Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Jeżyna bezkolcowa zaowocowała suto. Owoce wielkie jak truskawki, czarne jak smoła, i..kwaśne jak licho! Dlaczego?
Na iloletnich gałęziach owocuje jeżyna?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Owocuje tak jak malina letnia, na zeszłorocznych.
Moja stara odmiana jeżyny bezkolcowej NN jest bardzo plenna ale ma bardzo silny ma silny wzrost i dojrzałe owoce osypują się. Teraz ma szczyt owocowania
Żeby przyśpieszyć dojrzewanie na bieżąco skracam tegoroczne pędy (główne na 2m, boczne na 20cm, a dolne usuwam ). Zrywam tylko jagody miękkie, łatwo odchodzące od szypułki.
Są czarne, duże, słodkie i rozpływają się w ustach ale smak mi nie odpowiada (mało kwasów, za mdłe). Poszukuję smaczniejszej odmiany.
Krasny
500p
500p
Posty: 518
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

dziad_Jag Zauważyłem, że owoce na jeżynach wybarwiają się wcześniej, niż są w pełni dojrzałe. Na moich dochodzą, kiedy robią się matowe. I jak wyżej napisano kiedy praktycznie same odpadają.
G2000
100p
100p
Posty: 133
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

dziad_Jag pisze: i..kwaśne jak licho!
Jaką masz odmianę. Mam Black Satin, przynajmniej taką kupowałem, i to samo. Masa owoców, duże, i praktycznie wszystkie kwaśne, gorzkie. Od czasu do czasu trafi się coś nadającego się do zjedzenia. I tak od 3 lat. Nie wiem czy to wina jakiejś choroby, odmiany, miejsca. Teraz idzie do usunięcia.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 224
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Jeżyna bezkolcowa NAWAHO, posadzona w zeszłym roku. W tym zaowocowała. Owoce bardzo duże i ... kwaśne.
Jak poczekać, że prawie opadają, to robią się słodsze, tylko że jak wiatr mocniej powieje, to wiele zdąży opaść. :cry:
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Jeżyna nie należy do moich ulubionych krzewów bo sprawia pewne problemy. Szara pleśń, roztocza, osy, muchy, rdza, zamieranie pędów, antraknoza. Trzeba je ciąć odpowiednio wtedy owoce są większe, zbiór jest szybciej i bardziej skoncentrowany. Zostawiamy 3-4 pędy, tniemy je latem w lipcu na 2 metry do 230 cm a boczne na 40 cm. Stare pędy trzeba zniszczyć bo na nich zimują szkodniki. Wiosną skracamy pędy do 170-180 cm a boczne do 20-30 cm.
Są odmiany niekwaśne jeszcze w fazie połysku i twardości np. Glorniwa, Brzezina, Polar. Ale do tych słodkich ciągną muchy i osy. Triple Crow ma fajne owoce ale jest podatny na zamieranie pędów. Ja posadziłem tego za dużo i szykuje wykopki. Ta nowa Glorniwa ma owoce do 6-12 g czyli dość duże. Nie są bardzo słodkie ale za to wcale nie kwaśne i można je zerwać zaraz jak nabiorą masy we wczesnym stadium dojrzewania. W pierwszym roku z sadzonki P9 były 3 owoce? i wybił jeden pęd 2 m i boczne. W drugim roku 1-1.5 kg a w 3/4 roku powinna być już w pełni owocowania.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Co robicie z nadwyżkami jeżyn ? Wino jeżynowe zrobione przez sąsiada to porażka. Smakują mi robione na bieżąco niesłodzone, gęste kompoty (ze świderkami i cynamonem wychodzi z nich niezła zupa jeżynowa).
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Ja zrywam na bieżąco i zamrażam a potem można winko zrobić, dżem, kompot. W przypadku jeżyn na litr wina potrzeba 0.9 kg owoców. Aronia, porzeczka wystarczy 0.5 kg/litr gotowego wina. Z jeżyn jeszcze nie robiłem ale z aronii wychodzi ciekawe, dobrze się klaruje. Dlatego większość jeżyn zastępuje aronią pienną. Właśnie z owocami jeżyn jest kłopot to nie borówka co 3 tyg. wytrzyma w lodówce. Dżem można zrobić:2 kg jeżyn 0.5 - 0.7 kg cukru i żelfix. Pogotować trochę i gorący do słoika i obrócić do góry dnem. Zakrętki powinny być wklęsłe. Jak są wypukłe nasz dżemik się zepsuł.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Mam podobne przemyślenia. Z sześciu dużych krzewów zostawię 2-3, a w zwolnione miejsce posadzę krzewy o owocach dających się długo przechowywać: aronię i pigwowiec.
Żurawinę, której uprawa wydaje się najłatwiejsza i najbardziej opłacalna da się przechować w lodówce niezamrożoną przez całą zimę.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Mam to samo z jeżyną . Plenna , owoce duże i kwaśne . W dodatku sama się rozsadziła .
Reuben smaczna , owoców tyle co do pojedzenia .
Na aronię jej nie wymienię bo aronię wyciełam i nie ma powrotu . Nie przemawiają do mnie nawet jej
walory zdrowotne . Dla mnie w smaku gorsza od jeżyny .
Nad owocami jeżyny zastanawiam się czy nie zapasteryzować samych bez dodatków, to się chyba nazywa janginizacja ?
Zimą była by dodatkiem do smothie . Teraz tak ją zjadamy , do posłodzenia dodaję daktyle plus inne
zdrowotne dodatki np.kurkumę , pestki , orzechy itd . Energetyczne smothie . ;:333
Żurawinę próbowałam , u mnie miała za sucho .
Pigwowiec dobry , mam kilka krzaczków i zamierzam ze 2 wyciąć . Owoce , tak jest u mnie , nie są trwałe . Po pewnym czasie
marszczą się i gniją . Robię z nich krajankę i zamrażam . Do wody zamiast cytryny .
nafarcie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 paź 2013, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Witam, w zeszłym roku pierwszy raz kwitła mi jeżyna i owoce miała jak na załączonym zdjęciu. W tym roku podobna sytuacja. Obstawiałem za mało wody. W tym roku krzak miał dużo wody i owoce wyglądają tak samo. Zaraz po przekwitnięciu przestają rosnąć i i wiszą na krzaku. Czy ktoś może wie jaka jest tego przyczyna ? W załączniku zdjęcia owoców z tego roku. Proszę o pomoc.


Obrazek



Obrazek



[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/0d7c9daf1e437b42]Obrazek[/URL
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Mam też takie ,,cuda". podejrzewam przekręt. Trzeba to wykopać i kupić nowe. Napiszę gdzie ale nie tu.
nafarcie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 paź 2013, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Post »

Czyli to jest dziczka? Kupilem dwie szt na dwie działki i druga ma malo owoców i jest 2 razy mniejsza. Czyli ta tylko do wywalenia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”