Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Najlepiej wytnij.
Pozdrawiam Paweł
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

[/quote]
Hah żebym to ja pamiętał. Pewnie Polka albo Polana, albo jedna i druga. Wiem, że je się wycina przy ziemi, ale mam te kikuty z odrostami i zastanawiam się co z nimi zrobić.[/quote]

Mam Polanę kilka lat i najlepiej zrobić tak.W listopadzie lub grudniu jak zrzuci liście wycinamy wszystkie pędy ale nie całkiem przy ziemi.Tylko 10-15 cm nad ziemią.Cięcie w tym terminie spowoduje dobre przygotowanie do wiosennego startu.Oczywiście można zrobić inaczej i nic się wielkiego nie stanie jak przytniemy zimą czy wiosną ale wtedy wzrost krzewu może być słabszy i opóźniony.Polana powinna wypuścić z 8 pędów 1.5 m.Owocuje 1/2 górnej części pędów.
Ja bym zostawił i wyciął latem po owocowaniu a jesienią zadecydował czy tnę na 10 cm czy metr?
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

[W listopadzie lub grudniu jak zrzuci liście wycinamy wszystkie pędy ale nie całkiem przy ziemi.Tylko 10-15 cm nad ziemią.[/quote]
Tak właśnie zrobiłem i teraz z tych 10-15 pędów wyrastają nowe gałązki. Co ty z nimi robisz?
Krzysiek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

kylo pisze:[W listopadzie lub grudniu jak zrzuci liście wycinamy wszystkie pędy ale nie całkiem przy ziemi.Tylko 10-15 cm nad ziemią.
Tak właśnie zrobiłem i teraz z tych 10-15 pędów wyrastają nowe gałązki. Co ty z nimi robisz?[/quote]

Nic już nie robię.Te cięte na 10 cm wyrosną pędy,które zaowocują jesienią i zostaną znowu wycięte na 10-15 cm.Jeżeli była przycięta tylko górna owocująca część pędu to w roku następnym ten pęd wyda właśnie takie gałązki z owocami latem.Zbieramy owoce wycinamy stare pędy i czekamy na owoce na pędach jednorocznych jesienią.Sami musimy zadecydować co się opłaca bardziej na jeden zbiór czy dwa.Ja osobiście wolę na jeden a latem zbierać owoce z malin tradycyjnych owocujących tylko na dwuletnich pędach.Podsumowując to teraz z malinami już nic nie robimy.Przynajmniej ja już nic nie robię nie pryskam dam jeszcze tylko trochę obornika granulowanego jak się owoce będą zawiązywały i będę zbierał szkodniki te co zawijają się w wierzchołkowe liście i je niszczą.
A jeszcze jedno z tych kikutów pędów dwuletnich czasami wyrosną też takie gałązki co zaowocują latem ale tym się nie przejmuje.Zjem kilka owoców wcześniej.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Uprawiałem Polka i Polana w dużych donicach. Pędy przycinałem jesienią a wczesną wiosną usuwałem całkowicie, równo z ziemią. Wiosną wszystkie pędy startowały z ziemi. Zostawiałem kilka najsilniejszych, pozostałe wyłamywałem lub wyrywałem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Już chyba wszystko wiem. Też wolę letnie maliny zbierać z letnich odmian, a w późnych nie chcę mieć letniego owocowania, a przynajmniej jak najmniej, bo jakiś kikut zawsze przegapię.
Krzysiek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Dotarły malinki Poemat z Brzeżnej, troszkę sponiewierane, odpoczywają na parapecie.
Qurcze, zimno , nie pojadą dziś na działkę, ma padać.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Spotkał się ktoś kiedyś z tym, że na szczycie nowego pędu rosną białe liście? Może z lekko różowym nalotem. Nie białe placki, nie żółknące, po prostu wyglądające jak normalne jędrne liście tyle że ... białe.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Bardzo blade, nawet białe mogą być przy dużym niedoborze żelaza.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Czy taka chloroza w postaci żółcenia liści malin to objaw braku żelaza? Mam tak naokoło 20% mojej plantacji i tak nie wiem czy to wina konkretnej odmiany (mam zupełną mieszaninę z kilku dosadzeń od rodziny) czy warunków glebowych (choć jedno stanowisko w miarę jednorodne) czy to objaw jednak jakiejś choroby?
Cukinia1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 sie 2019, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Czesc, nie znalazłam tematu, gdzi emogłabym się podpiąć, jeśli jest taki, to bardzo będę wdzięczna za przekierowanie. W kazdym razie dzieje mi się takie coś z moją czarną maliną, że na listkach, ma takie małe kropeczki z czerwoną obwódką. Żadna inna malina nie ma takich listków, tylko ta, i to na dwóch pędach. Wyczytałam, że może to być antraknoza, i że trzeba to potraktować środkiem "leczniczym", ale teraz chyba nie jest dobry moment. Poza tym, czy to trzeba pryskać, czy jest coś do podlania? mozecie doradzić?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Bez fotki nikt w ciemno nie poradzi. Akurat czarnej nie mam, ale inni mają , to i podpowiedzą co robić, czy nic nie robić.
(Z tego co wiem, to antraknoza najpierw atakuje pędy, później liście i łodyżki.)
Pozdrawiam! Gienia.
Cukinia1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 sie 2019, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”