Poziomki - uprawa cz. 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Mój synek uwielbia poziomki więc dla niego trochę ich posiałam :) Teraz czekam na kilka chłodniejszych dni i wsadzę je do gruntu ;:108

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

marta33 pisze: poziomka wysoka (Fragaria moschata)
Mam tą ale nigdy nie owocowała po potrzebuje innej odmiany tego samego gatunku, a mam tylko jedną odmianę.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Moje poziomeczki :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

A to poletko z tegorocznych osobiście wysianych :tan zaczynają kwitnąć :wink:

Obrazek
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

U mnie poziomka Rujana, wysiana w sierpniu ubiegłego roku, wysadzona do gruntu w październiku'2016.
Pięknie owocuje, smak jagód boski - leśny, z sosnowego, słonecznego wysypu. Jak z czasów mojego dzieciństwa i wypraw do lasu z Dziadziusiem ;:113
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Dzięki forum właśnie Rujane, Rugie i Reginę wysiewałam :) To były najczęściej polecane odmiany ;:108
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

A co to jest pospolita poziomka? Leśna? Rozłogowa?
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

marta33 pisze:Nikt się z was nie zdecydował na hodowle pospolitych odmian poziomek :D
Ja mam u siebie dziczki. Rośnie i na suchym i na wilgotnym miejscu, w pełnym Słońcu i półcieniu, rozłazi się prawie jak mięta, trzeba pilnować aby tylko trawa nie była jak zboże. Owoce od małych, do wielkości mniejszych truskawek. Uprawne w porównaniu mają bardziej wyrównane owoce oraz dłużej owocują. Jeżeli ktoś chce sobie zrobić taki półdziki teren z poziomkami to polecam, same rosną.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

marta33 pisze:Leśna.
W tym roku wysadziłam z nasion pod koniec sezonu w doniczkach produkcyjnych.
Nasiona uzyskałam susząc poziomki.
Jako podłoże wykorzystałam ziemię ogrodniczą -wykiełkowało tylko 10% ( 12 z 100 pojemników), a na wacie ( tu w celu sprawdzenia jakości nasion, czasu kiełkowania) aż 90% :wink:
Co mogło być powodem tak dużej rozbieżności ?
W jaki sposób uzyskałaś nasiona - po wysuszeniu owoców oczywiście?
Jeśli chodzi o rozbieżność w kiełkowaniu nasion na wacie i na podłożu, to moim zdaniem, mogą być trzy powody. Pierwszy - na podłożu za głęboko wysiałaś nasiona - ja sieję na powierzchnię lekko przysypując wymytym i wyprażonym w piekarniku piaskiem. Grubość pokrywy piasku - ok. 1mm. Drugi - kiepskiej jakości podłoże (zamiast ziemi ogrodniczej zastosuj sterylny substrat torfowy). Trzeci - wysiew nie przykryty (np folią) momentalnie wysycha, co zabija wyrastające kiełki.
I jeszcze jedna uwaga, ja wysiewam w prostokątnym litrowym pojemniku całą paczkę nasion (ok. 300 roślin). Roślinki z dwoma, trzema liśćmi właściwymi pikuję do palety. Bardzo dobrze znoszą pikowanie - można powiedzieć, że wręcz rewelacyjnie.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Tzw ziemia ogrodnicza, a zwłaszcza ta z hipermarketów to tak naprawdę nie wiadomo co to jest. Jak wieść gminna niesie - bardzo często jest to tzw kompost z miejskich kompostowników.
Substrat do wysiewów to podłoże sterylizowane, odkwaszone, z ściśle określona granulacją, wykonane zazwyczaj z torfu bądź włókna kokosowego. Jest dodatkowo nasycone odpowiednia ilością nawozów tak, aby nasionom zapewnić optymalny skład i ilość N-P-K.
Co ciekawe, cena takiego substratu jest niewiele wyższa niż ziemi z hipermarketów.
Jak długo do wysiewów używałem ziemi taniej z dyskontów, tak długo miałem wielkie problemy z wysiewami.

Weź jeszcze pod uwagę jedną sprawę. Wysiewając nasiona poziomki do litrowego pojemnika potrzebujesz litr substratu, koszt więc jest niewielki. Pikować już możesz do ziemi o słabszych parametrach. Siewki są znacznie silniejsze od kiełkujących ziaren.

Pewnie można sterylizować w warunkach domowych. Ale nie wiem jak i nigdy tego nie robiłem. A obawiam się, że koszt takiego procesu nie jest niski.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Może i głupia ta moja uwaga, ale czy nie prościej wykopać kilka z naturalnego środowiska? Tyle zachodu z nasionami, podłożem, NPK i innymi cudami..
U mnie akurat pewnie jest z kilka odmian, nawet nie wiedziałem, dopóki ktoś tu nie napisał że jest tych dzikich trochę. Same się rozmnażają błyskawicznie.
Ja w tym roku sadzę między poziomkami drobne truskawki. Może się tam porobię jakieś mieszańce.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Nikt nikomu nie zabrania sadzenia mieszańców etc. Każdy robi co chce. Natomiast jeśli dla Ciebie wysiew nasion do odpowiedniego podłoża jest cudowaniem, a NPK wielce tajemniczą i niezrozumiałą sprawą, to chyba niespecjalnie należy się tym chwalić na forum ogrodniczym. I po cichutku uzupełnić wiedzę.
No chyba, że siermiężne ogrodnictwo to Twój cel.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Też Cię pozdrawiam, już po treści Twojej stopki podejrzewałem, że Cię wnerwię :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”