Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Objawy przypominają chlorozę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
marmod
50p
50p
Posty: 63
Od: 4 lip 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Dzisiaj popryskałem liście odżywką żelaza, zobaczymy czy coś to podratuje sytuację. Generalnie to nie mam pomysłu co było tego powodem :/
koniczyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 maja 2017, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Moje maliny Polany mają już pąki kwiatowe, niedługo pewnie będą kwitły - czy to nie za wcześnie?
Zazwyczaj Polana zaczyna owocować na przełomie lipca/sierpnia, czasem później, a przecież maj mamy dopiero :roll:
Oczywiście piszę o tegorocznych pędach.
Jak u Was z Polaną? Też w pąkach? Jaką wysokość mają krzewy?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

U mnie też są pąki na Polanie, oczywiście maliny były cięte jesienią na krótko.
Pozdrawiam Lucyna
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Witam

Mam problem z malinami na działce poza domem.

Działka jest na zboczu ale raczej jest wilgotno.Część w półcieniu,część na słońcu do popołudnia.

Maliny posadzone z sadzonek jak to robi mój znajomy na plantacji-od niego je miałem.
Działka wcześniej cała przeorana+glebogryzarka

Nawożone nawozem do malin i porzeczek Biopon i juz dwa lata i wcale nie rosną a są to maliny wysokie.
Kolor liści nie jest żywo zielony tylko taki hmmm... no widać ,że coś im jest.
Końcówki raczej się przebrwiają w zielono zółto.Odrostów na palcach ręki :(
Nie wiem czy maja poł metra niektóre i już maliny na górze się pojawiają czyli już po wzroście.Czernica też kiepsko ale ona akurat jest wyżej i tam już jest niezbyt mokro.Przy domu już ma 5 m2 a tam dalej dwa patyki.
Myślałem o kretach i karczownikach ale jak się okazało obkopane maliny były tylko chyba w 5-7 miejscach.

Ku mojemu zdziwieniu,pobrałem trochę ziemi ale niezbyt głęboko(tak jak korzenie i niżej) i płyn Heliga pokazał pH 7-7.5.Jeśli tak jest to to na pewno nie pH dla malin i należy je obniżyć-pytam się to co z działaniem nawozu? "specjalnego do malin"

Nie wiem co teraz spróbować posypać nawozem do borówek i zobaczyć co się będzie działo?Nawóz bydlęcy w granulkach?
Liczę na waszą pomoc
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Moje malinki zaczynają już też kwitnąć. Ładnie się zagęściły....być może za mocno nawet. Nie ładnie rosną. Dziś je podleje, ciepło jest więc niech tylko rosną :D Życzę każdemu udanego sezonu malinowego :uszy :uszy :uszy
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

A u mnie przyszła sarna i zjadła WSZYSTKIE! wierzchołki malin.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Witajcie!

Na jesień przycinacie maliny ?? Przy samej ziemi ?
W sumie pierwsze słyszę, moje zostawiłem tak jak były, rosna fajnie, dosadziłem nowe i też już ruszają.

Mało tego - jak widać, linię kroplującą nawet mają skubane ;p

Obrazek
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Przycinanie z tego co mi wiadomo w zależności od stanu i odmiany.Ja tne połowę z zeszłorocznych to co uschniete.Po dwóch latach cała sucha do wywalenia.Na starych jest troche malin wczesniej a prawdziwe owocowanie na nowych do późnej jesieni.

A co z moją choroba malin???
Ma ktoś pomysł?
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Na jesieni zostawiam. Można trochę przyciąć, ale nie za bardzo, bo ktoś tu pisał, że mogą przemarzać im korzenie czy pędy. Na wiosnę wycinam uschnięte.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Generalnie, w przypadku malin wiosennych (owocujących na pędach dwuletnich) pędy na których owocowanie się zakończyło należy jak najszybciej usunąć aby ograniczyć ryzyko chorób malin.

Dla maliny powtarzającej (owocującej na pędach tegorocznych) podobnie, pędy które przestały owocować/skończył się sezon - powinno się usunąć aby ograniczyć ryzyko chorób. W przypadku maliny powtarzającej niektórzy pozostawiają roczne pędy na drugi sezon aby z tych pędów wcześniej cieszyć się owocami malin - ale w tym przypadku należy działać ze świadomością konsekwencji, czyli większego ryzyka wystąpienia chorób malin. Wysokość cięcia malin wpływa na to, że maliny będą się bardziej krzewić lub mniej.
Malina jest dość wytrzymała, w zasadzie rozplenia się jak chwast :)

(Prawdę mówiąc pierwszy raz słyszę, że cięcie malin może wpłynąć na przemarzanie korzeni lub pędów. Taki zabieg stosuje się w przypadku winorośli, czyli winorośle przycina się końcówką zimy, bo cięcie przed zimą rzeczywiście może osłabić pędy winorośli i spowodować jej przemarzanie)
Pozdrawiam Serdecznie
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

keerf pisze:
Nawożone nawozem do malin i porzeczek Biopon i juz dwa lata i wcale nie rosną a są to maliny wysokie.
Kolor liści nie jest żywo zielony tylko taki hmmm... no widać ,że coś im jest.
Spróbuj nawozić dolistnie w odstępach tygodniowych. Do tego gnojówka z pokrzyw pod korzenie.
Ku mojemu zdziwieniu,pobrałem trochę ziemi ale niezbyt głęboko(tak jak korzenie i niżej) i płyn Heliga pokazał pH 7-7.5.Jeśli tak jest to to na pewno nie pH dla malin i należy je obniżyć-pytam się to co z działaniem nawozu? "specjalnego do malin"

Nie wiem co teraz spróbować posypać nawozem do borówek i zobaczyć co się będzie działo?Nawóz bydlęcy w granulkach?
Liczę na waszą pomoc
Jeśli chcesz zakwasić do np siarczan amonu, albo nawóz do borówek ale nie podsypać tylko rozpuścić w wodzie i podlać.
LigiaM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 mar 2017, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Niedawno posadziłam malinę odmiana Radziejowa (owocuje ona na pędach dwuletnich), nie wiem,czy teraz ją przycinać? Jedni piszą,że tak,że będą odrosty korzeniowe w przyszłym roku większe,inni nie zalecają przycinania. Sama już nie wiem,jakoś tak mi ich szkoda... A jak je przycinać nad ziemią??
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”