Borówka amerykańska - 8 cz

Drzewa owocowe
sailor62
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2015, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Forum borówkowe staje się śmietnikiem. Ludzie ciągle zadają te same pytania . Już jest ósma część .Większość to bzdety . Zrobił się śmietnik, bo zainteresowanym nie chce się czytać od początku . Ja śledzę to od pierwszego dnia, więc wiem co mówię . Potrzebne jest wprowadzenie oceny porad i usuwanie nieaktywnych wpisów . Potrzebny jest też atlas chorób i braków w nawożeniu . Proszę się nie denerwować ,ale taka jest prawda. Druga sprawa to taka ,że skończył się czas bezproblemowej uprawy borówki w Polsce . Dotarły do nas wszelkie plagi egipskie . Większość problemów ,jeśli jest zachowane odpowiednie pH gleby to - przenawożenie , choroby grzybowe ,szkodniki i wirusy . Nadchodzi plaga muszki plamoskrzydłej . Albo już jest . Ja mieszkam na Dolnym Śląsku i w tym roku miałem okolo 30 % porażonych owoców przez tego owada . Oprócz tego monilioza ,szara pleśń , antraknoza i zgorzel pędów .Producenci rozprowadzają chore rośliny . Cieszyć się będą za to producenci chemii rolniczej (oprysków ) .Miłego dnia .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Nie, nie pijemy. Jak przeczytałeś te dwa "odcinki" to pewnie natknąłeś się na wiele postów, po których ręce i cycki opadały. Bo jak można być miłym ,a bywały takie sytuacje, że dwa - trzy posty wcześniej został po raz kolejny omówiony jakiś problem a ktoś, i to nie noworodek, zadaje znów to samo pytanie? Wszyscy powinni sobie zdać sprawę z faktu, że najpierw trzeba poczytać , czegoś się dowiedzieć, a jeżeli są jakieś niejasności, to dopiero wtedy zapytać na forum. Jest wyszukiwarka, która niestety nie działa zbyt dobrze, ale czasem wystarczy wpisać trochę inne słowa i staje się CUD! Szanujecie swój czas, szanujcie też czas innych forumków. Amen.

Chris18404 jeżeli chodzi o papierki to kiedyś , dość dawno pisałem o nich, ale mogło to być w wątku o chorobach borówki albo jakimś innym borówkowym. Jak widzisz jeszcze dużo czytania przed Tobą. ;:108
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Ma ktoś odmianę PINK LEMONADE, interesuje mnie czy już dojrzewa oraz jaki ma smak w porównaniu do innych odmian borówki?
sailor62
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2015, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jak masz kolego literaturę obcojęzyczną ,to poszukaj coś o naturalnych nawozach do borówki .
Kisiell3
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 wrz 2015, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Malopolskie. Tarnów

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Hej możecie mi powiedzieć co to za grzyby ? Upodobaly sobie moja sciolke pod borowke i rosną wszędzie jak szalone :D
Obrazek

Obrazek
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Piękna mikoryza :) .Wygląda jak gąsówka naga. Porównaj z opisem http://smacznapyza.blogspot.com/2013/10 ... -naga.html
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Kisiell3 mam te same. Dawałeś jakąś ściółkę z lasu?
KaLo to nie to. Tten grzyb ma taki charakterystycznie zawinięty kapelusz a gąsówka ma prosty a nawet wywinięty do góry.

braciu29 zawsze podejrzewałem sklepy o takie praktyki. U borówek można odróżnić Bluecropa od Bluejaya, Darrowa(tego można poznać po krzaku ale nie wiem czy w doniczce) czy Spartana właściwie dopiero po owocach. W tym roku terminy owocowania przynajmniej u mnie znacznie różniły się od podawanych ale bez problemu można było zauważyć różnice między owocami odmian które podałem. Wczoraj znalazłem kilka owoców Bonifacego. Pomimo tego że wisiały dwa miesiące na krzaku miały super smak. Nie taki mdły jak Toro czy Bluecrop i nie były miękkie tylko chrupiące jak mój ulubiony Bluejay. Niedawno kupiłem odmianę Rubel która jest bardzo starą i wartościową odmianą jeśli chodzi o zawartość antyoksydantów. Rubel ma charakterystyczne małe owoce więc od razu będzie wiadomo czy to rzeczywiście ta odmiana :D
Kisiell3
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 wrz 2015, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Malopolskie. Tarnów

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Też mi się wydaje że to nie Gąsowka :( Rośnie ich naprawdę sporo już od kilku miesiecy między borówkami i wokół pryzmy ... Sciolke pozyskalem z zrebek gałęzi głównie sosny , swierka, + śladowe ilości trocin drzew liściastych ... Pryzme usypalem rok temu pod lasem w sąsiedztwie świerków , osik i modrzewi , ale nigdzie nigdy wcześniej nie widziałem takich grzybów :D
Stanowią jakieś zagrożenie dla borówek ? No i rzecz jasna czy sa jadalne ? Bo lubię grzyby a tych miałbym mnóstwo przez cały rok :D
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

sailor62: Aleś pojechał/zmartwiłeś mnie z tą muchą. Tez mieszkam na dolnym śląsku na styku 3 granic. Poczytałem o niej trochę i na 90 % tez to badziewie miałem. Raczej straty u mnie nie były tak duże, ale miałem kilka owoców, których nieciekawy wygląd pasował do opisu tych zaatakowanych przez tego szkodnika. Jedną z metod walki jest systematyczne na bieżąco zrywanie owoców, aby muchy nie miały możliwości złożenia jajeczek, co tez robiłem, w celach spożywczych. Zresztą co ja tam mam 20 krzaczków. Natomiast na hektarowych plantacjach może być trudno, a oprysk z opisu może zanieczyścić dojrzałe owoce. Faktem jest że ta mucha może być większym problemem niż nasionnica (chyba tak się pisze) w czereśniach. A co odmian w szkółkach to faktycznie kombinują jak mogą. U mnie np. patriota jadłem jeszcze w zeszłym tygodniu (chyba że tak owocuje, choć to podobno wczesna odmiana), a dwa krzaki toro wyglądają zupełnie od siebie różnie, z tym że na 90 % jednym z nich jest Northland czy jakoś tak. Z 20 krzaków pewny jestem 4 (2xChandler, 2xBluegold)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Kisiell to nie musi być Gąsówka.Trudno rozpoznać grzyba ze zdjęcia kapelusza.Potrzebny jest jeszcze wygląd blaszek, ich gęstość i kolor,sposób połączenia z trzonem ,kolor wysypu zarodników itp.Co do kulinarnego zastosowania grzybów,to można jeść wszystkie , z tym że niektóre tylko raz w życiu :;230 .
Zosia 2405
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 29 sty 2013, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Witam,
czy sąsiedztwo poziomek będzie dobre dla borówek? To będzie już moje trzecie podejście do sadzenia, mimo wielu zabiegów jakoś nie wychodzi :(.
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Poziomka, żurawina będzie idealnym sąsiedztwem dla borówki.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Czy mógł by mi ktoś rozjaśnić dlaczego borówke powinno sie sadzić w osłonietym miejscu od wiatru ?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”