Jagoda kamczacka cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
pablo__88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2016, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Witam forumnowiczów

Mam zamiar posadzić pół ha jagody i zastanawiam sie nad odmianami.
Myśle o aurora i honeybee, czy ktoś miał z nimi styczność i skąd kupić żeby mieć pewność ?
W opiach sprzedawców maja same zalety a jak jest rzeczywiście?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Ja mam sporo jagody i już nie posadzę nawet krzaczka.
Najbardziej do uprawy hektarów zachęcają producencki sadzonek bo robią na tym" piniondz".
Olbrzymim problemem na owocującej jagodzie są ptaki . Ponadto nie dochodzi ona jednocześnie i jak cześć owoców spada to reszta jest jeszcze kwaśna . Plon do 2 kg z krzaka to max na kilkuletniej plantacji. W tym roku duża nawałnica z wiatrem strząsła mi część plonu .
Polecam wszystkim działkowcom jagodę bo jest smaczna i wychodzi jako jeden z pierwszych owoców lecz nie polecam na hektarowe plantacje .
Pablo te odmiany co wymieniłeś to sprzedaję może 5 osób w Polsce a ja polecam krajowe odmiany.
Obrazek

Obrazek
pablo__88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2016, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Właśnie kanadyjskie odmiany jak np aurora sa bardziej plenne od polskich odmian, czy ktoś może z Was zasadził takie odmiany, jakie efekty??

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

U mnie na Honeybe są kwiaty i zielone owoce. Oczywiście bardzo niewiele tego jest . Możliwe ,że coś się poskubie za około 2 miesiące.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Sok zrobiony z jagody ma wyczuwalną goryczkę. Ciekawe, czy po przemrożeniu owoców zniknęłaby. Próbował ktoś? Nalewka w trakcie "ptrzegryzania", degustacja z końcem lipca :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

pablo__88 pisze:Witam forumnowiczów

Mam zamiar posadzić pół ha jagody i zastanawiam sie nad odmianami.
Myśle o aurora i honeybee, czy ktoś miał z nimi styczność i skąd kupić żeby mieć pewność ?
W opiach sprzedawców maja same zalety a jak jest rzeczywiście?
Dobrze myślisz. Kanadyjskie odmiany są bardzo plenne i wyhodowane z myślą o uprawie towarowej, tzn. nadają się do zbioru mechanicznego, a owoce do transportu i nie osypują się. Skoro planujesz zakup większej ilości sadzonek, to najlepiej kupić je w szkółkach prowadzących sprzedaż hurtową, np. u Kusibaba, który posiada licencję na kanadyjskie odmiany.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
pablo__88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2016, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

corazonbianco pisze:


Dobrze myślisz. Kanadyjskie odmiany są bardzo plenne i wyhodowane z myślą o uprawie towarowej, tzn. nadają się do zbioru mechanicznego, a owoce do transportu i nie osypują się. Skoro planujesz zakup większej ilości sadzonek, to najlepiej kupić je w szkółkach prowadzących sprzedaż hurtową, np. u Kusibaba, który posiada licencję na kanadyjskie odmiany.
[/quote]


Tylko mam dylemat czy to co pisza szkółkarze o nowych odmianach jest prawda, a sadzonki sa dużo drozsze od polskich odmian, czy to tylko marketng i naciaganie??
Nikt raczej nie ma starszych nasadzen a z polskich Ci co maja paroletnie krzaki maja plony na poziomie 1 kg co ni jak ma sie do opisów sprzedawcow.
Czy w ogóle jagoda jest roslina majaca przyszlosc, mam coraz wiecej dylematów, słabe plony, cena tez podobno miała spasc w tym sezonie, moze ktos powie jakie byly ceny skupu

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

W II części pod koniec ktoś pisał o cenach skupu. Były wysokie, w przyszłym roku może być podobnie. Ale zanim świeże nasadzenia wejdą w szczyt owocowania, (spora grupa ludzi licząc na szybki zysk nasadzi hektary) ceny drastycznie spadną. Oczywiście najlepiej zarobią szkółkarze.To prognozy pesymistyczne :D
Z drugiej strony jest ryzyko, jest też szansa. Kto nie próbuje/pracuje to nie ma. Gdybym miała kawałek ziemi i środki to już rok temu byłyby posadzone. ;:333
Pozdrawiam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Moja kamczatka dość dziwnie rośnie - pędy ma długie, zdrewniałe i gołe. Czy przycinać je teraz jakoś czy czekać do jesieni a może podeprzeć na jakichś kołkach? Bo co wiatr zawieje to pędy znajdują się w innych miejscach?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Zdrewniałe pędy jagody są raczej sztywne i wzniesione. Te leżące na ziemi (zdarzają się) mają tendencje do ukorzeniania się :)
Nalewka ciekawa w smaku, wyraźny ostry smak, degustujący obstawiali wiśnię. Lekko kwaskowata, ciut cierpkawa w smaku ma piękny kolor. Owoce po odcedzeniu i zasypaniu cukrem...fajne do herbatki, lodów itp.
Pozdrawiam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Aquaforta pisze:Zdrewniałe pędy jagody są raczej sztywne i wzniesione...
Tylko że w przypadku tej odmiany wszystkie leżą (pozostałe są po prostu podparte żeby się nie przewracały). Czy to oznacza złe podcinanie przez szkółkę z której posiadam kamczatkę? Cóż mogę począć teraz poza tym że będę te najdłuższe próbował ukorzenić na kolejne sadzonki?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Co to za białe plamy?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Na górze mieszkają gołąbki więc to pewnie ich ślady po kupkach :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”