Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Licząc się z zamieraniem pędu po cieciu, tnę go oczko wyżej i niech sobie jedno międzywęźle zamrze. Ale mam gwarancję, że wiosną nikt ani nic mi płakać nie będzie... Wiosną, jak piszecie, trzeba bardzo dokładnie wstrzelić się z terminem cięcia, a przy małej wprawie, licznych innych obowiązkach 'domowych', bądź dużej plantacji - to ryzykowne.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Mam 1 , 2 letnie winorośle ( idzie 2-3 rok ) cięte według tego opisu http://winnicakapitana.blogspot.com/201 ... zanie.html i przykrywane na zimę ziemią , a sezon 2 , 3 mam zamiar prowadzić według w.w. opisu .
Posiadam większość odmian z wytrzymałością -24-25 , parę -27-30 no i wieloletnie a w tym poniemiecka która wytrzymała -31*C .
W przypadku 2 letnich miałbym problem z ich przykryciem jak mają przyrosty 1-2 metry po 1-3 pędy a więc myślę że od 4 roku może nie trzeba będzie przykrywać i w tym przypadku przyciąć na wiosnę .
Starą winorośl na pergoli wycinam w 80-90 % pędów i zostawiam najgrubsze co ok 90 cm z 7-12 oczkami (raczej powinienem wyciąć 2 X tyle i bardziej przycinać latem ).
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ja swoich nie skracam tak drastycznie, zostawiam ponad metrowe pędy a dopiero na przedwiośniu docinam na docelową długość. Dlaczego takie długie, ano dlatego, że ja swoje prowadzę jako sznury skośne i okrywam na zimę a długie pędy łatwiej jest związać w pęczki dla łatwiejszego okrycia.
Moje dwulatki przygotowywane do okrycia, dzisiaj je też okryję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzyletnie szpalery już mam okryte, bo u mnie już po sporych przymrozkach, okryłem szybciej bo aktualnie jestem od jutra w szpitalu więc nie chciałem ryzykować ewentualnego zaskoczenia zimy.
Na fotce pokazałem jak mam powiązane pędy dlatego z okryciem też nie było większych problemów.

Obrazek
Pozdrawiam Józef
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

W tym roku starą winorośl przy ścianie zrywałem ok. 20 października tylko lekko słodkie bo nie dojrzało , ale z 30 % w ogóle nie zerwałem bo kiście były były kwaśne .
Z krzaka zerwałem ok 25 kg winorośli ale może za słabo przyciąłem latem bo jak trafię to większość kiści jest większa i jagody większe .
Jak przycinacie winorośl .
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie ten rok był paskudny: zmienna pogoda i sporo deszczy. A słaba pogoda zaraz ujawnia krzewy, które albo są zbyt późne albo przeciążone owocowaniem. Już nawet nie pytam o odmianę, ale pomyśl czy nie jest zbyt późna jak na Twoje warunki. Jednak głównie wygląda na to, że sporo przeciążasz i podejrzewam, że krzew jest zbyt "rozpuszczony" (po prostu za duży). Musisz dużo radykalniej ciąć na przedwiośniu. Tnij tak, żeby zamiast wspomnianych 25 kg owoców mieć np. 12 kg, wtedy jest szansa, że dojrzeje. Po kwitnieniu wyłam/wytnij niepotrzebne i niepłodne latorośle. Na każdej owocującej latorośli zostawiaj najwyżej 2 grona (jak będzie trzecie to je zawsze wytnij, np. na etapie "zielonego groszku"). "Ogławiaj", ale zawsze utrzymuj na każdej owocującej latorośli po ok. 10-12 liści nad gronem (liście są konieczne do dojrzewania, zwłaszcza w naszym klimacie).
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Co do odmiany to winorośl ta była ponad 70 lat ale że nie znam niemieckiego to nie spytałem się dzieci byłych właścicieli o winorośl ale mam ksero zdjęcie sprzed wojny gdzie ta winorośl bujnie rośnie .
Winorośl na ścianie południowej dojrzewa na polu jak gorące lato , odmiana wygląda jak Aligote podobna do seyval blanc .
Winorośl prowadzę na 1 drucie wzdłuż na wys. 2 metrów a na wiosnę jak wytnę to wydaje się że nie zostało prawie nic a latem to mam totalny busz i wtedy przycinam .
Co do redukcji gron jako takiej nie robiłem ale nie wielką ilość 1 rocznych pędów wycinałem z gronami i skracałem 1 roczne przyrosty .
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Adaś, jak Ci zależy na odmianie, to z jednej strony zmniejszaj krzew a jednocześnie go rozmnóż (pobierz sztobry na przedwiośniu i je ukorzeń) i wsadź niedaleko. Ostatecznie będziesz miał 2-3 mniejsze krzewy na tej samej przestrzeni. A jak Ci nie zależy na odmianie (bo np. średnio się sprawdza lub nie smakuje), wtedy też bym go cyklicznie zmniejszał a gdzieś niedaleko wsadził 1-2 inne wartościowe odmiany i tak po 3 latach albo go całkowicie podmienił albo utrzymywał w tym miejscu różne odmiany. Ja mimo, że mam też niektóre krzewy ogromne to jednak preferuję posiadanie większej ilości mniejszych krzewów. Wtedy krzewy są zdrowsze a owoce prędzej dojrzewają i mają lepsze parametry (ważne jeśli przerabiasz owoce). A gdy uprawiasz "deserówki" do spożycia to warto zadbać też o różnorodność posadzonych odmian. Wtedy jest większa radość z uprawy gdy można spróbować różnych smaków w różnych terminach dojrzewania. Tak więc zamiast jednego "byczego" krzewu zawsze lepiej mieć kilka mniejszych. :D
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zanim zabierzemy się się za wiosenne cięcie, warto przeczytać i obejrzeć http://winnicakapitana.blogspot.com/201 ... rosli.html
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zbliża się wiosna, ale do przymrozków kwietniowo-majowych jest jeszcze trochę czasu. Ja już o nich myślę. Poniżej jeden z moich pomysłów. Można tym chronić winorośl ale nie tylko. 40 gr kosztuje godzina ochrony jednym piecykiem. Nakłady na wykonanie zbliżone do zero zł. https://www.youtube.com/watch?v=erO4P5FkpQs
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Helju
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 lut 2018, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odziedziczona Winorośl - stary krzak. Kilka Pytań.

Post »

Witam, to mój pierwszy post na forum :)
Dodam, że dużo szukałem oraz sprawdzałem spis tematów na forum ale moja sprawa jest bardziej indywidualna.
Odziedziczyłem po dziadkach działkę i od tego roku muszę i chce się nią zająć. Nie powiem mam pojęcie i spokojnie sobie z tym poradzę
na pewno będę miał kilka pytań ;) Chodzi o winorośl, jest to już dosyć stara roślina, rośnie tam odkąd pamiętam.
Nie wiem jaka to odmiana ale owocuje białym winogronem, ale te owoce nigdy nie były duże (ale jest ich sporo), nie wiem czy odmiana taka czy roślina źle prowadzona.
Rośnie przy altanie więc dziadkowie na pewno chcieli mieć dużo pnącza i dużo owoców jednocześnie :D Co zrobić z tym krzakiem? Czy da się to jakoś odratować?
Czy poczekać sezon i sprawdzić? Ale wtedy jak to ciąć bo wszystkie instruktarze widzę na młodych krzakach i nie potrafię tego ogarnąć. Z góry dziękuje za pomoc.
Wygląda to tak:



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rośnie jeszcze coś takiego:



Obrazek

Pierwszy post na forum, mam nadzieje, że nic nie pomyliłem. Pozdrawiam :)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

To nie jest stara winorośl. Przeczytaj wątek kapitana o cięciu winorośli i będziesz zadowolony. Najpierw napisz co chcesz osiągnąć cień czy owoce. Jak owoce to zostaw na wiosnę dwie najniższe jednoroczne winorśle. Puść je w poziomie. Z pąków puszczą kolejne winorośle już z owocami. Pełny sukces. :) Jak masz wątpliwości do cięcia tak radykalnego, to rozłóż ten proces na dwa lata. Ja tak robiłem ze swoją winoroślą. Ojciec po pierwszym cięciu to powiedział, że oszalałem. Jak mu powiedziałem, że reszta za rok to nie chciał wierzyć. a drewno miałem ze 2-3 razy grubsze niż ma twoja roślina. Spokojnie dasz sobie radę. :) ;:136
:)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jabu pisze:To nie jest stara winorośl. Przeczytaj wątek kapitana o cięciu winorośli i będziesz zadowolony. Najpierw napisz co chcesz osiągnąć cień czy owoce. Jak owoce to zostaw na wiosnę dwie najniższe jednoroczne winorśle. Puść je w poziomie. Z pąków puszczą kolejne winorośle już z owocami. Pełny sukces. :) Jak masz wątpliwości do cięcia tak radykalnego, to rozłóż ten proces na dwa lata. Ja tak robiłem ze swoją winoroślą. Ojciec po pierwszym cięciu to powiedział, że oszalałem. Jak mu powiedziałem, że reszta za rok to nie chciał wierzyć. a drewno miałem ze 2-3 razy grubsze niż ma twoja roślina. Spokojnie dasz sobie radę. :) ;:136
Jak chcesz zerknij tutaj:https://www.youtube.com/watch?v=uWySz0oG6TY
:)
Helju
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 lut 2018, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Dziękuje za miłą odpowiedź, przepraszam ze odpisuje po czasie ;)
Czyli rozumiem, że jeśli chce uzyskać cień to muszę roślinę formować każdym rokiem dalej
a jeśli owoce to zostawić dwa pędy z poprzedniego roku, i na nich wyrosną nowe pędy?
A co do zdrewniałej części po prostu uciąć nad dwoma najniższymi?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”