Jagoda kamczacka cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Witajcie, mam pytanie do osób które posiadają odmiany Czelabinka oraz Wojtek. Która wg Was odmiana jest smaczniejsza? Której owoce są większe?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
wlodekj
50p
50p
Posty: 69
Od: 12 cze 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Nie będę udawał. Nie pamiętam. Dalszy opis na podstawie notatek i zdjęć.Jeżeli chodzi o smak to polecałbym Aurorę. Wojtek bije pozostałe odmiany łatwością zbioru. Jeżeli chcesz to otrząsasz. Chcesz pojedyncze jagody to da się urwać jedną. Trzeba tylko ostrożnie. Chcesz całą kępkę to podstawiasz rękę i delikatnie ją unosisz a owoce same opadną na dłoń. Wojtek jest bardzo smaczny i z wyglądu i wielkości podobny do Jolanty. Dopóki obie jagody są niedojrzałe to łatwo rozróżnić po smaku. Jolanta jest z lekką goryczką. Dojrzałe są prawie nie rozróżnialne. Jolanta prawie gubi goryczkę. Owoc przejrzały to Wojtek nie jest już taki smaczny. Smaczniejszy jest wtedy ten, który opadł i leżał na ziemi(włóknina, trawa). Czelabinkę mam jedną. Owoc jest chudszy i krótszy od Wojtka. W smaku też się nie wyróżnił.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Hej wszystkim ! :wit
W maju stałem się właścicielem działki a wraz z nią dużego krzewu jagody kamczackiej. Odmiany nie znam ale dojrzałe owoce były już ok 25 maja. Krzew jest duży, zapuszczony ale bardzo dużo owoców wytwarza. W internesie znalazłem dwa terminy cięcia i tak zastanawiam się który wybrać. Jeden to jest zaraz po zebraniu owoców a drugi termin dotyczy przedwiośnia. Który z tych terminów według was byłby najlepszy i jak najlepiej ją przyciąć? Chodzi mi o cięcie odmładzające. Może drastycznie?
Wstawiam zdjęcia z różnych okresów wegetacji :D
Z góry przepraszam za jakość zdjęć ale praktycznie wszystkie musiałem wykadrować ;:131

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Swoje jagody tnę zawsze wiosną, początkiem marca i widzę że na sporej plantacji niedaleko mnie też tak tną. W tym roku juz zakończyli cięcie.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Ja w tym sezonie przyciąłem z końcem lutego. Wegetacja ruszyła szybciej, pąki napęczniały.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Hmmm, i myślicie że takie drastyczne cięcie nie spowoduje braku owocowania w tym sezonie?
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

U mnie po przycięciu to miałem wrażenie, że miały więcej owoców.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Ja mam moje kamczatki po obu stronach dosyć ważnej ścieżki, więc jak mi za bardzo poszły na boki, to w zeszłym roku radykalnie potraktowałem je elektrycznymi nożycami do żywopłotów, a tylko niektóre starsze pędy wycinałem sekatorem tuż przy ziemi. Każdy krzak zmniejszyłem o ponad połowę, potraktowałem je jak ozdobne krzewy, a nie jak owocowe (z lenistwa). Ciąłem zaraz po zebraniu owoców, żeby krzaki w ciągu sezonu wypuściły nowe przyrosty, które zdrewniały przed zimą. Ciekaw jestem, jak będzie z owocami po tym zabiegu. Ostatnio na działce tyle roboty z przycinaniem, grabieniem, opryskami itp. , że nawet nie spojrzałem na pąki kwiatowe kamczatek. Pamiętam tylko, że jak zwykle rosyjskie odmiany miały jakieś kwiaty późną jesienią.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Posłuchałem waszych porad i postanowiłem przyciąć teraz. Znalazłem filmik na youtubie jak zrobić to prawidłowo i zabrałem się do roboty. Myślę że pod sekator poszło dobre 50% minimum.

Przed

Obrazek

Po

Obrazek

Zobaczymy co przyniesie wiosna ! :D
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Pewnie przyniesie dużo owoców :D
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

A ja myślę że, w tym roku owoców raczej nie będzie. :wink: Może to zależy od odmiany. Ja mam jakąś starą goryczkowatą odmianę. Zauważyłam że, najwięcej jest owoców na gałązkach które wypuściły w ubiegłym roku nowe przyrosty. W czasie kwitnienie gdy widzę gdzie gałąź zakończyła kwitnienie wyskubuję czubek aby od razu nowe gałązki wypuściła. Wiosną wycinam to co obmarzło.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Wkurzają mnie moje jagody kamczackie, rosną, niby kwitną, ale owoców za wiele nie dają, zajmują tylko miejsce. Jak w tym sezonie się nie wybronią, to je wykopię jak borówki, które też siedziały bezproduktywnie kilka lat.
Może za wcześnie się wybudzają i kwiaty jednak przemarzają? Już kwitną.

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Moje jeszcze liści nie mają tylko nabrzmiałe pąki.
Być może nie ma u Ciebie zapylaczy bąki czy dzikich pszczół :roll:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”