Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
effa
 Tytuł: Alleopatia drzew owocowych
PostNapisane: 27 mar 2019, o 11:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Witajcie, czy znacie jakieś zależności między drzewami owocowymi tudzież innymi drzewami czy krzewami?

Od jesieni zeszłego roku jestem posiadaczką ROD i nasadzenia które zrobiłam wtedy muszę niestety poprzenosić w inne miejsca.

Wyczytałam, że brzoskwinia nie powinna rosnąć koło jabłoni ( a u mnie tuż obok wsadziłam :oops: ). Nie powinny też w jej sąsiedztwie rosnąć pomidory, tak samo jak przy moreli.
Na jabłoń pozytywnie wpływa czereśnia i śliwa, ale nie powinno się sadzić koło jałowca.
Pigwa nie powinna rosnąć koło drzew iglastych ani krzewów jagodowych.
Złym kompanem dla śliwy jest wiśnia, czereśnia, porzeczka i maliny.
Wiśnia nie powinna rosnąć koło śliwy i moreli ale korzystnie wpływa na nią porzeczka czarna i winorośl.
I tyle informacji które wyciągnęłam z neta.

A jak Wasze doświadczenia? Czy macie jakieś spostrzeżenia co do wzajemnych relacji drzew owocowych?

Na działce rosła mi już wiśnia i śliwa w dwóch odległych od siebie miejscach. Dokupiłam natomiast: czereśnię, morelę, brzoskwinię saturn, jabłoń oraz świdośliwę. Mam jeszcze w planach dokupić pigwowca.

Jabłoń i brzoskwinię rozdzielę i mam już jakiś pomysł na ich miejsce. Ale właśnie co do sadzenia moreli i brzoskwini przy pomidorach (bo blisko mam warzywnik) - bo pomidor źle podobno wpływa na wykształcenie korzeni u tych drzew. A jeśli posadzę tą morelę i brzoskwinię w tym roku a zmienię miejsce pomidorów by docelowo wróciły one za rok w miejsce warzywnika to czy drzewa zdążą wykształcić korzenie przez rok czasu na tyle żeby ten pomidor nie miał w przyszłości negatywnego wpływu na nie?

Nie bardzo wiem koło czego mogę a koło czego nie powinnam sadzić pigwowca i świdośliwę? Dodam że na działce rośni mi też jałowiec i sosna. Chciałabym to jakoś tak ułożyć żeby miało to ręce i nogi. Może moje pytania mogą wydawać się głupie ale naprawdę nie wiem jak to wszystko rozplanować żeby było dobrze. A nie chce co chwila przesadzać tych drzewek. Pomożecie?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

effa
 Tytuł: Re: Alleopatia drzew owocowych
PostNapisane: 27 mar 2019, o 11:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Poniżej wklejam orientacyjny plan działki i nasadzeń które już tam są. po prawej stronie jest zostawiona większa przestrzeń na której docelowo ma stanąć jakaś huśtawka i trampolina dla dzieci więc nie mogę tutaj nic sadzić. Zielone kwadraciki z numerami to miejsca o których myślę obsadzić drzewkami.

i to co myślę:
1-jabłoń
2-czereśnia
3-morela

pozostaje mi brzoskwinia, świdośliwa i w najbliższym czasie pigwowiec. Ewentualnie coś zmienić z 1-3?
Proszę doradźcie...

Obrazek

NOWY 83
PostNapisane: 28 mar 2019, o 09:06 
1000p
1000p

1 szt.
Effa jaka jest przyczyna "że nie mogą rosnąć przy sobie " bo szczerze pierwsze słyszę za wyjątkiem grusz w parze z jałowcami ze względu na rdzę gruszy .

effa
PostNapisane: 28 mar 2019, o 11:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
NOWY 83 napisał(a):
Effa jaka jest przyczyna "że nie mogą rosnąć przy sobie " bo szczerze pierwsze słyszę za wyjątkiem grusz w parze z jałowcami ze względu na rdzę gruszy .

NOWY 83 niestety nie jest to dokładnie wyjaśnione, poniżej wklejam urywki tekstu z jednej ze stron które sobie wydrukowałam:

"Dobrym sąsiedztwem dla brzoskwini jest winorośl, a także czosnek, cebula, szczypiorek, który chroni brzoskwinię przed mszycami. W pobliżu brzoskwiń można uprawiać truskawki, kukurydzę cukrową, szparagi. Ziemniaki i pomidory są złym sąsiedztwem dla brzoskwini, ponieważ mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana przenosi choroby wirusowe. Zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy przenoszą choroby grzybowe atakujące brzoskwinię. Obok brzoskwiń nie powinno się sadzić jabłoni i grusz.

Na poprawę plonowania czereśni dobry wpływ ma rosnąca w pobliżu czereśnia innej odmiany i rosnące pod nimi konwalie. Natomiast nasturcja chroni czereśnie przed atakiem norników i czarnej mszycy, a bylica piołun zapobiega atakowi mrówek. Pod koroną czereśni sadzi się kilka sztuk czerwonej naparstnicy, wysiewa nagietki i dzwonki brzoskwiniolistne aby chronić drzewo przed gumozą i rakowaceniem. Konwalia chroni czereśnie przed moniliozą, niebezpieczną chorobą grzybową.
Czosnek rosnący pod koroną czereśni odkaża glebę i chroni korzenie drzewa przed niektórymi chorobami grzybowymi.
Porzeczka jest złym sąsiadem dla czereśni.

Dobre sąsiedztwo dla jabłoni to grusza, czereśnia, śliwa.
Wysadzone pod koroną jabłoni czosnek, szczypiorek chronią jabłoń przed parchem, natomiast nasturcja daje ochronę przed mszycami i nornikami.
Pod koroną jabłoni wysiewa się fiołki, mniszek lekarski, tojad które zapobiegają powstawaniu chlorozy liści jabłoni. Chrzan wysadzony przy jabłoni chroni ją przed moniliozą. Mniszek lekarski wpływa na lepsze plonowanie jabłoni.
Na obrzeżach korony jabłonki można uprawiać zioła: melisa cytrynowa poprawia smak jabłek a mięta pieprzowa ich aromat.
W pobliżu jabłoni nie powinno się sadzić ziemniaków, róż i innych roślin światłolubnych, jałowców (choroby!), jaśminu, kaliny.

Morele źle rośną na glebach kwaśnych i zimnych. Morele sadzi się w odległości 5 m od innych drzew owocowych. Idealnym towarzystwem dla moreli są nagietki, nasturcja, aksamitki, mięta, krwawnik, wrotycz. Ochronę przed mszycami na moreli zapewniają czosnek, cebula, melisa. Pokrzywa i chrzan zapobiegają występowaniu chorobom grzybiczym. Złocień maruna, czerwona naparstnica mają pozytywny wpływ na zdrowie moreli i ochronę przeciw gumozie i rakowaceniu. Szpinak siany jesienią jest dobrym nawozem zielonym.
Pod koroną moreli nie powinno się sadzić szałwii, zawilców, przylaszczki pospolitej, rannika zimowego. W pobliżu moreli nie powinno się sadzić owsa, ziemniaków (konkurencja o składniki odżywcze), ani pomidorów, ponieważ pod ich wpływem słabo rozwijają się korzenie drzewa.

Pigwa ma płytki system korzeniowy i dlatego wymaga żyznej i stale wilgotnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Powinno się ją sadzić w miejscu nasłonecznionym, ciepłym i chronionym przed mrozem. Pigwy niskopienne można sadzić w odstępach 2.0 m x 3.5 m, dobrze rosną w pobliżu zbiornika wodnego. Pod koroną pigwy powinny rosnąć szafirki, czosnek, mniszek lekarski, łoboda, jasnota biała (głucha pokrzywa), facelia.
Złym sąsiedztwem dla pigwy są krzewy jagodowe, szałwia, drzewa iglaste.

W przypadku gumozy i rakowacenia śliwy lecznicze działanie ma rosnąca pod drzewem czerwona naparstnica. Korzystny wpływ na zdrowie śliwy mają także złocień maruna i nagietki.
Wysiew nasturcji pod śliwami daje ochronę przed ślimakami, mszycami i karczownikami. W pobliżu śliwy warto uprawiać czosnek, cebulę i chrzan, które odkażają glebę. Pod koronami śliw wysiewa się sałatę, koniczynę, facelię, łobodę, a pod koniec lata gorczycę na nawóz zielony.
W bezpośrednim sąsiedztwie śliw nie powinno się sadzić jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, porzeczek i malin.

Wiśnie lepiej owocują kiedy w ich w pobliżu rosną czarne porzeczki. W przypadku gumozy i rakowacenia wiśni lecznicze działanie ma przede wszystkim rosnąca pod drzewem czerwona naparstnica. Korzystny wpływ na zdrowie wiśni mają także złocień maruna, nagietki, nasturcja i dzwonek brzoskwiniolistny, które powinno się wysiewać w pobliżu pnia wiśni. Nasturcja chroni wiśnie przed karczownikami, a bylica piołun przed mrówkami. Pod koroną wiśni można wysiewać aksamitkę, która wpływa na poprawę stanu gleby i chroni przed nicieniami. Konwalie mają zmniejszać podatność wiśni na brunatną zgniliznę (moniliozę). Czosnek, cebula i chrzan mają lekkie działanie grzybobójcze i odkażające glebę. Dobry wpływ na zdrowie wiśni ma krwawnik, wrotycz, bodziszek, koniczyna. Poza tym pod koroną wiśni mogą rosnąć sałata, szpinak, gorczyca na nawóz zielony. Dobrymi sąsiadami są krzewy winorośli i czarnego bzu lekarskiego.
W pobliżu wiśni nie powinno się sadzić śliw, ze względu na ich płytki i rozległy system korzeniowy oraz możliwość przenoszenia zakażeń grzybiczych. Jabłonie i grusze stanowią zbyt silną konkurencję dla wiśni. Złymi sąsiadami dla wiśni są morela (wydzieliny jej korzeni podtruwają wiśnię), maliny (powinno się je sadzić w najdalszej części ogrodu), agrest, truskawki i barwinek." (tekst pochodzi ze strony http://mama-dobra-rada.pl)

NOWY 83
PostNapisane: 28 mar 2019, o 15:23 
1000p
1000p

1 szt.
Mnie to wygląda trochę na "szacher -macher " ale ja na czarach to tak się za bardzo nie znam ;:136 .Bardziej skupił bym się na wymaganiach glebowych w składniki pokarmowe, odczyn gleby ,nasłonecznienie itp. Czytając tekst odniosłem wrażenie jak bym słuchał kogoś kto teoretycznie zakłada teoretyczny ogród .

KamilK02
PostNapisane: 28 mar 2019, o 18:20 
500p
500p

0 szt.
Kwestia pierwsza, pod jedną z jabłoni mam w sadzie chrzan i nie widzę żadnej różnicy w parchu na niej samej, i na kolejnej po drugiej stronie sadu tej samej odmiany.
Kwestia druga, na szczęście nie widziałem rdzawicy jabłoniowo jałowcowej i mam nadzieję, że nigdy tego nie zobaczę. Niebezpieczna jest rdza jałowcowo gruszowa.
Kwesta trzecia, pigwy źle rosną na glebach alkalicznych więc, klik Akapit o Włoszech.

Kolejna kwestia, morela jest zazwyczaj na ałyczy sczepiona, a ona raczej nie za bardzo szkodzi, choć wszędzie odrosty puszcza.

Pewne jest to, że nie powinno się sadzić pestkowych po pestkowych, ziarkowych po ziarnowych ;)

Zgadzam się z Nowym dla mnie to trochę skomplikowane i zagmatwane. Pozdrawiam.

szukacz
PostNapisane: 28 mar 2019, o 22:28 
200p
200p

0 szt.
Można przyjąć że taki teoretyczny ogród wytwarza sobie w wyobraźni każdy kto ma ten prawdziwy realno-fizyczny.
Ja uważam że należy dążyć do uproszczenia owych modeli teoretycznych, upatrując doskonałości w prostych i sprawdzalnych rozwiązaniach.
W kwestii sąsiedztwa drzew to myślę że najważniejsze jest by uwzględnić ich docelowe rozmiary i nie sadzić słabo rosnących drzewek w cieniu tych silnie rosnących.Warto też sprawdzić kwasowość gleby (odczyn pH), poznać glebę tak by sadzić to co ma szansę urosnąć na niej.

garom
PostNapisane: 28 mar 2019, o 22:45 
200p
200p

1 szt.
Alleopatia to przynajmniej dla mnie taka sztuka dla sztuki. Jeśli zaatakuje drzewko owocowe patogen lub szkodnik to bez działania interwencyjnego nie da rady. Już przerabiałem ( a raczej żona) w warzywniaku sadzenie czosnku, cebuli i inne "czary mary" by odstraszyć kreta. A kret wbrew "zasadom alleopatii" szczególnie lubił te rejony. Podobnie było ze współrzędną uprawą warzyw, które podobno mniej lub bardziej lubiły swoje towarzystwo. Efektów takich działań nie było wcale lub nie byliśmy w stanie ich zaobserwować. Jeśli ktoś jednak ma czas i lubi takie "teorie" to nikt mu przecież nie zabroni ich stosowania. :wink:

effa
PostNapisane: 29 mar 2019, o 11:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Dzięki, w takim razie nie wnikam już więcej w temat i zostawiam wszystko tak jak jest. :D
Ogólnie to jest masa informacji co do zależności między warzywami, chociaż tutaj widzę i tak rozbieżności się trafiają i najlepsza jest własna obserwacja. Na te drzewa wpadłam przypadkowo i dlatego zaczęłam szukać więcej, ale informacji w tym temacie właściwie zero, bo to wszystko co wkleiłam powyżej to z jednej strony skopiowałam. Na innych nie znalazłam nic takiego, oprócz tego żeby gruszy koło jałowca nie sadzić i brzoskwini obok jabłoni.
Dzięki za odpowiedzi. :) i nie zagłębiam się już w takim razie w temat ;:14 teraz tylko trochę w cierpliwość uzbroić się muszę i poczekać kilka wiosen na owoce - w końcu to moje pierwsze własne będą ;:65 :wink:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości