Poziomki - uprawa cz. 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Jak gęsto powinno się sadzić poziomki w rzędzie? Co 20 cm będzie wystarczająco?
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Amanita, nie jestem specjalistą od systematyki więc też nie pytałem o ścisłe przyporządkowanie gatunkowe. Wiem tylko że poziomki na ogół dość wiernie odtwarzane są z nasion, natomiast wysiew truskawek może dać wyniki zaskakujące. Stąd moje zainteresowanie, w jaki sposób pozyskałaś to swoje cudo.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

W Rosji "ziemlianka" (poziomka) i "kłublinka" (truskawka) to bardzo płynne określenia. Wiele razy się sam w tym gubiłem, a mam wrażenie że i oni też maja taki problem.... Te określenia roślin używane są bardzo dowolny sposób. Oczywiście, nie zmienia to w żaden sposób, jakości ich nasion i roślin. Można jednak czasem pogubić się i dopiero po owocach zobaczyć co się uzyskało ;:oj . Ot, bonus dodatkowy - niespodzianka :tan .
Dominika, bardzo byłbym zainteresowany nasionami tej poziomki/truskawki - czy mogłabyś dla mnie zebrać ich choć trochę, plz..... ;:173
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Dominiko, ja też oczywiście podtrzymuję swoją prośbę , niezależnie od tego co ostatecznie okaże się po wysiewie. Napisałem do Ciebie ostatnio o swoich "szaleństwach" hodowlanych na PW. Eksperymentów nigdy nie mam dość, dlatego od czasu do czasu wypreparowuję także nasionka z atrakcyjniej wyglądających owoców kupowanych w supermarketach.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Witam :wit
Chciałem zapytać jakim nawozem mogę zasilić poziomki? Siałem w tym roku, teraz już rosną w ogródku i zaczynają kwitnąć. Jest może jakiś płynny nawóz do podlewania poziomek?
Pozdrawiam Krzysiek
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Witajcie
Czy zabezpieczacie przed zimą poziomki w polu? Moje posadzone w tym roku, to będzie ich pierwsza zima :D
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Ja swoich poziomek nie zabezpieczam na zimę. Jeśli chodzi o nawożenie, to młodych sadzonek nie nawożę a jak juz starsze, to mozna czymś delikatnie podlać na wiosnę np gnojówką z pokrzyw.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

A czy nie zaszkodzi im mróz powyżej -20 *C?
Pozdrawiam Krzysiek
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Czym zabezpieczyć dojrzewające poziomki czy truskawki przed ptakami czy innymi chętynymi skosztować?
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Może trzeba jakiegoś stracha postawić :D U mnie stoi jeszcze taki między krzakami jagody kamczackiej. Ptaszki ją lubią podjadać.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

:wit To chyba najnowszy wątek o poziomkach, a chciałam się podzielić zdjęciami z aktualnym stanem siewek. Wysiałam parę tygodni temu pierwszy raz w życiu, kilka odmian: Regina, Baron von Solemacher, Mignonette i Yellow Wonder. Zastosowałam się do porad by przykryć folią celem prewencji wyparowywania wody. Jako że robię to pierwszy raz, wydaje mi się, że część mogła być za długo w wilgoci i teraz jest w średniej kondycji. Mam osiem doniczek, więc wydaje mi się że i tak sadzonek będzie multum, nawet jak zwiędnie jedna doniczka.


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Czeka Cię 2-godzinne pikowanie. Wiem, bo też to przerabiałam :D Z tego wyrośnie niezły busz, w tamtym roku zagospodarowałam tak miejsce między tunelem a siatką, żeby nie rosły tam chwasty bez powodu i poziomki rosły sobie w najlepsze.
Co do plonu to w tamtym roku był słaby - 2-3 garście owoców, no ale to są poziomki, a nie truskawki. Moje poziomki będą miały w tym roku trzeci sezon i mam uszczuploną "uprawę", bo dosadziłam przy siatce 2 sadzonki aktinidii i poziomki zostały trochę przekopane. Myślę jednak, że się rozrosną, bo zostawiłam największe kępy, które pewnie odżyją po takim przesadzeniu.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

A ma ktoś uwagi odnośnie uprawy leśnych - w sensie takich dziko rosnących przesadzonych do ogrodu? Nawozy jakieś im dawać, jakoś pielęgnować, żeby im pomóc?
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”