Mój przydomowy sad

Drzewa owocowe
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Kiedyś ta Geneva była mocno promowana, rzeczywiście wygląd super.
Zeszłego lata kupiłem owoce tej odmiany do spróbowania i od tej pory bardziej jestem zadowolony z odmian które już mam.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Szampion z pewnością dojrzewa we wrześniu (przynajmniej u mnie). Mam wątpliwość co do dojrzewania u Ciebie śliwy japońskiej Black Amber. Pisałeś ,że już je konsumowałeś,a w opisie jest ,że dojrzewa dosyć późno (początek października). Wegetacja w tym roku jest przyspieszona (średnio około 3 tygodni), ale Black Amber na początku lipca to dla mnie zaskoczenie. Pytam, bo noszę się z zamiarem jej kupna, ale odstrasza mnie jej termin dojrzewania. :)
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

No nie powiem ci nic w temacie terminu dojrzewania bo to moje pierwsze owoce na tych śliwach. Dodatkowo zawsze dochodzi problem pewności co do zgodności odmian ale tego za bardzo nie zweryfikuje.

Jednak ciągle jest szansa że to Black Amber. Czytałem że wiele śliw japońskich jest smaczne przed pełną dojrzałością. Np. z dwóch z nich jadłem owoce już jakiś czas temu i były bardzo słodkie i dobre w smaku. Tak dobre że mogłyby konkurować z niejedną odmiana. Narzekałem tylko że pestka nie odchodzi od miąższu. Teraz wyglądają i smakują jeszcze lepiej a te co bardziej dojrzałe już nie mają tego problemu i Pestka odchodzi. Może jak wykażę się większą cierpliwością to będą ciemniejsze jak te na zdjęciach. Nie wiem czy będzie potrzeba czekać aż do września raczej tak długo nie powiszą ale jeśli to ta odmiana i jeśli ktoś ma obawy co do późnego dojrzewania to widzę że można spokojnie jeść przed pełną dojrzałością.

Obecnie wyglądają tak
Obrazek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Ok, to mnie przekonałeś do nabycia tej odmiany, dzięki! :D
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Dodam jeszcze (dla niektórych może to mieć większe dla innych mniejsze znaczenie) że kwiaty mocno przyciągają porady zapylające. Było ich (kwiatów) bardzo dużo o bardzo intensywnym zapachu (kojarzyły się z lipą) a na masa pszczół, trzmieli i motyli. Otwarty te przy okazji odwiedzały inne drzewa.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Mój przydomowy sad

Post »

MarSz pisze:No nie powiem ci nic w temacie terminu dojrzewania bo to moje pierwsze owoce na tych śliwach. Dodatkowo zawsze dochodzi problem pewności co do zgodności odmian ale tego za bardzo nie zweryfikuje.

Jednak ciągle jest szansa że to Black Amber. Czytałem że wiele śliw japońskich jest smaczne przed pełną dojrzałością. Np. z dwóch z nich jadłem owoce już jakiś czas temu i były bardzo słodkie i dobre w smaku. Tak dobre że mogłyby konkurować z niejedną odmiana. Narzekałem tylko że pestka nie odchodzi od miąższu. Teraz wyglądają i smakują jeszcze lepiej a te co bardziej dojrzałe już nie mają tego problemu i Pestka odchodzi. Może jak wykażę się większą cierpliwością to będą ciemniejsze jak te na zdjęciach. Nie wiem czy będzie potrzeba czekać aż do września raczej tak długo nie powiszą ale jeśli to ta odmiana i jeśli ktoś ma obawy co do późnego dojrzewania to widzę że można spokojnie jeść przed pełną dojrzałością.

Obecnie wyglądają tak
Black Amber, jak sama nazwa wskazuje jest czarna sliwka z zoltym miazszem. Twoja, o ile mnie wzrok nie myli jest fioletowa.

Pozdrawiam serdecznie
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Mój przydomowy sad

Post »

W takim razie co za odmianę ma Marcin? Możesz ewentualnie podpowiedzieć, która to z japonek? :-)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Tylko chciałem zauważyć że w roślinach często "black" to "ciemne bordo", "ciemny granat" itp
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Ciągle jest jeszcze możliwość o której pisałem wcześniej czyli że nie mam zgodności odmiany. Albo wysłali mi coś innego (na etapie okulanta to trzeba by być znawcą by coś rozróżnić).

Jest jeszcze inna opcja - mam 4 śliwy ale owocowały trzy. Jeśli rzeczywiście to nie jest ta Black Amber to może to jest ta czwarta. Ale tego się nie dowiem dopóki nie będzie owoców. Możliwe że w czasie panowania lub transportu komuś spadły etykiety i zawiesił jak zawiesił. Możliwe też że ja sam podczas sadzenia je zamieniłem lub źle sobie zapisałem bo teraz jedyne co mi pozostaje to moje zapiski bo etykiety już dawno wyblakły lub ich nie ma.

Natomiast co do samej Black Amber i jej owoców Lex piszesz z własnego doświadczenia czy tylko na podstawie zdjęć z internetu? Masz tą odmianę? Bo ja już się nauczyłem, że zdjęcia z internetu czasem to osobna historia zwłaszcza jeśli mówimy o odmianach nowych i mało popularnych. Często sadownicy i szkółki kopiują od innych bez sprawdzenia bo czasem sami nie mają skąd mieć własne zdjęcia zwłaszcza jeśli produkt jest nowy na rynku. Dlatego tutaj też byłbym ostrożny bo widziałem już różne rzeczy. No i najlepsze jest to że wyszukiwarka pod tą nazwą pokazuje rzeczywiście czarne owoce ale i wiele wyników prowadzi do dokładnie takich jak te u mnie. Ktoś się gdzieś myli ale nie wiadomo kto - dlatego dobrze że tekst się rozwinął bo może uda mi się dowiedzieć co mam. A nawet jeśli to nie ta odmiana to i tak jest pyszna szkoda tylko że wtedy będzie jako NN.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Mój przydomowy sad

Post »

To może drogą eliminacji , napisz jakie odmiany zasadziłeś i porównamy to do opisów owoców tych odmian w necie. :-)
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Jest lista i zdjęcia na dwóch poprzednich stronach.
Mam Angeleno, Oishi-Wase, Black Amber i Agito.

I teraz gdy zapytałeś to zmysłem się do przejrzenia i muszę przyznać, że w ostatnim poście że zdjęciem zrobiłem błąd.
Napisałem że Black Amber obecnie wygląda tak... A wkleiłem zdjęcie Angeleno.

Ostatnie zdjęcie Black Amber jest stronę wcześniej ale jeszcze była niezbyt dojrzała. Nie mam późniejszych zdjęć bo było mało owoców a były najlepsze w smaku i sukcesywnie ich ilość się zmniejszają wraz ze wzrostem zadowolenia mojego syna i ilością podejrzanej słodko wyglądającej substancji wokół jego ust. Pojawiły się też pestki pod drzewem iw okolicy :) Niech mu idzie na zdrowie.

Także z ostatecznym wyjaśnieniem trzeba będzie poczekać do przyszłego roku kiedy może będzie ich więcej. Co mogę powiedzieć to że były sercowatego kształtu (jak te na zdjęciach) i miały żółty miąższ do samego końca. Kolor jednak nie był czarny a wraz z dojrzewaniem wchodził w granatowy ale jeszcze nie taki bardzo ciemny.

Natomiast te co wstawiłem ostatnie zdjęcie - Angeleno teraz chyba zaczynają masowo dogrzewać. Kolor jak na zdjęciach, miąższ robi się czerwony w środku. Pestka się oddziela od miąższu.

Przepraszam za zamieszanie ale ciągle jestem w rozjazdach, nie mam na nic czasu i nawet zdjęcie pomyliłem.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Wczoraj deszcz zrzucił trochę skutek więc to już na pewno ich ostateczny wygląd skoro siadają z drzewa. Bardziej dojrzałe nie będą.
Wyglądają tak.

Obrazek

Obrazek
mlody
50p
50p
Posty: 69
Od: 16 maja 2011, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Witam serdecznie kolegów.
Mam na działce dwie śliwy japońskie, Jedna z nich wygląda identycznie jak u kolegi.
Jest to kometa śliwka lepsza półdojrzała niż w pełni wybarwiona ale to moje zdanie.
Pozdrawiam
Rafał
Ps. termin zbioru identyczny jak u kolegi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”