Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Ma już ktoś posadzoną fioletowa/prawie czarną malinę Heban?

opis maliny Heban

https://niwabrzezna.pl/odmiany/

Ma owocować na pędach jednorocznych.
Pozdrawiam Paweł
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Jaka odmiana jest najbardziej plenna ?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Na to pytanie nie ma oczywistej odpowiedzi. Dużo zależy od stanowiska, nawożenia, nawadniania.
Pozdrawiam Paweł
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Witam
Czy maliny posadzone w tym roku, które jeszcze nie owocowały też trzeba podciąć?
Czy zrobić to w następnym roku po pierwszym owocowaniu?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Slomo pisze:Witam
Czy maliny posadzone w tym roku, które jeszcze nie owocowały też trzeba podciąć?
Czy zrobić to w następnym roku po pierwszym owocowaniu?
To zależy.Jeżeli to malina owocująca na pędzie dwuletnim to nie wycinamy ich ale możemy skrócić .Wycinamy te pędy po owocowaniu.Maliny jesienne(powtarzające owocowanie) można przyciąć 5-10 cm od ziemi jak zrzucą liście w listopadzie/grudniu.Można też ciąć na dwa zbiory i wtedy jesienią/zimą ścinamy owocującą górę pędu a druga dolna część zaowocuje latem.Ja jednak tnę tylko na zbiór jesienny czyli wycinam wszystkie pędy nad ziemią.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Slomo

Kiedy sadziłeś maliny?
Pozdrawiam Paweł
netto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 lis 2020, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jesienne zwalczanie chwastów w malinach

Post »

Dzień dobry, przychodzę z zapytaniem o oprysk maliny po ścięciu. Słyszałem, że 3 tygodnie po ścięciach jak już zejdą wszystkie soki można opryskać malinę środkiem chwastobójczym i na wiosnę powinniśmy cieszyć się czystą maliną? Czy ktoś to potwierdzi? Boje się, że narażę maliny na przypalenia lub inne niepowołane efekty. Pozdrawiam serdecznie, liczę na poradę.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Malina nie jest chwastem przynajmniej jeśli celowo ją posadziłeś w ogrodzie. Po co więc ją pryskać środkiem chwastobójczym? Jeśli chodzi Ci o to co rośnie wokół maliny to możesz też to ręcznie wyplewić i wysypać korę. Chwasty będą rosły zdecydowanie słabiej. Jeśli chodzi Ci o środek owadobójczy to nie wiem. Profilaktyką na zimę jest wycinanie pędów jeśli chodzi o maliny jesienne.

-- 16 lis 2020, o 14:07 --
Yogibeer701 pisze: To zależy. Jeżeli to malina owocująca na pędzie dwuletnim to nie wycinamy ich ale możemy skrócić .Wycinamy te pędy po owocowaniu.
O ile takie maliny skrócić? Sadziłam późną wiosną. I czy w przypadku pędu, który urósł krzywy i się zawija pełznąc po ziemi to może lepiej go obciąć w całości?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

wiridiana pisze: O ile takie maliny skrócić? Sadziłam późną wiosną. I czy w przypadku pędu, który urósł krzywy i się zawija pełznąc po ziemi to może lepiej go obciąć w całości?
Nieważne kiedy były sadzone, ważne na jakich pędach owocują ? Na pędach dwuletnich w lecie? Czy na pędach tegorocznych (jednorocznych) jesienią?
Wszystkie pędy, które owocowały wycinamy.
Podejrzewam, że ten pęd , który jest taki długi i się pokłada i nie owocował, to jest malina (letnia) owocująca na pędzie dwuletnim. Nie wycinaj go przy ziemi tylko go postaw do pionu i skróć na wysokości około 120 - 150 cm. Trzeba by go umocować, bo na pewno jest wiotki i położy się znowu.
I dobrze radzę, niech nikogo nie kusi skracać maliny jesienne obcinając tylko górny odcinek pędu- ten, który już owocował. Licząc na wczesne owocowanie na starych pędach - kikutach w następnym roku (owoc rośnie drobny) i drugie, jesienne owocowanie na nowych pędach. Tworzy się gąszcz, utrudniony dostęp do owoców, bo rosną nowe pędy, natychmiast się przyplącze szara pleśń, konieczne opryski no i "po ptokach". Nie warto.
Pozdrawiam! Gienia.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

wiridiana

Jeśli chodzi o maliny dwuletnie to możesz skrócić pęd na długość która Ci odpowiada (np: 160-190cm).

Ten słaby pęd obetnij w całości. Nie da on dużego i dobrego plonu. Może być taki słaby z powodu choroby lub żerowania jakiegoś szkodnika.

Jeśli sadziłaś maliny letnie w tym roku późną wiosną i wyrosły Ci słabe pędy to polecam wyciąć wszystko nisko nad ziemią. Nie będziesz miała plonu w przyszłym roku ale za to malina rozwinie dobrze system korzeniowy i wyrosną ładne pędy na kolejny rok.

Ja sadziłem swoje maliny w sierpniu 2019r. Na zimę wyciąłem wszystkie pędy więc w tym roku nie miałem malin ale za to w każdym miejscu wyrosły piękne pędy które powinny obwicie owocować w przyszłym roku.

Maliny jesienne/powtarzające zasadzone nawet teraz, powinny w przyszłym roku już dobrze owocować. Moje posadzone jako małe sadzonki doniczkowane i ścięte na zimę w tym roku wypuściły 3-6 ładnych pędów i mogłem delektować się owocami do teraz (były jeszcze zielone maliny ale słabo dojrzewały więc zdecydowałem się je wyciąć i posprzątać).
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Z malinami jesiennymi wiem jak postępować. One są mocno niezniszczalne i dość samoobsługowe. Mam je już w kolejnym ogrodzie przywiezione od babci z południa kraju. Czasem traktowane po macoszemu.

Za to posadziłam sobie w tym roku letnie fioletowe. Stąd moje pytanie, odnoszące się do konkretnego wpisu o przycinaniu malin owocujących na pędzie dwuletnim Yogibeer701, który zresztą zacytowałam.
Dziękuję brodus za odpowiedź.
Przeprowadzę w takim razie eksperyment i dwa silniejsze skrócę tylko trochę, a dwa słabsze wytnę całkiem.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Moja fioletowa Glen Coe sadzona w ubiegłym roku rozkrzewiła się bardzo i ma pędy po 2-3 metry aż przeszkadza w obsłudze malin czerwonych więc myślę czy ją nie przesadzić w inne miejsce.

Warto dla niej zrobić podpory aby pędy się nie pokładały.

Ewentualnie te słabsze pędy przysyp miejscami (zwłaszcza na czubku) ziemią to powinny się ukorzenić i będziesz miała nowe sadzonki :wink:
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
atymtym
100p
100p
Posty: 112
Od: 18 sie 2019, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Moja fioletowa też ładnie rośnie, ja usuwam tylko pędy które owocowały, ale to trochę z niewiedzy ale jedno jest pewne, jest to super malina ipolecan ją każdemu, tak jak brodus napisał musi być przy rusztowaniu bo przy pełnym owocowaniu pędy położą się na ziemi
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”