Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Drzewa owocowe
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

To nie dolomit a raczej kreda, bo ma tylko 2,5% MgO a nie 20%. O interwencyjnym nawożeniu dolistnym napisałem już kilka dni temu. Kopac można w odległości 30-40 cm od pnia.Co dolega dereniowi? Gleba. Dużo potasu, jeszcze więcej magnezu, trochę fosforu i zero wapnia.
lagr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 maja 2016, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

kaLo pisze:To nie dolomit a raczej kreda, bo ma tylko 2,5% MgO a nie 20%. O interwencyjnym nawożeniu dolistnym napisałem już kilka dni temu. Kopac można w odległości 30-40 cm od pnia.Co dolega dereniowi? Gleba. Dużo potasu, jeszcze więcej magnezu, trochę fosforu i zero wapnia.
Mam zamiar jutro rano iść i zastosować tę CaCO3 + Mg nawóz. Istnieje dużo potasu, magnezu, fosforu w moim gleby? Jakie są zalecane kwota gr / kg każdego?
zaorla pisze:...
Nie jestem w stanie uzyskać dostęp do forum w podpisie? Czy możesz dać mi uprawnienia?



---
Naprawdę bardzo dziękuję za cenną pomoc, które świadczą dla mnie .. Jesteś wspaniałym ..! I przepraszam, że nie piszę poprawnie po polsku :(
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Nic nie wiadomo o zawartości azotu. Jeżeli możesz zdobyć saletrę wapniową Ca(NO3)2 to zrób roztwór 0,5% (50g/10l wody) i wlej 2 litry pod każdą roślinę .Powtórz za 2-3 tygodnie. Dostarczysz azot N i wapń Ca jednocześnie. Jak derenie pozytywnie zareagują to trzeba będzie jeszcze uzupełnić fosfor.
lagr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 maja 2016, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

kaLo pisze:Nic nie wiadomo o zawartości azotu. Jeżeli możesz zdobyć saletrę wapniową Ca(NO3)2 to zrób roztwór 0,5% (50g/10l wody) i wlej 2 litry pod każdą roślinę .Powtórz za 2-3 tygodnie. Dostarczysz azot N i wapń Ca jednocześnie. Jak derenie pozytywnie zareagują to trzeba będzie jeszcze uzupełnić fosfor.
Dzień dobry i mają wielki tydzień.
To była moja pierwsza myśl, aby dać azotan wapnia, ale już podane 50gr siarczanu amonu przed 2-3 tygodni, więc beleave jego NO dodanie azotanu wapnia w tej chwili
Jak często powinno się nawozić? Czy jest jakaś reguła Deren zapłodnienia?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Nawozi się tak jak inne krzewy owocowe. Nie stosuj siarczanu amonowego, bo jest nawozem zakwaszającym i obniża pH.
lagr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 maja 2016, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

kaLo pisze:Nawozi się tak jak inne krzewy owocowe. Nie stosuj siarczanu amonowego, bo jest nawozem zakwaszającym i obniża pH.
Mogę zapytać, czy jesteś rolnik - Arborist? Jestem w potrzebie doradcą, który ma doświadczenie w Deren.

Kiedy należy nawozić raz azotem oparte nawóz? (Jeśli rośliny zaczynają się dobrze)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Zwykle nawozi się w kwietniu i koniec czerwca do połowy lipca. Derenie mam od 15 lat i trochę się o nich nauczyłem bo też były z nimi kłopoty.
lagr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 maja 2016, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

kaLo pisze:Zwykle nawozi się w kwietniu i koniec czerwca do połowy lipca. Derenie mam od 15 lat i trochę się o nich nauczyłem bo też były z nimi kłopoty.
Dałem 50 gr siarczanu amonu na początku maja. Kiedy jest idealny czas, aby zastosować trochę więcej azotu? (Iz 50 gr wystarczy?)

Również niektóre rośliny mają purpurowe wskazówki liści. Co może być przyczyną?
Obrazek

Czy ta nowa dynamika (4 top liście) wygląda zdrowo do ciebie?
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Te nowe liście wyglądają zdrowo. Purpurowe zabarwienie może być spowodowane brakiem fosforu. Jeżeli ostatnio było ochłodzenie, to pobieranie fosforu było dodatkowo utrudnione. Derenie możesz zasilać rozcieńczonymi nawozami 0,5% do końca lipca nawet co 2 tygodnie.
Do uzupełnienia azotu i fosforu jednocześnie możesz użyć fosforan dwuamonowy (NH4)2HPO4 N:P (18:46).
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Prawdopodobnie pomógł Topsin. Może jednak to była jakaś choroba grzybowa.
Nowe liści są ładne, ja bym jeszcze poczekał z nawozami.
lagr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 maja 2016, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

kaLo pisze:Te nowe liście wyglądają zdrowo. Purpurowe zabarwienie może być spowodowane brakiem fosforu. Jeżeli ostatnio było ochłodzenie, to pobieranie fosforu było dodatkowo utrudnione. Derenie możesz zasilać rozcieńczonymi nawozami 0,5% do końca lipca nawet co 2 tygodnie.
Do uzupełnienia azotu i fosforu jednocześnie możesz użyć fosforan dwuamonowy (NH4)2HPO4 N:P (18:46).
pelikano11 pisze:Prawdopodobnie pomógł Topsin. Może jednak to była jakaś choroba grzybowa.
Nowe liści są ładne, ja bym jeszcze poczekał z nawozami.
Po pierwsze dziękuję za natychmiastową odpowiedź..!!!

Oto kilka zdjęć. Czy wyglądają dobrze dla ciebie?
Niektóre z nowych liści jakieś czarne plamy. Podobnie jak w pierwszym zdjęciu.
Jeśli zauważysz coś, że powinienem dbać proszę dać mi znać.

Jest to również dobry pomysł, aby usunąć wszystkie uszkodzone liście?

Dziękuję Ci.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Ja uważam że jest lepiej, powtórzyłbym Topsin ale podlać krzewy - 2 litry/1 krzew 0,1% roztwór Topsin. Liści na razie nie obrywaj, są potrzebne do transpiracji.
Może KaLo ma inny pomysł, to poczekaj.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Dzisiaj już nic nie wymyślę ,idę spać. Poszukam w niedoborach. Nie podobają mi się te łódkowato wygięte liście. ;:41

Obrazek Obrazek

Moje wyglądają tak.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”