Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Witam,
skoro tu o cięciu drzewek owocowych to i ja zapytam - bo nie mam za bardzo jeszcze pojęcia, jak z nimi postępować.
W tym roku wiosną (dość późną, koniec kwietnia) posadziłam 3 drzewka - wiśnię (nazwy nie znam), jabłoń kolumnową (Bolero) i jakąś polską odmianę brzoskwini. Podlewane, pszczółki popracowały i rzecz tak się ma:
jabłoń kwitła przepięknie, ma teraz pełno małych jabłuszek, wiśnia wystrzeliła jedną (zieloną jeszcze) wisienkę a brzoskwinia - no cóż, ładnie się przyjęła. Pytałam sprzedawców jak postępować z drzewkami, a że każdy mówił co innego - prawidłowo (podobno) je posadziłam i nic z nimi dalej nie zrobiłam. Pytanko - kiedy zacząć ciąć drzewka? I jak ciąć?
Może ktoś doradzi :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

wszystko zależy od tego jak chcesz by te drzewa wyglądały w przyszłości ... wiśnie i brzoskwinie tnie się latem - gdyż wtedy mniej łapią chorób jabłonie najlepiej ciąć wczesną wiosną ale i później też można - nie zaleca się cięcia gdy są silne mrozy ani jak zapowiadają je ... - najlepiej gdy nie mają jescze pąków liściowych albo gdy mają liście dobrze wykształcone - gdyż wtedy soki normalnie płyną wewnątrz rośliny - w czasie szybkiego wzrostu liści roślinb soki również silniej płyną i wtedy może wystąpić zjawisko tkz płaczu drzew które jest chyba najbardziej widoczne u orzecha włoskiego ...
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Otóż chciałabym mieć drzewka niezbyt duże (mała działka) i wiadomo, zdrowo owocujące :D
Dobrze zrozumiałam - wiśnię i brzoskwinię mogę teraz przyciąć? Jeśli tak, to jak? Drzewka są młodziutkie, ok.1.50 m, nie wiem, czy używam dobrego nazewnictwa, ale każde z nich (poza jabłonią, jest kolumnowa) ma generalnie jakiś tam wyraźny przewodnik i boczne gałązki, tak po około 5-7. Jak się za to zabrać i jak uciąć? Nawet jeśłi nie teraz, wdzięczna byłabym już za informacje na przyszłość
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

teraz jeszcze nie - ja poczekał bym do lipca... - najlepszy termin to koniec owocowania wiśni ...

a wycina się gałęzie które na siebie nachodzą ale jak ciąć to by było najlepiej byś poszukała w internecie jaiegoś poradnika ze zdjęciami bo chyba tak to nie potrafię wytłumaczyć ...
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

No to ja poczekam, do lipca pewnie coś znajdę w necie :D
Dzięki, pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Maniu, nie jestem sadownikiem, ale jeden taki staruszek , też sadownik amator, ciągle mi wbijał do głowy przeróżne rady; w pierwszym roku po posadzeniu dajemy drzewkom spokój, nawet ich nie nawozimy, muszą się zaaklimatyzować, wypuścić nowe korzonki. Cięcie drzew owocowych : drzewa ziarnkowe (jabłonie, grusze) na przedwiośniu, drzewa pestkowe (wiśnie, śliwy- rzadko) tuż po zbiorach. Szczególnie uczulał mnie na łutówkę, aż się w końcu tej łutówki pozbyłam.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Bartek, myślę że jest ok, mam czereśnię posadzoną jesienią, jest zielona , liście zdrowe ale nie drgnęła nawet o 1 cm. Sądzę, że buduje sobie system korzeniowy, ale w poniedziałek sprawdzę, zrobię dziurę grubym palikiem i naleję wiadro wody. Jeżeli woda będzie bardzo powoli wsiąkać to znaczy, że nie ma tam w korzeniach żadnych "apartamentów" nornic czy innego tałatajstwa.
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Jak przycinać drzewa ?

Post »

Witam. Planuje na jesień przyciąć drzewka, lecz nie wiem które i w którym miejscu.A nie chce zmarnować tylu dobrych drzew.I czy te przycinanie coś mi da ? Proszę o odpowiedzi ze szczegółami, bo w tym temacie jestem zielony jak trawa :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie napisałeś cóż to za gatunki drzew, czy były wcześniej przecinane, prowadzone jakoś i ile mają lat? i dobrze by było pokazać je na zdjęciach - oglądając można coś więcej powiedzieć. Jak wpiszesz w wyszukiwarkę cięcie drzew pokaże się też kilka tematów jakie były na forum poruszane.:D
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Nie wiem ile mają lat.Działkę mam od roku.Chyba ktoś próbował przycinać... ale są duże. Czereśnie,wiśnie,jabłonie,gruszki.śliwy. Jak zrobię zdjęcia to pokaże.


Obrazek

A o to te drzewka,trochę daleko ale pierwsze widać dobrze.

Przepraszam za post, pod postem. Poprawiałam - aniawoj :D
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Trudna sprawa.... Nie wszystkie gatunki drzew owocowych przycina sie jednakowo. O przycinaniu pisaliśmy w tej sekcji:

http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=34

Spróbuj znaleźć za pomocą wyszukiwarki wpisując słowo "cięcie"- jest mnóstwo tematów.

Możesz też wklejać zdjęcia pojedynczych drzew ,a forumowicze na pewno postarają sie powiedzieć ,gdzie należy je przyciąć. Teraz nie jest odpowiedni czas na cięcie drzew owocowych, ale możesz już zebrać materiały na ten temat :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Mam wrażenie,że tych drzew jest za dużo, mają zbyt ciasno. Ja bym się najpierw im dobrze przyjrzała do późnej jesieni, które mają najlepsze owoce, które najlepiej owocują, najzdrowsze, a te, które tylko robią tłok, wycięła, albo jeszcze lepiej wykarczowała. Można też zaczekać dwa lata, bo niektóre, jak np papierówka, owocuje co dwa lata.
Waleria
Awatar użytkownika
Działkowiec
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 kwie 2008, o 10:54
Lokalizacja: Warmia i mazury

Post »

Proszę dokładnie powiedzieć jak przycinać drzewka.W których miejscach, ogólnie wszytko co jest możliwe abym nie schrzanił sprawy :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”