Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

No właśnie nie smarujesz, u mnie tylko te większe są pokrywane specjalną farbą a te po gałązkach muszą same się "goić"...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

bigaczzz właśnie o tym napisałem ja również smaruję maścią ogrodniczą cięcia ale tylko te które są np. po cięciu dwuletnich pędów ewentualnie przy cięciu starszych celem odmłodzenia drzewa, cięcia po dzikach z rocznego przyrostu nie muszą być zasmarowywane gdyż i tak w tym samym roku drzewo samoczynnie obleje te miejsca i nie pozostaje po nich praktycznie ślad jeśli cięcia wykonasz oczywiście prawidłowo. :D
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

To może jeszcze takie pytanie: w Twoim ogrodzie posiadasz ilu-letnie drzewa? Bo cięcie młodych i starych trochę się od siebie różni. Mój ogród ma dwie części. Starszą i młodszą. W tej pierwszej znajdują się drzewa 15 - 20 letnie w młodszej od pięciu lat w dół. I dlatego zauważam że przy dwu czy trzy letniej powiedzmy jabłonce nie ma tyle pracy co przy dwudziestoletniej, bo sam trzon nie dorównuje nawet większości gałęzi tej starej...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Podobnie jak Ty mam mieszany sad i takie drzewa i takie ale z przewagą takich około 20-30 letnich odmładzanych w koronie, młodych drzewek mam może z osiem. :D
lucyna37
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 gru 2007, o 12:48
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Ja mam jeszcze pytanie ,czy drzewka trzyletnie muszą mieć przewodnik .Mam kilka takich ,które mają trzy równe gałęzie i zostały przygięte do dołu w tamtym roku.Czy jedną z nich mam wyprowadzić na przewodnik,i utworzyć następne piętro ,czy pozostać przy jednym piętrze.
lucyna37
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 gru 2007, o 12:48
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Bigaczzz bardzo proszę o te zdjęcia.Wisienko ja nie wycinam tych drzew tylko ciągle je przycinam,większość drzew dobrze owocuje ,tylko ich wygląd mnie nie zadowala.Dosadzać,też już nie chcę bo mam trzydzieści.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Zdjęcie postaram się dodać jutro, myślę że jabłonki i wiśni.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Oto zapowiadane wcześniej zdjęcia
Na początek jabłonka w średnim wieku:
Obrazek Obrazek
Druga jabłonka troszkę młodsza, jednak ta zachorowała i trzeba było ściąć jej korone ale się trzyma...
Obrazek Obrazek
I młoda wiśnia, której nie przerzedziłem tak mocno:
Obrazek
Myślę, ze te zdjęcia jakoś pomogą początkującym ogrodnikom. No cóż teraz pogoda troszkę sie popsuła i nie ma warunków do przycinania... Ale wierzmy w jej szybko poprawę.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

lucyna37 pisze:Zastanawiam się czy nie wyciąć wszystkich,zostawić tylko jedną dolną i z niej prowadzić nową koronę.Będę ciąć,karczować i sadzić od nowa aż się nauczę.Tylko szkoda mi tych drzewek że się tak męczą.
Cieszę się Lucynko, że nie pisałaś tego poważnie :wink:

Bigaczzz - a czy młodsza jabłonka nie ma za długich tych konarów? Nie połamią się jak będzie dużo owoców? :?
Szkoda, że nie masz zdjęć przed cięciem drzew i po ich cięciu. Dla nas początkujących byłaby to bardziej poglądowa
lekcja. Sorki, że marudzę ... :oops:
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Fakt gałęzie są długie ale w razie potrzeby zawsze czymś podeprę tę uginającą się.
Gdybym wstąpił do społeczności tego forum trochę wcześniej pomyślałbym o tych zdjęciach przed i po, ale teraz jest już za późno. Cóż szkoda...
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

No to faktycznie szkoda, że wcześniej nie wstąpiłeś do naszego "bractwa" :wink: .
Ale dzięki za te zdjęcia! :D
Pozdrawiam serdecznie
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

bigaczzz widzę sporo błędów jakie porobiłeś przy cięciach swoich drzew min. pozostawione zbyt długo fragmenty gałęzi przez co drzewo nie będzie miało możliwości zagojenia rany po cięciu a takie miejsca są często narażone na pojawienie sie raka bakteryjnego oraz zbytnie zgęszczenie krzyżowe młodych gałęzi. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

lucyna37 to moja propozycja cięcia drzew z tym że są to zaznaczenia jedynie zbliżone do tych jakie trzeba prawidłowo wykonać chociażby dlatego że nie mam możliwości na zdjęciu zaznaczyć iż cięcia które wykonujesz przy gałęziech(odcinając niepotrzebną gałąź od innej wzdłuż gałęzi jaka ma zostać) muszą być wykonane jak najbliżej gałęzi by rana po cięciu została wchłonięta przez gałąź. Większe rany zasmaruj maścią ogrodniczą lub zamaluj emulsją z dodatkiem Topsinu.Mniejsze same sie zagoją.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”