Porzeczka biała(Ribes niveum) pienna i krzaczasta

Drzewa owocowe
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biała porzeczka (Ribes niveum) - która odmiana?

Post »

Obrazek

Pierwszy krzew i szpaler to porzeczka czerwona.Między nimi Blanka.Jak widać dobrze sobie radzi, wysokość ok.150 cm .Najwyższa poprzeczka w szpalerze jest na wys 170 cm.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Biała porzeczka (Ribes niveum) - która odmiana?

Post »

Wow... Krzaczory ;:oj
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biała porzeczka (Ribes niveum) - która odmiana?

Post »

Mam duży krzak starej poniemieckiej odmiany , szkoda że nie znam nazwy :( .
Na pewno to typowa biała , bez rumieńca .
Ciekawa sprawa to taka , że rośnie od północnej strony gdzie tylko przez chwilę ma słońce , cały dzień cień .
Krzak zdrowy , ciągle rośnie , ma co najmniej 190 cm i co najważniejsze , jest niezawodny w owocowaniu .
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biała porzeczka (Ribes niveum) - która odmiana?

Post »

Piękny krzew ;:oj .Dzielisz się sztobrami od czasu do czasu ?
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biała porzeczka (Ribes niveum) - która odmiana?

Post »

KaLo
W ogrodzie a właściwie dwóch ogrodach mam kilka starych drzew owocowych , też poniemieckie . Lata temu ,z nich ludzie brali sztobry . Młode pokolenie nie jest zainteresowane zabawą w szczepienia .
Podoba się drzewo ? najlepiej takie duże wykopać ,przenieść do ogrodu :evil:
Jakimś cudem ,porzeczka się uchowała , nikogo nie uszczęśliwiłam :lol: zresztą , rósł fajny krzaczor nie chciałam okaleczać .
Jako , że robię nowe nasadzenia , postanowiłam ją ukorzenić - udało się .
Sprzedawać nie sprzedaję a gdybym się miała wymienić to było by trudne bo to co chciałam posadzić , posadziłam , nie wiem czy ktoś mnie czymś by zaskoczył :lol:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biała porzeczka (Ribes niveum)

Post »

W OBI trafiłem na odmianę Werdavia. Z opisu wynika, że smaczna i nadaje się do szpaleru. Dojrzewa 2 tygodnie przed Blanką, więc będzie fajnym uzupełnieniem.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Biała porzeczka (Ribes niveum)

Post »

Mam Blanka 2 rok. Wczoraj wykonałem oprysk profilaktyczny olejem. Mam nadzieję że to ograniczy presję mszyc.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biała porzeczka (Ribes niveum)

Post »

Preparaty olejowe - Paraoil 95SC, Treol 770EC, Promanal 60EC - są produkowane na bazie oleju parafinowego. Stosuje się je na przedwiośniu i wczesną wiosną (przed rozwojem pąków kwiatowych i liści). Ich działanie polega na pokryciu cienką warstwą zimujących stadiów szkodników (jaj, larw) i utrudnieniu im (lub wręcz uniemożliwieniu) ich procesów oddechowych, w wyniku czego giną. Preparaty te służą głównie do zwalczania zimujących stadiów rozwojowych przędziorków, miseczników i ochojników. Nigdzie wprawdzie nie znalazłam informacji o zwalczaniu jaj mszyc (w takiej formie zimują na pędach), ale przypuszczam, że i nimi być może dadzą sobie radę. Mszyce jednak są gatunkiem, który łatwiej jest zwalczany w innych stadiach rozwojowych (larwy, osobniki dorosłe)...
https://www.wymarzonyogrod.pl/eksperci/ ... -na-mszyce
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Biała porzeczka pienna - Co z nią robić?

Post »

Zastanawiam się czy pienna forma porzeczki białej wymaga w pierwszym roku cięcia na wysokości? Rozłożona jest na boki tylko dwoma gałęziami, pnie się do góry. Ma poskręcane liście (chyba mszyca).
Nie wiem co z nią robić. Nie ma praktycznie w ogóle owoców :( A te poskręcane liście to aż mnie korci żeby ściąć tyle że czytałem iż inaczej podcina się porzeczki czerwone inaczej czarne itd. A jak z tą postępować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biała porzeczka pienna - Co z nią robić?

Post »

Nie ma różnicy w cięciu porzeczek białych i czerwonych. Czarne prowadzi sie inaczej. Powinna być przycięta rok temu. Utnij ok.15 cm nad rozwidleniem, może jeszcze zdąży się rozkrzewić. Owoce powinny być na zeszłorocznym przyroście. Jest nazwa odmiany na etykietce?
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Biała porzeczka pienna - Co z nią robić?

Post »

Tak. Jak będę na działce to podam. Kupiłem drugą taką samą w sensie że jest pienna ale czarną. Wygląda tak samo jak ta. Czyli tą podetnę a z czarną nic nie robić?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biała porzeczka pienna - Co z nią robić?

Post »

Porzeczka kolorowa owocuje na pędach kilkuletnichnawet 5-6 letnich a czarna na zeszłorocznych przyrostach więc prowadzenie jest całkiem inne. Poczytaj o tym w sieci. Im wiecej sam znajdziesz , tym wiecej zapamiętasz. :)
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Porzeczka biała(Ribes niveum) pienna i krzaczasta

Post »

Czyta się czyta i nie koniecznie w sieci mam książek kilka. Niestety pewnych rzeczy doczytać nigdzie nie mogę jeśli sam nie zadam konkretnego pytania. No i tu przychodzi właśnie kwestia taka że drugi raz kupiłem porzeczkę białą i jest cholera czerwona! Znowu! Nie kumam. No czerwieni się jak nic przy okazji zauważyłem to sprawdzając nazwę gatunku jak poprzednio mnie zapytano tak i wstawiam jej nazwę. biała BIANCA, chyba krwiste bianca, o co tu chodzi? Drugi raz tak mam. Proszę:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”