Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Zetnij tylko Polka i Polana.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Makuszek, Glen Ample i Laszka są to odmiany letnie (owocujące od czerwca) i dlatego owocują na pędach dwuletnich, nie jednorocznych :)


Jeśli chodzi o rozróżnienie pędów, to pęd dwuletni po owocowaniu zaczyna zamierać, staje się brzydki, podsycha, natomiast pęd jednoroczny jest duży, intensywnie zielony (lub fioletowy, różówy- u ciemnych odmian), jest długi i intensywnie rośnie.

Pędy dwuletnie najlepiej wyciąć od razu po zakończeniu owocowania. Jednoroczne pędy na malinach dwuletnich potrafią wyrosnąc dosyć długie, można np. skrócić pęd na dł 1,2-1,4m - wtedy ten pęd wypuści mnóstwo bocznych gałęzi, na których w kolejnym roku będą owoce.


edit
O, tak długo pisałam, że już byli szybsi z poradą :wink:
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Ja zauważyłem tylko Laszkę :lol:
A z kolei Bristol nie owocuje na jednorocznych?
Makuszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 maja 2016, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Dzięki za zwrócenie uwagi. Faktycznie Laszka i Glen Ample owocowały wcześniej. Teraz wiem dlaczego ;:14 Ogródkiem zajmuje się praktycznie od tego roku i mam troszkę zbyt dobre rezultaty. Jeszcze wszystko posprawdzam przed pocięciem, kiedyś w pracy zrobiłem sobie listę malin jedno i dwurocznych ale zapomniałem o niej.

Podpory zrobiłem 1,5 metra ale już są za małe. Z waszych odpowiedzi wnioskuje, żeby nie skracać młodych pędów. Będę musiał pokłaść jedne na drugich, żeby się nie połamały. Dzięki za odpowiedzi.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Drodzy, powiedzcie proszę, czy maliny najlepiej sadzic na jesień, ile sadzonek posadzić na ok 20 m wzdłuż płotu? I co polecacie, jakie sadzonki. Odziedziczylismy działkę, która była pryska a rundupem.. Jak sadzic najlepiej pod oborniki? Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, Werka
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Maliny sadź co 50cm, za dwa lata się zrosną. Odmiany zależą od preferencji, ja optuję zęby mieć trochę malin owocujących na pędach dwuletnich i trochę na jednorocznych. Wtedy owocowanie jest wydłużone.
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Newrom, a jakie byś polecił odmiany dwuletnie? Preferencje, to wiadomo: smak ponad wygląd.
Krzysiek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Czarna malina Bristol ma tendencje do wypuszczania długich (czasem kilkumetrowych) pędów, które sięgają do ziemi by potem na tych końcach się ukorzenić. Zasadniczo Bristol owocuje na zeszłorocznych pędach, chociaż w tym roku po kilkutygodniowej u mnie suszy kilka gałązek (tegorocznych pozostawionych na przyszły rok do owocowania) zakwitło. Wcześniej tego nie obserwowałem. :wink:
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Newrom nie mam pojęcia o malinach, czy coś polecisz, jaka różnica między 1rocznymi a 2 letnimi. No i czy mam je wsadzić na jesień?
Pozdrawiam, Werka
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Na allegro znalazłem kilka aukcji zatytułowanych "malina właściwa czerwona" albo "malina czerwona wczesna". Czy to są jakieś pierwotne odmiany czy po protu ktoś sprzedaje jak leci, co wyrosło?
Krzysiek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Zasadniczo maliny dzieli się na tradycyjne i powtarzające. Maliny tradycyjne rosną w danym roku by owocować w następnym. Owocowanie zaczynają w czerwcu i kończą w lipcu (czasem trochę dłużej w zależności od odmiany). Po owocowaniu trzeba je wyciąć przy samej ziemi by nie rozwijały się w nich choroby i szkodniki . Maliny powtarzające rosną i owocują w tym samym roku. Owocowanie rozpoczynają w sierpniu i owocują aż do przymrozków (zdarzało się u mnie w niektóre lata,że owoce były aż do 20 grudnia). Niektórzy z powtarzającymi postępują tak,że po owocowaniu (późną jesienią przycinają tylko ten odcinek krzewu, który owocował by w roku następnym pozostawiony (skrócony) fragment owocował ponownie (ja tak nie robię bo owocowanie wtedy jest słabsze podobnie jak przyrosty nowych pędów). :)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

kylo - jak nie podają nazwy odmiany to nie kupuj.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Generalnie dobrze jest maliny kupić w pewnej szkółce, żeby być pewnym co się kupuję.
Ja nie polecę żadnych nazw bo poza Valentiną i Poranną Rosą z tego roku wszystkie maliny mam od rodziny albo są to maliny kupione razem z polem. Pewnie jeszcze przez zimą posadzę Polkę i Polanę po kilka krzaków bo mam podejrzenia iż maliny które mam jako NN to właśnie one.
Do malin dwuletnich konieczne są słupki i rozciągnięte druty bo inaczej się przewracają pod śniegiem.
Maliny bardzo dobrze jest sadzić jesienią, obornik można rzucić na wierzch jeśli jest świeży. Nim rośliny wyjdą z ziemi to osłabnie i nie popali.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”