Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Eeee, podejrzewam, że to jakieś nieporozumienie. Jeżeli masz je pierwszy rok, poczekaj, żeby się korzenie rozrosły wg mnie liście też sa potrzebne. Piszesz, że to malina dwuletnia, czyli na pędach, które wyrosna Ci w tym roku owoce będa dopiero w następnym sezonie. Jeśli je teraz wytniesz, no to owoców w przyszłym roku nie będzie. Swoje dwuletnie, (kiedyś je miałam, ale zlikwidowałam) prowadziłam tak; usuwałam zupełnie , czyli wycinałam przy ziemi wszystkie pędy, które owocowały i robiłam czystkę wśród młodzieży, tzn zostawiałam na owocowanie tylko ładne, silne łodygi w rozstawie 25 - 30 cm, nawet jak w kępie było 5 pięknych to 3 wywalałam. Wszystkie rachityczne, niedorośnięte paszły won. Utrzymywałam w ryzach rzad, miały tylko pół metra szerokości do dyspozycji. Wszystkie inne, które się rozzuchwaliły i poszły gdzie nie powinny wycinałam, porzadek musi być !!! A jak!! :) :) A owoce były piękne, dorodne i gdyby nie robale i opryski na nie, pewnie by bym ich nie likwidowała.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

No dobrze, a te, które owocują na pędach tegorocznych, też się przerzedza? Przycięłam do zera, odrosły i teraz jest busz. Pchać się tam i powycinać co niektóre?

(A jak tam te plamy na Twoich malinach, Gieniu?)
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Ja już to zrobiłam, póki były małe bo też miałam busz. Nadal jeszcze wyrastaja następne malutkie i je wyrywam. Z plamami było chyba tydzień spokoju, pojawiło się słoneczko, zrobiło się upalnie, ale tylko 2 dni i znowu leje co drugi dzień, wilgoć w tej chwili 100% no i wczoraj zauważyłam swieże kolejne i już nie koniuszek listka ale całe liście sa atakowane. ;:oj Takiej mokrej wiosny to tutaj nie pamiętam a jestem tu z przerwami od 2003 roku.
Pozdrawiam! Gienia.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

U nas na warmi odwrotnie. Przez ostatni miesiac 2 burze. Co 2 dni trzeba dobrze podlac bo tak szybko schnie. Nawet trawa nie rosnie a miejscami wysycha.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Prosze o pomoc w identyfilacji choroby na podstawie liścia by i amatora moich malin.
Czy to odorek? NA każdej prawie malinie po 1-2 sztuki zielonych gości.
Obrazek


Obrazek
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

A ja jakoś nie mam szczęścia do tych malin letnich. Posadziłem chyba ze 20 krzewów: czerwonej i żółtej i rosną, ale zawiązków owocowych nie widać. Sąsiadka ma stare krzewy, których nigdy nie wycina, bo nawet nie wie, że tak trzeba. Ona zrywa dziennie już teraz po 1 kg malin z poletka 2 x 6 m. Wygląda na to, że to cięcie im chyba szkodzi, a nie pomaga w moim przypadku.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Maliny letnie owocują na zeszłorocznych pędach. Jak je wycinasz to nic dziwnego, że nie masz owoców.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

No to teraz kompletnie zbaraniałem lub coś pokopałem co jest bardzo możliwe , obiło mi się o uszy, że letnie maliny trzeba zimą wycinać no to powycinałem a teraz dowiaduję się, że nie wycinać. :D Wielkiej straty nie będzie i jakoś to przeżyję.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Przycina się maliny późne, jesienne. Albo takie które mogą być i wczesne i późne, jeśli chce się mieć tylko jeden duży zbiór, a nie ciągły i mniejszy.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

W przypadku malin letnich należy usunąć wszystkie pędy które zakończyły owocowanie - najlepiej zaraz po zakończeniu owocowania, wtedy nie ma wątpliwości co usunąć.
Pozdrawiam Serdecznie
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Witam ponownie

Nie dało się rozpuścić nawozu(no chyba że by było kilka godzin albo ciepła woda)

Rozsypałem go o polałem intesywnie po tym zabiegu jak wiadomo mamy 2 tygodnie deszczu.Maliny odżyły ale stare już zaczynają padać,niektóre wystrzeliły ,pojawiło się z 10 nowych.

Za tydzień jedziemy z synem pułapkę zamontować bo pod kilkoma dalej korzenie podkgryza-ale i tak są takie same jak te bez podgryzania.
Nie wiem jak ruszą też inne (kolor się poprawił) to wyciąć je całkiem po zimie?
I liczyć na liczne rozrosty
Malini są już tam chyba 3 rok.

Zdjęcia stara i nowa


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Z malin letnich, pędy po owocowaniu należy wycinać niezwłocznie. Nie czekamy z tym do jesieni czy wiosny.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

To maliny późne wcześnie to jest tylko to co pozostało z poprzedniego roku ale nie zdążyło dojrzeć.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”