Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

A tu w linku na zdjęciu podobne jest? czy to co innego? http://forum.garten-pur.de/index.php?topic=54552.630
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Najważniejsze to jakie są wierzchołki?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jest tam minimum 3 różne odmiany, nie mam pojęcia jak się nazywają. Wysypałam pod te krzaki w zeszłym roku bardzo dużo kurzych klocków. No i właśnie , teraz mi się przypomniało, jak zapełniałam rów, trochę głupota mnie naszła i sypnęłam w niego trochę nawozu dla róż.
Obrazek
Te zdjęcia są sprzed kilku tygodni. Tuż zanim wyszły chore liście. Wierzchołki wydają mi się zdrowe. Ale gdzieniegdzie widać rosnące oczka, tzn na młodych tegorocznych gałęziach, które chyba powinny być proste i nie mieć rozgałęzień, z oczek już wybijają latorośle ? czy jakkolwiek powinnam to ująć..

Pelikano moje chore liście minimalnie się różnią, być może dlatego że oberwałam je zanim zdążyły dostać tych ciemnych nekroz..

A co do tych sadzonek które zasadziłam w tym roku,

Obrazek
Nasunęło mi się na myśl to, że ściany w stajni z której pozyskałam to podłoże były kiedyś bielone wapnem. Teraz ściany są bardzo obdrapane, być może ten pył ze scian tak podniósł pH? na pewno znaczna ilość tego bielma w tym jest. Pryskanie chelatem przyniesie im ulgę chyba tylko na chwilę. Może dosypać ze 2 worki kwaśnego torfu i przekopać? na jesień bądź wiosnę ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Podejrzewam, że wszystkiego jest za dużo.

Żeby dojść do ładu musisz pobrać próbki i dać do analizy. Inaczej nie dojdziesz do ładu.
Metodą uniwersalną.

Pobrać próbki z dwóch głębokości. Bo rozumiem, że to jest jeden dół, do którego wszystko ładowałaś.
Tak z 20 cm i przynajmniej 50- 70 cm. Wymieszać i niech Ci to zbadają. Na makro i mikro i pH.

/ W paru punktach pobierasz próbki z głęb.20 cm mieszasz i bierzesz ok. 0,5 kg ziemi to jest jedna próbka;
tak samo z głęb. tej drugiej i to będzie druga próbka. /
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jokaer - nie, to nie jest jeden dół. Te większe z zeszłego roku (z wirusem) rosną na osobnym rowie. A te które zasadziłam tej wiosny, z chlorozą są na drugim osobnym rowie. Ziemia w obu rowach jest inna. Ten pierwszy był zapełniony kompostem. Drugi słoma + kompost + ziemia ''obornikowa'', tzn to co wyciągłam ze stajni. Nie mam kasy żeby robić specjalistyczne badania ziemi :( Ogródkowanie to drogie hobby jak policzyć wszystkie wydatki... Mam słabą, bardzo słabą ziemie , na zdjęciach widać że przy upale i suszy , nawet chwasty usychają. Jak coś zasadzam wkładam wiele pracy, żeby się przyjęło i rosło. Takie niepowodzenia całkiem mnie rozgoryczają :(
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Badanie ziemi w ogóle nie jest drogie./ można zrobić podst. makro i pH/
W tym momencie radzenie czegokolwiek to jak umarłemu kadzidło. :(
Nie wiadomo co tam masz, musisz znać przynajmniej pH gleby.

To, że masz piaszczystą ziemię nie przeszkadza winorośli.
Ona wtedy korzeni się bardzo głęboko nawet do kilkunastu metrów i świetnie sobie radzi w suchych miejscach.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

I bardzo ważne, skrupulatnie przestrzegaj higieny przy pracy z tymi roślinami. Na wszelki wypadek,gdyby to jednak był wirus.
Nie tnij wszystkiego tym samym sekatorem, tylko dezynfekuj po każdym użyciu
Zwalczaj mszyce
Myj dokładnie ręce
Nie wiem jak dokładnie przenoszą się te konkretnie wirusy, ale najprawdopodobniej-łatwo.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Akacjowa, chelat żelaza by się przydał, ale jest drogi.. więc w ramach akcji ratunkowej te żółte (podejrzewam że to chloroza żelazowa/za wysokie pH) podlewaj regularnie deszczówką z dodatkiem kwasku cytrynowego - na konewkę ok 10 l daj czubatą łyżkę kwasku - podkreślam to ma być deszczówka, może coś pomoże..
A masz taki zwykły phmetr Helliga?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

akacjowa pisze: ściany są bardzo obdrapane, być może ten pył ze scian tak podniósł pH? na pewno znaczna ilość tego bielma w tym jest?
Raczej żadna ilość wapnia nie zaszkodzi winorośli, nawet zaleca się przy sadzeniu sypnąć łopatkę pod korzenie. Spokojnie, wino sobie da radę - popatrz na winnice w południowych krajach, na kamieniu rosną bez mała. Teraz dał bym im po prostu spokój.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jak sobie dają sobie radę można podejrzeć.. http://djsgrowers.blogspot.com/2008/11/ ... rance.html
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Masakra na tym zdjęciu.

Winorośl szlachetna = vitis vinifera, owszem lubi gleby, podłoże wapienne, zasadowe.

Jednak jest trochę inaczej z krzyżówkami, a większość tak amatorsko uprawianych to raczej krzyżówki.
One wolą podłoże o odczynie bardziej obojętnym niż zasadowym.
I stąd wynikają te kłopoty wszystkie.

Owszem kwasek cytrynowy jest dobry, ale on działa b. krótko, a ziemia jak jest zasadowa
i to na dokładkę nawieziona i kurzeńcem i nawozem do róż i kompostem to dla winorośli ciężkostrawne danie ;:222
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Co ciekawe - z dwóch sadzonek które tej wiosny zasadziłam, chlorotyczna jest Einset Seedless. Druga- Palatina, ma liście ciemnozielone. No ale rośnie parę metrów dalej na rowie, może trafiło jej się jakoś lepiej.. W te sadzonki zaopatrzyłam się na szkółce i mam nadzieję że jeszcze nie zaraziłam ich wirusem na sekatorze. Na razie trudno będzie mi kombinować bo wszystko jest zarośnięte cukiniami. Chciałam wykorzystać dobrą ziemię póki winogrona nie rozrośnięte. A tych z wirusem na razie nie ruszam. Dam im szansę do następnego roku. Jeśli będzie powtórka- wykopię i zasadzę coś innego ( nie winogrona). Podleję ten Einset seedless czymś kwaśnym, w zasadzie nic więcej zdziałać na razie nie mogę.

No i przestroga z tej nieszczęśliwej historii - nie brać sadzonek skąd popadnie.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Mam jednego krzaka nieznanej odmiany(w sumie nieduże, dokładnie zielone owoce nawet dojrzałe) i jest zawsze chorobliwie chlorotyczna nawet po przesadzeniu na inne stanowisko. Z kolei znaną z wybarwienia liści jak w chorobie jest Nero. Od odmiany dużo zależy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”