Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Odnośnie obsypywania trocinami - takie miejsca lubią myszy i na pewno nie będzie to dobre dla łozy.
Pozdrawiam Serdecznie
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Trociny mają niestety oprócz zakwaszania drugą cechę - pożeracza azotu glebowego. Rozsypać po przekompostowaniu i odkwaszeniu.
Można przykryć ziemią ale dobre są też gałęzie z chojaków, a nawet kartony.
U mnie NN od Gronkowca rośnie na żyznej glinie i rośnie bardzo dobrze, ale też dobrze plonuje. Zdzisław (Gronkowiec) opisał na Winogrona.org specjalny sposób prowadzenia tej odmiany.
Jagody to straszna drobnica i z pestkami, ale tak wczesne i smaczne że znikają bez problemu. Smak owocowy, ale w kierunku czarnych borówek, jeżyn, malin, a w bardzo przetrzymanych dochodzi czarny bez, smak czysty bez żadnych lisich posmaków tak w owocu jak w winie.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Trociny mam z topoli przydrożnych :) więc nie powinny zakwaszać gleby, co do azotu to przyznam się szczerze, że nie pomyślałem ;:124 chodź znam temat. Po Waszych postach mam coraz więcej wątpliwości co do trocin. W tym roku u mnie sadzonki przechorowały po wiosennych anomaliach temperaturowych. Najpierw + 15, puściły łozy a potem przymrozek i diabli wszytko wzięli. Dobrze, że się rośliny uratowały. Dlatego małe przyrosty wiązałem z tym faktem a nie trocinami. Sadzonki podlewałem też gnojówką z pokrzyw ;:136 , więc dziewczyny miały co jeść.
:)
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Moim zdaniem przez pierwsze 3-4 lata nie powinno się nawozić azotem winorośli, zacząć można od momentu owocowania. Przez te pierwsze lata wystarczy kompost lub obornik, który dajemy pod sadzonkę przy sadzeniu.
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jabu pisze:Trociny mam z topoli przydrożnych :) więc nie powinny zakwaszać gleby... Sadzonki podlewałem też gnojówką z pokrzyw ;:136 , więc dziewczyny miały co jeść.
Działasz odwrotnie niż trzeba. Zakwaszasz glebę a do tego rozleniwiasz sadzonki gnojówką przez co płytko się zakorzenią, potem mogą przemarzać. A chodzi o to żeby sadzonki szukały pokarmu głęboko i miały rozbudowane tam korzenie.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Oki dzięki za info. Więc zbieram trociny całkowicie. Rośliny okryję na zimę przekompostowaną darnią z ziemi, którą odkładałem na pryzmę przy robieniu porządków na działce a która zamieniła się już w samą ziemię. Winorośle sadziłem co 2 m. Czy w jeśli zakopię obornik w odległości 1 m od rośliny tak między nimi wg schematu poniżej to będzie dobrze ?

W O W O W O W O W O W

Dołki mogę zrobić szerokim świdrem, więc mogę osiągnąć średnicę ~20 cm i 1 m głębokości. Sadzonki mają 1 i 2 lata.
Może te dwulatki nawozić bliżej rośliny ?
dzięki za info. :136
:)
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ja jak sadzę to wsypuje obornik pod sadzonki i przemieszam go trochę z ziemią, potem 10cm ziemi i dopiero sadzonka. Dwa lata nie trzeba nawozić a korzeń kieruje się w dół (tam gdzie stabilniej) a nie podpowierzchniowo. Ja mam piachy, kamienie i winorośl fajnie rośnie (na kilkadziesiąt odmian jest tylko kilka co im nie pasuje u mnie) . A uprawiam dla owoców a nie dla "masy" zielonej. :D
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
jacekban
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 maja 2014, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Rawy Mazowieckiej

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witam.
Młode nasadzenia muszą dostać przed wysadzeniem pod korzeń i wiosną dodatkowo zasilenie nawierzchniowe oraz uzupełnienie składników pokarmowych dolistnie by mogły się należycie rozwijać. Priorytetem jest dopilnowanie krzewów pod kątem chorób . Krzewy zaatakowane przez mączniaki i inne choroby winorośli ( ssące gryzące) stracą swój wigor i staną przyrosty i praktycznie jesteśmy rok w plecy.Krzewy osłabione podatne są na wszelakie patogeny . Wniosek nasuwa się sam -dbajmy o swoje krzewy a one odpłacą się nam w przyszłości pięknym owocowaniem i pięknymi gronami .
Pozdrawiam Jacek.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jabu pisze:Oki dzięki za info. Więc zbieram trociny całkowicie. Rośliny okryję na zimę przekompostowaną darnią z ziemi, którą odkładałem na pryzmę przy robieniu porządków na działce a która zamieniła się już w samą ziemię. Winorośle sadziłem co 2 m. Czy w jeśli zakopię obornik w odległości 1 m od rośliny tak między nimi wg schematu poniżej to będzie dobrze ?

W O W O W O W O W O W

Dołki mogę zrobić szerokim świdrem, więc mogę osiągnąć średnicę ~20 cm i 1 m głębokości. Sadzonki mają 1 i 2 lata.
Może te dwulatki nawozić bliżej rośliny ?
Moim zdaniem obornik w dołki będzie lepszy jak nic, ale gorszy jak rozsypany i płytko przykopany. Na ciężkiej gliniastej glebie zakopany głęboko obornik będzie gnił w warunkach beztlenowych. Jak już jest posadzone, to tylko po wierzchu i płytko przekopać, niezależnie od tego czy glina czy piach. Mały wzrost w mokrym roku to najczęściej kwaśna gleba. Podlewanie młodziaków pokrzywo-gnojówką stosowałem z pozytywnym rezultatem. Jak krzew podrośnie to i tak będzie musiał zapuścić korzenie głębiej za wodą, niezależnie od czarów uprawianych nad nią. Nienawożony będzie rósł wolniej.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Pod sadzonki włożyłem kompost. :) Zamiast trocin lepiej położyć kompost czy obornik przekopać z ziemią ?
:)
jacekban
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 maja 2014, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Rawy Mazowieckiej

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witam. Co ty z tymi trocinami? Zapomnij o trocinach .Dałeś kompost na spód , wiosną sprawdź odczyn pH gleby oraz zawartość składników pokarmowych .Gleba ,gdyby była za kwaśna podaj kredę ,uzupełnij makro i mikro ,ewentualnie obornik -do wyboru, wskazane by lekko przekopać lub obsypać. Dopilnuj swoje krzewy by się mocno nie zachwaściły oraz dopilnuj pod względem profilaktyki .
Pozdrawiam. Jacek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Trociny fajnie wyglądały pod krzakami. No i wróci do etapu ziemi z trawą :(
:)
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jacekban pisze:Witam. Co ty z tymi trocinami? Zapomnij o trocinach .Dałeś kompost na spód , wiosną sprawdź odczyn pH gleby oraz zawartość składników pokarmowych .Gleba ,gdyby była za kwaśna podaj kredę ,uzupełnij makro i mikro ,ewentualnie obornik -do wyboru, wskazane by lekko przekopać lub obsypać.
Tak, tylko wapnowania nie należy łączyć z nawozami zawierającymi azot. pH sprawdzić czym prędzej, w stanie bezlistnym można sypać nawet wapnem budowlanym.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”