Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Przylepa
50p
50p
Posty: 80
Od: 25 sty 2016, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Też się zastanawiam nad kamieniami. Usunęłam korę, którą nieświadoma jej negatywnego wpływu na winorośl, grubą warstwą przykryłam ziemię. :oops: Tylko jakie mają być te kamienie, jakieś wapienie, czy wystarczą polne?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Na prawdę takie, jakie Ci się podobają!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie nadawajmy kamieniom zbyt wielkiego znaczenia. :D Przypomnijmy: Najpierw pisano tu o użyciu kory jako elementu raczej dekoracyjnego (ale zakwasza ona glebę, więc nie pasuje do winorośli) a potem pojawił się temat użycia kamieni (więc też jako elementu bardziej dekoracyjnego). Użycie kamieni nie jest konieczne do uprawy winorośli, jedyny plus widzę w kwestii kumulacji ciepła i estetyce (jak komuś taka pasuje).
Winorośl lubi ciepło i słońce, a kamienie nagrzewają się w słońcu i oddają ciepło, zwłaszcza w nocy (ale czy tak nisko będą ramiona i latorośle, żeby to miało z tego poziomu znacząco oddziaływać?). Dużo lepiej sprawdzają się ściany, mury, (płoty), bo z bliska oddają ciepło na całe krzewy a do tego chronią od mroźnych wiatrów a jak jest wystający dach to trochę też od opadów (zbyt mokre liście to łatwiejszy rozwój chorób).
Ponadto kamienie mogą trochę utrudniać nawożenie i okrywanie, bo będzie trzeba je odsuwać, a nawet wydobywać z gleby. Chwasty też między kamieniami będę próbowały rosnąć. (Mam sporo kamieni, więc wiem co piszę).
Jakie kamienie? To też chyba nie ma większego znaczenia, owszem może wapienne coś odkwaszą, ale czy to ma znaczenie jak możemy to zrobić nawożeniem, choćby popiołem drzewnym, wapnem itd.
Ja dla winorośli szukałbym bardziej ścian, murów a pod krzewy dał czarną agrotkaninę (nagrzewa glebę, chroni przed chwastami, łatwiej odsunąć przy nawożeniu) niż męczył się z kamieniami (no chyba, że to tylko o estetykę chodzi). Tak mam sprawdzone i u mnie to działa.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Kamienie były już rok temu... , na początku tego wątku viewtopic.php?p=5631289#p5631289
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Przylepa pisze:Też się zastanawiam nad kamieniami. Usunęłam korę, którą nieświadoma jej negatywnego wpływu na winorośl, grubą warstwą przykryłam ziemię. :oops: Tylko jakie mają być te kamienie, jakieś wapienie, czy wystarczą polne?
Ze względu na wymagania cieplne winorośli, korzystne jest usunięcie innych roślin z rzędów, czyli płytkie spulchnienie gleby przy krzakach, natomiast międzyrzędzia najczęściej wypełnia krótko strzyżony trawnik, może być też chodnik z płytek betonowych, cegły klinkierowej itp.
Jeśli mamy jakikolwiek kamień, naturalny lub sztuczny, to możemy zrobić klos - czyli zamknięcie. Jest to murek wokół ogrodu którego temperaturę chcemy podnieść. nawet podmurówka pod siatkę, ale im wyżej tym lepiej. Jeśli nie jest możliwe kamienne ogrodzenie z każdej strony, to z jednej północnej. Dziś murowane ogrodzenie pokazuje zamożność właściciela posesji, a kiedyś chroniło uprawy oraz podnosiło temperaturę wewnątrz.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Mam 2 , 3 letnie winorośle i dopiero teraz mamy większe przymrozki a więc czy już czas na przycinanie młodych krzewów i zabezpieczeniu na zimę .
Czy zdrewniały latorośla .
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zabezpieczyć przed większymi przymrozkami coby ziemi kilofem później nie kuć, a młode przycinam zawsze wiosną.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Bezpiecznie jest przycinać dopiero po okresie przymrozkowym, czyli około 20 maja. Krótko ścięta sadzonka wybija z wszystkich pąków naraz, co może skutkować tym że po przymrozku nie będzie pąków zapasowych na drugi start.
Jeśli krzewy są duże to można wstępnie przyciąć teraz, ale musi zostać choć metrowy odcinek latorośli, albo kilka mniejszych.
weglowy
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

szukacz pisze:Bezpiecznie jest przycinać dopiero po okresie przymrozkowym, czyli około 20 maja.
Z całym szacunkiem ale większych głupot nie czytałem, od końca Marca do połowy Kwietnia już ruszają soki w winorośli i jak wtedy przytniemy następuje płacz łozy który o kilka dni opóźnia start pąków. Jeżeli martwimy się o pąki to najbezpieczniej jest nie odkopywać sadzonek do zimnych ogrodników.
Prosze poczytać blog Kapitana który jest też członkiem tego forum. Na tym blogu znajduje się wszystko co dotyczy winorośli.
http://winnicakapitana.blogspot.com/
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

A czemu nie teraz?
Ja przycinam tak przy jesiennych przymrozkach jak spadną liście, zostawiam planowaną ilość oczek z małym zapasem, przywiązuję i mam spokój do kwitnienia- wtedy drugi przegląd, obcinam płonne, nadmiar gron i jes. Taki minimalistyczny system. Ma jakieś wady?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ja przycinam winorośl wstępnie późną jesienią dla uporządkowania winniczki. Jednak zostawiam niewielki nadmiar pąków dla bezpieczeństwa (gdyby przyszły bardzo duże i wyniszczające mrozy) a wczesną wiosną przycinam ostatecznie tak jak potrzebuję. Potem przegląd latorośli robię w maju (po przymrozkach), wtedy wyłamuję niepotrzebne, zagęszczające i niepłodne. Po kwitnieniu robię jeszcze przegląd gron i redukuję ich nadmiar a potem jeszcze latorośle "ogławiam" za ok. 10-12 liściem (w miarę potrzeb kilka razy do końca sezonu). "Pasierby" też zwykle redukuję, ale te wyżej często zostawiam (zależy czy potrzeba zdrowych liści do wegetacji).
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

weglowy pisze:
szukacz pisze:Bezpiecznie jest przycinać dopiero po okresie przymrozkowym, czyli około 20 maja.
Z całym szacunkiem ale większych głupot nie czytałem, od końca Marca do połowy Kwietnia już ruszają soki w winorośli i jak wtedy przytniemy następuje płacz łozy który o kilka dni opóźnia start pąków. Jeżeli martwimy się o pąki to najbezpieczniej jest nie odkopywać sadzonek do zimnych ogrodników.
Prosze poczytać blog Kapitana który jest też członkiem tego forum. Na tym blogu znajduje się wszystko co dotyczy winorośli.
http://winnicakapitana.blogspot.com/
Tak Ci się zdaje że wszystko wziąłeś pod uwagę?
Żebym mógł późno odkopać, to musiałbym zakopać, a ja nie okopuję.
Krytykę należy oprzeć na własnym doświadczeniu a nie tylko lekturze czyichś dokonań, spróbuj ściąć jeden krzak na króciutko, na 2 oczka i obserwuj wiosną ile wyjdzie pędów, to dowiesz się o czym piszę.
Jak widać wiele jest sposobów przycinania, ja też czasem tnę jesienią ale nigdy na krótko, a płacz łozy jest do czasu puszczenia latorośli.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zostałem wywołany to się wypowiem. Moim zdaniem najbezpieczniejszym terminem cięcia jest przedwiośnie, czyli marzec. Uzasadnienie jest jedno, krzewy w nienaruszonym stanie lepiej zimują. Chodzi głównie o przemarzanie odcinków łozy i drewna poniżej miejsc cięcia. Termin cięcia marcowego powinien być uzależniony od przebiegu pogody. Trzeba tak kombinować, żeby raczej uniknąć płaczu łozy. Płaczu łozy nie należy jednak traktować jako coś wyjątkowo szkodliwego. Może się zdarzyć że zalewane pąki ulegną uszkodzeniu ale zdarza się to rzadko. Istnieje pogląd, że zalewane pąki nieco później startują i to czasami pozwala uniknąć uszkodzeń przymrozkami, choć na pewno nie ma to zastosowania do przymrozków majowych. Tak bardzo startu nic nie opóźni. Cięcia ok 20 maja nie polecam. W tym czasie na krzewach są już setki małych latorośli, wycinanie i wyciąganie zbędnych łóz i pasierbów może prowadzić do wyłamywania wielu latorośli, które planujemy pozostawić. W tym czasie wszystko co dostarczają korzenie powinno być wykorzystane na rozwój latorośli i zbędny płacz łozy (bo moim zdaniem wystąpi) to po prostu strata składników pokarmowych. Jest znany i opisany przypadek tak późnego ciecia całej winnicy, która wydała później b.dobry plon ale trzeba to raczej traktować jako ciekawostkę , a nie zalecenie do powszechnego stosowania. Winorośl to bardzo żywotna roślina i radzi sobie w różnych trudnych sytuacjach, i potrafi zaskakiwać. Krótkiego cięcia jesienią nikt nie powinien stosować. Ja często tnę jesienią, ale raczej dłużej niż trzeba z uwagi na wspomniane przemarzanie. Cięcie jesienne stosuję wyłącznie z jednego powodu, a mianowicie potrzebuję łozę do ukorzeniania, którą trzeba na zimę zabezpieczyć.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”