdym razie takie czekanie na kwiaty i rozpoznawanie tych roślin daje mi bardzo dużo radości :wink:
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

;:306
Oj szczęścia do tych niespodziewajek to Ty chłopie nie masz...
Rodzice zawsze są pełni dobrych chęci, ale często nie połączonych z umiejętnościami technicznymi, co zrobić!
I tak podziwiam Twoją cierpliwość, trzymam kciuki za tegoroczne powodzenie!
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Kasia79, wypisana lista szachownic przez Ciebie się przydała :wink: ale jednak to nie jest lisia :wink: Co mnie w sumie cieszy :D Dziękuję bardzo za pomoc :)
Ta roślina to szachownica ostropłatkowa Fritillaria acmopetala:
Obrazek

Teraz tylko muszę postarać się aby zakwitło ich znacznie więcej żeby był lepszy efekt :wink:
Czyli z tej kępki cebulek do rozpoznania został mi już tylko tulipan :wink:
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

Cieszę się, że rozpoznałeś ślicznotkę. Gratulacje!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”