Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Teraz jest już za późno na cięcie drzew. Ale pocieszę Cię, że śliwy i wiśnie powinno przycinać się na jesień, po owocowaniu. Dlaczego tak jest. Drzewo po okresie wegetacji, zaczyna wzrost. W jego gałęziach na dobre zaczynają już krążyć soki i teraz każda ingerencja może skończyć się chorobą bądź zniszczeniem np gałęzi.
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Romanie - niestety się z Tobą nie zgodzę

Teraz jest dobry czas na przycinanie jabłoni i grusz, ale tylko w słoneczne ciepłe dni
- drzewa te można przycinać nawet w czerwcu co jest korzystkiejsze gdyż późno cięte drzewa wypuszczają znacznie mniej tkz wilków czuli wodnych pędów które owocuą dopiero po ładnych kilku latach - chyba że się je obciąży albo podwiąże by skierowane były w dół.

śliwy czereśnie wiśnie i brzoskwinie wolą letnie cięcie gdy jest bardzo ciepło gdyż wtedy rany im się szybko goją i nie chorują tak - bo gdy jest wilgotno i chłodno to łatwo się zarażają różnymi chorobami - co często widać na tych drzewach w postaci wyciekającej żywicy
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Zgadzam się z Karolem że teraz można obcinać jabłonie i grusze ostatnio znaczy jakieś 2 tyg temu miałam praktykę w Garlicy Murowanej w sadach i przycinaliśmy grusze jabłonie i śliwy. Tylko że Karol napisał że śliwy to lubią letnie przycinanie a my je tez przycinaliśmy :roll: zresztą u nas już na początku marca przycinali w sadach te drzewa owocowe tylko inne grupy :) dzisiaj sadziliśmy tam drzewa :) w piątek ogród botaniczny :D pozdrawiam gorąco :)
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

tylko że czopy pozostawione po odciętych pędach trzeba zabezpieczyć przed możliwymi infekcjami bo jak sie odetnie to drzewo jest bardziej podatne np.na jakieś choroby grzybowe u nas dziewczyna chodziła z patyczkiem zamaczała w jakiejś substancji i "maziała" po czopie żeby go zabezpieczyć :)
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Post »

jestem właścicielką sporego kawałka sadu i w moich stronach sadów pod dostatkiem i mogę ze spokojnym sumieniem wypowiedzieć się w tym temacie.Jabłonie i grusze można prześwietlać od stycznia nawet do czasu kwitnienia chociaż wtedy jest już dużo soków, my prześwietlamy na wiosnę również śliwy.w Drugiej połowie lipca wyłamuje lub wycina się tzw.wilki ale głównie te które rosną na "wierzchu" gałęzi jest to zabieg mający na celu doświetlenie owoców i lepszy wzrost.Duże rany można zasmarować emulsją malarską z dodatkiem substancji grzybobójczej.
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

zasmarowywanie ran nie jest obowiązkiem gdyż zdrowe drzewo samo potrafi się zabezpieczyć i często smarowanie ran sprawia że rośliny chorują - jak się obetnie w ciepły dzień to nic na prawdę drzewkom się nie stanie - a emulsja to już naprawdę nie jest dobry pomysł gdyż przez nią nie przechodzi powietrze ....tak łatwo ...
pozdrawiam, Karol
moje wątki
zdzislaw
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 kwie 2007, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Działka w Beskidzie Żywieckim

Cięcie drzew owocowych

Post »

Mam na działce kilka młodych drzew owocowych posadzonych wiosną i jesienią ubiegłego roku, czy teraz, w tym okresie mogę poprzycinać końce pędów w celu ich rozkrzewienia, bez narażania drzewek na choroby? Proszę o poradę.
Pozdrawiam.
Zdzisław
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak możesz. Rany zasmaruj koniecznie pastą Funaben. Zrób to jak najszybciej.
Pozdrawiam Andrzej.
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Bardzo, bardzo dziękuję za wszystkie rady - czyli konkluzja jest taka:
jabłonki przycinam teraz, wiśnie tylko w razie konieczności ( mam jedno takie przesadzone 2 lata temu chorujące drzewo) Tylko poradźcie jeszcze jak z tymi ranami - przytnę w ciepły, słoneczny dzień, drzewo dopiero puszcza pączki, zasmarowac maścią po przycinaniu ( z Castoramy) czy zostawić bez niczego? Pozdrawiam :P
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Użyj pasty Funaben do zasmarowania ran po cięciu.
Pozdrawiam Andrzej.
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Dzięki - zaczynam wierzyć, że dzięki Wam uda mi się doprowadzić do mój ogródek do ogrodu z moich marzeń :)
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

mozna tez zastosować farbe emulsyjna z dodatkiem topsinu :idea: aby zabezpieczyć rany po cięciu
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Witam,
skoro tu o cięciu drzewek owocowych to i ja zapytam - bo nie mam za bardzo jeszcze pojęcia, jak z nimi postępować.
W tym roku wiosną (dość późną, koniec kwietnia) posadziłam 3 drzewka - wiśnię (nazwy nie znam), jabłoń kolumnową (Bolero) i jakąś polską odmianę brzoskwini. Podlewane, pszczółki popracowały i rzecz tak się ma:
jabłoń kwitła przepięknie, ma teraz pełno małych jabłuszek, wiśnia wystrzeliła jedną (zieloną jeszcze) wisienkę a brzoskwinia - no cóż, ładnie się przyjęła. Pytałam sprzedawców jak postępować z drzewkami, a że każdy mówił co innego - prawidłowo (podobno) je posadziłam i nic z nimi dalej nie zrobiłam. Pytanko - kiedy zacząć ciąć drzewka? I jak ciąć?
Może ktoś doradzi :wink:
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”